Plácido Domingo Gala

(koncert)
  • Itálie Plácido Domingo 50th Anniversary Gala Evening (více)
Hudební
Itálie, 2019, 165 min (Alternativní 154 min)

Jeden z nejvšestrannějších pěvců 20. století si připomněl své půlstoleté účinkování ve Veronské aréně scénami z Verdiho oper: "Nabucco", "Macbeth" a "Simone Boccanegra", v nichž ztvárnil titulní postavy. Orchestr a sbor (sbormistr V. Lombardi) této proslulé plenérové scény řídí Jordi Bernàcer... Španělský legendární tenorista Plácido Domingo debutoval ve Veronské aréně v pouhých 28 letech. Psal se rok 1969. Zpíval dvě náročné role italského repertoáru: prince Kalafa v Pucciniho "Turandot" vedle proslulé švédské sopranistky Birgit Nilssonové a Dona Carlose ve Verdiho stejnojmenné opeře, která se rovněž objevila ve Veronské aréně poprvé. Bylo to představení s Piero Cappuccillim, Montserrat Caballé a Fiorenzou Cossotto, které tehdy posunulo proslulou Veronské arénu do centra světové pozornosti, jak ohlašovaly novinové titulky. Dále pak tisk o Domingovi napsal, že „přes svůj mladý věk se dokonale zhostil velkých rolí, které jedinečně interpretoval“. O rok později zpíval Domingo rytíře Des Grieux v Pucciniho "Manon Lescaut" s Rainou Kabaivanskou v titulní roli. Nello Santi dirigoval toto představení, které se objevilo na programu Veronské arény také poprvé. V dalších letech následovala řada kritikou vychvalovaných představení se španělským zázračným tenoristou v hlavních rolích, který během dlouhé a náročné kariéry nikdy neodříkal... Aby Domingo oslavil důstojně půlstoleté výročí na této slavné open-air scéně, připravil si v roce 2019 ryze verdiovský program. Je známo, že zhruba před deseti lety přešel pěvec z tenorového na barytonový obor, a proto večer věnoval třem operám s rozsáhlými barytonovými party. V jednom večeru představil program z rozličných hudebně dramatických prací Giuseppa Verdiho a ukázal jeho tvůrčí rozvoj, který se stal synonymem pro italskou operu: od raného díla "Nabucca" (Domingo v této titulní postavě vystoupil poprvé v Londýně v r. 2013), přes "Macbetha" ze skladatelova středního kompozičního období (Domingův debut v této roli se konal v Berlíně v r. 2015), až po pozdní dílo "Simon Boccanegra" (titulní postava janovského dóžete, v níž Domingo poprvé účinkoval v r. 2009 ve zmíněné německé metropoli). (Česká televize)

Mistr119

No, krásný pěvecký večer, 3 finále oper v jednom, pěkně zazpívané, ale stejně jako v samotných záznamech celých oper s Domingem mám pocit, že to prostě není baryton! Furt je to tenor, který se jenom rozhodl "flákat" dole, protože nahoře už na to nemá.. :/ Ale jinak milý management, jak stále na Dominga udržet pozornost. :) ()

otík

Ačkoli mám Plácida rád a uznávám jej, tento koncert k jeho 80tým narozeninám se mi vůbec nelíbil. Jednak on toho zas tak moc neodzpívá (v jeho věku i při šílené minutáži chápu, ale ...), jednak výběr pouze operní árii mě teda zrovna nenadchnul. Čekal jsem nějakou pecku, ale dostal jsem tak akorát starou bramboru. Škoda. ()