Tajemství nacistických válečných zbraní

• Velká Británie The Luftwaffe
Velká Británie, 2019, 47 min

James Holland (průvodce)

Marze

Dozvíte se, že Luftwafe ztratila 60% své flotily kvůli nehodám. V roce 1944 měli noví piloti nalétáno je 90 hodin. Pilot díky vášnivé lásce nacistů pro hlučné střemhlavé bombardování v Messerschmidtu měl pod sebou a za zády 390 litrů paliva od něho odděleného jen tenkým kouskem hliníku. Obtíže byly při startu. Fokewulf měl problém s přehříváním motoru, scházel materiál k výrobě motoru a v roce 1944 se snížila kvalita výroby. Navíc nedosahoval výkonu britského Spitfire. Dokument se dále věnuje raketám. Na místě výroby prvních balistických raket na britské civilní obyvatelstvo (výroba od září 1944) ve sklalním komplexu v koncentračním táboře Dora v Německu jsem byl lletos v létě na workcampu. Paradoxem je, že při výrobě zahynulo 20 tisíc vězňů, ale rakety zabily "jen" 13 tisíc Britů. Vězňů měli Němci nadbytek, takže jim nedávali najíst a ti po třech měsících zemřeli. Dokonce voják Wehrmachtu ve výborné kondici, který byl na frontě přistižen při homosexuálním aktu a byl proto poslan do Dory, vydržel kombinaci zimy v tunelech, kde vězni i spali (11 stupňů), otrocké práce a dvě brambory k večeři nebo vodová polévka pět týdnů, než zemřel. Každá druhá zde vyrobená raketa nefungovala také kvůli nekvalitní výrobě. "Jen na výrobu alkoholu na pohon jedné rakety jste potřebovali třicet tun brambor", říká se v dokumentu. ()