Zheltaya Koshka

• Kazachstán Желтая кошка (více)

Čierna komédia najznámejšieho kazašského režiséra Adilchana Jeržanova pôsobí, akoby sa bratia Coenovci rozhodli vytvoriť stredoázijskú verziu niektorých svojich známych snímok. Spoločným menovateľom je žáner absurdnej komédie, podivné spoločenstvo protagonistov, riedko osídlený zapadákov, schválne nezvládnuté akčné sekvencie a dvojica prenasledovaných antihrdinov. Bizarnou hlavnou postavou je bývalý väzeň Kermek, ktorý sa síce snaží nájsť si nejakú prácu, ale radšej sníva svoj utkvelý sen otvoriť si vlastné kino v krajine „nikoho“. Film rozdelený do siedmich kapitol, uvádzaných naivnými detskými kresbami, predstavuje surrealistickú bájku – zábavnú, ale aj zneisťujúcu. Poetická groteska ako svojská pocta filmovému umeniu. (Art Film Fest)

pepo

Typ filmu, kvoli ktoremu som vymyslel definiciu ar*ovej picoviny. Strasne nudne, monotonne a nasilu sa tvariaca zalezitost pre hrstku "vyvolenych" 3/10 ()

F-red

Nie je veľa možností stretnúť sa s Kazašskou kinematografiou. Film ma zaujal aj preto, že som túto obrovskú krajinu pozostávajúcu prevažne z rozľahlých stepí navštívil. Film je veľmi vtipnou ale aj šokujúco drsnou štúdiou tamojších sociálnych, spoločenských a nepriamo aj politických pomerov. Tragikomická "kovbojka". Veľmi pekne nakrútená. Statická kamera umocňuje nemožnosť pohybu, ale aj úniku pred realitou. Jednoduchý príbeh o túžbe hľadania ľudskosti, ktorá by správne mala zvíťaziť nad systémom džungle je iskra, ktorá vyvolá rozruch, potom zhasne, avšak aj tak zanechá posolstvo. ()