Ztracená království Turkmenistánu

(TV film)
  • Německo Der Schatz im Wüstensand - Turkmenistans antikes Erbe (více)
Německo / Turkmenistán, 2020, 52 min (Alternativní 43 min)

Turkmenistán byl dlouhou dobu bílým místem v historickém atlasu, ale nedávno zahájené archeologické výzkumy dokazují, že po staletí hrál ve světovém dění důležitou roli. Od 4. tisíciletí př. n. l. až do počátku novověku byl důležitou součástí euroasijského kulturního regionu... Vydejte se společně s námi na cestu do ztracených království Turkmenistánu. Stát kdysi považovaný za jednu z nejchudších oblastí Sovětského svazu je dnes jednou z nejuzavřenějších zemí světa. Díky ropě a zemnímu plynu Turkmenistán zbohatl. Přesto zůstal izolovaný. Je to poprvé za posledních deset let, co nějaký filmový štáb dostal možnost tady svobodně natáčet. Náš tým zachytil prostředí historických vykopávek a práci mezinárodních odborníků na místech, kam byl dříve vstup zakázán. Před 4000 lety byl Turkmenistán centrem moci starověkého světa. Ale kvůli rozkvětu Mezopotámie a Egypta tato říše, pojmenovaná jako „Margiána“, zanikla v čase. Teprve nedávno se archeologům uprostřed pouště Karakum podařilo znovu objevit hlavní město ztraceného impéria a úžasné poklady, které ukrývalo. Dechberoucí letecké záběry ukazují velkolepé rozměry dříve ztracené metropole v plné kráse. Na sousedním místě zvaném Ulug Depe mezinárodní tým výzkumníků opatrně odkrývá mohutná opevnění zničených měst Merw a Köneügentsch, které organizace UNESCO vyhlásila chráněnými památkami. Není divu, že se díky novým objevům ze starověkého světa stala Asie středem zájmu médií až na druhém konci naší planety. Turkmenistán je významným a nepřehlédnutelným místem dějin lidstva. Připojte se k nám a zahraničním turistům, jejichž počet se neustále zvyšuje, a navštivte ztracená království Turkmenistánu. (TV Prima)

Marze

Více než první polovina dokumentu je zaměřena na archeologii v poušti. Nálezy 2500-3000 let z před našeho letopočtu. Pak se seznámíte i se širšími historickými souvislosti a s trochou turkmenské současnosti včetně krátké ukázky z oblasti etnomuzikologie. Překvapivý je propadlý kráter, z něhož uniká nejsilnější skleníkový plyn metan. Zdá se mi škoda ho  zbytečně pálit. Zvlášť když si miliardy lidi z rozvojových zemích plánují koupit automobil. ()