Príbeh syna a jeho matky. On je gay. Ona je prísna rímskokatolíčka. Dva rozdielne svety, v ktorých začína konflikt. Dokáže láska prekonať všetky predsudky? (dwdb)

petrsv

Taková směs žánrů absurdní drama, černá komedie, sci-fi a romantika natočená stylem připomínající amatérský film. Maciejovi je 26, před 20 lety utekl s matkou z Polska do Vídně. Proč zůstal otec? Protože jinak by komunisti zabavili jejich dům. No jo, jenže před 20 lety už komunisti v Polsku dávno nebyli u moci. Maciejovi je 26, fláká se, práci nemá, ale těžko říct proč. Nicméně i lidé bez práce si obvykle udržují přehled o dění ve světě, zvlášť u emigrantů pak o dění v původní zemi. To, že Maciej netuší, jak se žije gayům v Polsku, je opravdu velmi zarážející. Maciejovi umře kluk na AIDS a jeho ani nenapadne jít na test (předtím, natož potom). Že by osvěta v Rakousku byla tak špatná? Ne, ani jeho šílená matka by tomu nezabránila. A největší překvapení nakonec - pacientovi bez jiných zdravotních komplikací doktor oznámí, že je pozdě. Tak před 25 lety budiž, ale dnes??? Ne, tak špatně na tom polské zdravotnictví opravdu není. Tvůrci sice uvádí, že film je o vztahu matky a syna a o toleranci, ale přijde mi, že jen částečně. Je to taky o lásce, umírání, situaci v Polsku, směšnosti náboženského fanatismu...podané dost zvláštní formou. ()