Dr. Wise on Influenza

všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Velká Británie, 1919, 18 min

liborek_

Osvětový snímek vytvořený pod dohledem britských úřadů v reakci na postupující pandemii tzv. španělské chřipky (ve filmu důsledně nazývané the 'flu' ). Filmový dr. Wise nás uvádí do problému a na příkladu pana Browna nám ukazuje, jak se nemoc šíří a čeho bychom se rozhodně měli vyvarovat (kontakt s druhými lidmi, jízda MHD, chození do práce atd.) a co bychom naopak dělat měli (zůstat doma, hodně větrat, kloktat solný roztok, používat při kýchání kapesník a nosit roušku). V mnohém je film z pochopitelných důvodů zastaralý (např. tvrzením, že původcem nemoci je "worm-like germ", jak laikům vysvětluje dr. Weis. Je nutné si uvědomit, že tehdy etiologie tzv. španělské chřipky nebyla známa a významná část lékařů stále věřila v bakteriální původ, např. že za to může Pfeifferův chřipkový bacil). V lecčems je film naopak aktuální (např. apelem na izolaci a k nošení roušek včetně instrukcí k jejich domácí výrobě). Z dnešního pohledu, kdy všude kolem řádí pandemie Covidu-19, je film zajímavý také náhledem na mediální pokrytí pandemie, na reportování o obětech apod. Škoda, že (pokud je mi známo) podobné filmy zabývající se "španělkou" (jak se tenkrát u nás říkalo) v Rakousku-Uhersku a posléze Československu nevznikly. ()