Josef Bonaparte

(TV film)
  • Francie L'autre Bonaparte (více)
všechny plakáty

Když se řekne Bonaparte, každý si automaticky vybaví Napoleona. Tento dokument však představuje jiného muže toho jména, neméně zajímavého, fascinujícího a významného. Josef Bonaparte byl starším bratrem francouzského císaře Napoleona Bonaparta. Jelikož si byli věkem i citově velmi blízcí, jmenoval ho Napoleon neapolským a pak i španělským králem. Po bratrově pádu Josef odešel do Ameriky, kde se usadil nedaleko New Yorku a pomáhal rozvíjet americko-evropské vztahy a obchodní vazby. Podívejme se na životní příběh muže dvou tváří, na jedné straně vlivného státníka a na straně druhé člověka trpícího celý život srovnáváním s mladším bratrem. (Kino Svět)

Arsenal83

Ten druhý Bonaparte. Zabudnutý a opomenutý a je pravda, že veľa dosiahol vďaka slávnemu bratovi, ale aj bez neho sa mu podarilo s osudom vysporiadať veľmi dobre. Najprv však musel ujsť pozornému oku anglických dôstojníkov a tí, hoci trikrát prekutrali loď, na ktorej emigroval, nikdy ho nenašli. A tak došiel až do Ameriky, kde zo stajní v Bordentowne, New Jersey nechal postaviť taký dom, ktorý označovali za „druhý najlepší dom v Amerike“ po Bielom dome. Neviedlo sa mu tam zle, ako návštevník spomínal: „Jedol som tam kráľovské pochúťky na pevnom striebre a obsluhovalo ma šesť čašníkov, ktorí mi prinášali 9 chodov najlahodnejších pokrmov, z ktorých o mnohých by som ani nevedel povedať, z čoho boli pripravené. Medzitým som trávil čas v súkromných izbách alebo som jazdil na koči po parku medzi nádhernými rododendronmi na brehu umelého jazera, po ktorého hladine kĺzali majestátne európske labute. Bola tam vtáčia voliéra, anglické bažanty, domáce jelene, obdivovať sa dali etruské vázy i obrazy Tiziana či Rubensa a bola tam tiež jedna z najúžasnejších knižníc, aké som kedy videl..." Takže Napoleon padol, ale jeho brat si žil ako kráľ. ()