Pussy Riot: Rage

všechny plakáty
Hudební / Krátkometrážní
Rusko, 2021, 3 min

Radko

Aktivistická ruská hudobná skupina Pussy Riot v sprievodnom texte k ich novému songu na youtube (zverejnený 1. februára 2021) žiada o lajk klipu. Lajk = súhlas s okamžitým prepustením A. Navaľného, M. Aľochinovej - kolegyne z Pussy Riot (zadržaná za nedodržanie protiepidemických opatrení a následne po výsluchoch označená ako agent Západu). Žiada aj o okamžité prepustenie všetkých politických väzňov v Rusku; vyzýva bezpečnostné zložky, aby sa pripojili na stranu demonštrantov. Putina a jeho tím žiadajú aby okamžite opustili Kremeľ. Klip vyjadruje zúrivosť z opatrení režimu, ktorý neustále zatýka oponentov. Pri zatknutí i vo väzbe používa násilné metódy a vyjadruje naštvanosť z depky. Priznáva i uchýlenie sa k trikom voči režimu, ktorý žiadne kompromisy, ani hry nepripúšťa. Primerane nálade sa v piesni refrénovo zúfalo vrieska. Záver klipu v kratučkom doku zostrihu ukazuje bežné policajné šikanózne postupy voči kreatívne inak naladeným, obliekajúcim sa i zmýšľajúcim ľuďom. Poznámka: po pozretí som spomenul na rozhovor predsedu SNS Danka, ktorý vyhlásil čosi v zmysle, že Rusi Putina potrebujú potrebujú systém, čo zaviedol. K tomu len dodám: Ako ktorí. ()