Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 22.6.2013

  Robert Downey Jr. zůstává železný

  Ještě někdy v první polovině tohoto roku dumali v Marvel Studios, jestli prodlouží smlouvu s Robertem Downeyem Jr., která vypršela natočením Iron Mana 3. Robert říkal něco jako „nemůžu hrát Tonyho navěky a je fajn odejít na vrcholu". Šly fámy o přeobsazení, jak se to děje třeba s Jamesem Bondem. Jenže pak Iron Man 3 utržil 1,2 miliardy dolarů celosvětově. A Joss Whedon prohlásil, že pokud v The Avengers 2 nebude hrát plecháče Downey Jr., odmítne film režírovat. Inu, u Marvelu si udělali rychlou matematiku a pak s Robertem podepsali smlouvu na další dva filmy. A tentokrát si přesně definovali, o jaké tituly půjde. The Avengers 2 a The Avengers 3. S dalším sólovým Iron Manem se prozatím nepočítá, Tony Stark se vrátí pouze jako člen týmu se zeleným ogrem, blonďatým Vikingem a chlápkem v teplákách z americké vlajky. Je to logické, Downey Jr. si podle vlastních slov z prvních Avengers urval na speciální prémii 50 milionů dolarů. Za dvojku a trojku dostane určitě ještě víc. Vadí to někomu? Pokud The Avengers 3 bude od premiéry dvojky dělit stejný čas od druhý díl od jedničky, Robertova smlouva definitivně vyprší v létě 2018.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.6.2013

  Tvůrci Skyfall probudí klasická hororová monstra

  Přesně v duchu nedávné novinky s předpovědí Lucase a Spielberga o stěhování zajímavých a ambiciózních příběhů na domácí obrazovky tu máme další luxusní televizní projekt. Scenárista poslední i té příští bondovky John Logan napsal osmidílnou minisérii Penny Dreadful, jejíž žánrové řazení je „psychosexuální hororová monster série". Kdo by odolal? Příběh nás zavede do viktoriánského Londýna, kde se potkávají postavy z notoricky známých hororových příběhů – doktor Frankenstein a jeho monstrum, Dorian Gray či osoby z románu Dracula. Jejich odcizenost mezi běžnými smrtelníky je právě tím prvkem, který je svede dohromady... Pilotní díl měl režírovat Sam Mendes, ale má spoustu práce v divadle a vypadá to, že se přece jen pustí do nové mise agenta 007. První dvě epizody však natočí důstojný náhradník – Juan Antonio Bayona (foto), který se prosadil hororovým skvostem Sirotčinec a působivým katastrofickým dramatem Nic nás nerozdělí. Přesně jak řekl Spielberg, „ty zajímavější příběhy očekávejte v televizi".

 • Obrázek k novince 19.6.2013

  Avengers 2, Prometheus 2, Spider-Man 3 a 4...

  Co nového u pokračování (nejen) komiksových hitů? Nebudeme to zbytečně natahovat. Sin City: A Dame to Kill For mělo mít premiéru letos v říjnu. Rodriguez a Miller ale údajně pořád nedotočili a to je ještě čeká náročná počítačová postprodukce. Film proto uvidíme mnohem později, aktuálně stanovené datum premiéry je 22. srpna 2014. U Avengers 2 všechno platí – první klapka v lednu, premiéra 1. května 2015. Joss Whedon momentálně maká na scénáři a rád tu a tam na internetu utrousí nějakou návnadu. Tahle ale zklame fanynky Toma Hiddlestona – Loki se totiž v Avengers 2 vůbec neobjeví. Důvod je hlavně ten, že Whedon se zuby-nehty snaží nekopírovat osvědčené prvky z jedničky. Za to palec nahoru. Naopak rozpaky budí odhodlání studia Sony chrlit další pokračování Amazing Spider-Mana. Mělo jít o novou trilogii, ale to už neplatí. Přestože se loňský restart líbil málokomu a trůní vysoko na řebříčku nejzbytečnějších filmů posledních let, tržby byly vysoké a dvojka se právě natáčí. A tím to neskončí, hlavní představitel už údajně podepsal smlouvy na další dva díly. Amazing Spider-Man 3 by měl dorazit do kin v létě 2016, Amazing Spider-Man 4 v létě 2018. Uf. Přestože Ridley Scott teď plánuje biblický epos Exodus, studio 20th Century Fox chce odlepit od země i slíbené pokračování proklínaného Promethea. Naštěstí už u toho nebude Damon Lindelof – Scott se prý aktuálně nadchl pro vizi Jacka Paglena. Vycházející scenáristická hvězda už prorazila s akční sci-fi Transcendence, která vznikne v Nolanově produkci s Deppem a Bettanym v hlavních rolích. Prometheus 2 už prý nebude mít s vetřelčí zápletkou mnoho společného a vydá se vlastním směrem. Očekává se návrat Noomi Rapace a Michaela Fassbendera.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.6.2013

  Pokračování Muže z oceli přiletí bleskurychle

  Alespoň takovou představu má vedení Warner Bros. podle „zdrojů blízkých studiu". Spěchu se nelze divit – Muž z oceli má po víkendu na kontě bezmála 200 milionů dolarů z celého světa. Z USA si vydupal prozatím 125 milionů, což z něj dělá druhý nejúspěšnější letošní start po Iron Manovi 3 a vůbec nejlepší červnovou premiéru v historii (dosavadní rekord drželo Toy Story 3 se 110 miliony). Velký úspěch, obzvlášť když vezmeme v potaz, že technicky nejde o pokračování zavedené série. Ředitel americké distribuce studia Warner Dan Fellman potvrdil, že dobrý start Supermana povede k týmovému filmu, tedy k Justice League. Dočkáme se tedy nejdřív Muže z oceli 2, nebo sbratření Supermana s Batmanem, Green Lanternem, Flashem či Wonder Woman? Režisér Zack Snyder si myslí, že Superman by měl urazit „delší samostatnou cestu", než převezme velení superhrdinské kompanie. Uvidíme, ale návrat Henryho Cavilla v rudém plášti je neodvratný. Dokonce by prý mohl Muž z oceli 2 dorazit už v létě 2014 a Justice League v roce 2015. Sám Snyder si myslí, že je potřeba si pospíšit, dokud jsou fanoušci nažhavení – vždyť i konkurenční Marvel je schopen uvést do kin dva „avengeří" filmy ročně. Léto 2014 je přesto nereálný cíl. Scenárista David S. Goyer se sice nedávno chlubil, že má dvojku vymyšlenou a už i částečně napsanou, ale dát do pohybu tak obrovskou produkci prakticky okamžitě se jeví jako nemožné. Počkejme si, jak to u Warnerů vyřeší.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.6.2013

  Pennův „střelec“ dostane pořádně zabrat

  Sean Penn se chystá na první ryze akční roli své kariéry. Pro špionážní thriller The Gunman spojil síly s nekorektním Pierrem Morelem (hlavně 96 hodin, ale i střílení přistěhovalců holohlavým Travoltou v Bez soucitu). V adaptaci úspěšného románu Jeana-Patricka Manchetteho si Penn zahraje stárnoucího „agenta s povolením zabíjet", který chce konečně seknout s nebezpečným řemeslem a začít všední život se ženou, kterou miluje (italská kráska Jasmine Trinca). Má to ale dva háčky. Jeho vyvolená má manžela, který se jí rozhodně nehodlá vzdát. A hraje ho Javier Bardem, který posledně potrápil i mnohem zdatnějšího a slavnějšího agenta. Navíc organizace, u které byl zabiják zaměstnán, nepřijímá výpovědi a pošle na dezertéra svého nejlepšího muže. Ten dostane zarputilý obličej Idrise Elby (třetí sezóna špičkové britské kriminálky Luther startuje na obrazovkách BBC v červenci). Začíná honička napříč Evropou. Natáčení by mělo odstartovat už koncem tohoto měsíce.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.6.2013

  Emma „Hermiona“ Watson hrdinkou další fantasy?

  Hlavní roli v nové disneyovské Popelce Kennetha Branagha odmítla. Proč? Zjevně chystá něco většího. Z dívenky s kouzelnou hůlkou nám mezitím vyrostla femme fatale, jejíž svůdnost třeba Sofia Coppola bez zaváhání používá v trailerech na The Bling Ring jako hlavní lákadlo. Ani postapokalyptická fantasy The Queen of the Tearling nebude nic pro děti, předlohu Eriky Johansen označuje vydavatelství Harper Collins jako „epos ve stylu Hry o trůny, ale vyprávěný z ženského pohledu". Příběh plánované trilogie se odehrává tři století po přírodní katastrofě, která prakticky ukončila civilizaci, jak ji známe dnes. Svět opět žije ve feudalismu a všem vládne zlovolná Rudá královna. Proti její krutovládě se postaví odvážná devatenáctiletá dívka... Film bude pro Warner Bros. produkovat David Heyman, který stál i za sérií Harry Potter. Není divu, že Emma Watson rychle souhlasila s hlavní rolí. Momentálně se hledá scenárista a režisér.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.6.2013

  Spielberg a Lucas prorokují „implozi“ Hollywoodu

  Dva legendární filmaři před několika dny přijali pozvání Jihokalifornské univerzity, aby se studenty debatovali o budoucnosti filmového průmyslu. A když něco předpovídají vizionáři tohoto kalibru, stojí to za pozornost. Lucas a Spielberg se shodli v tom, že hollywoodský systém čeká něco jako „imploze". Nevyhnutně si prý několik mimořádně nákladných blockbusterů „nabije hubu", a to přinutí studiové hlavouny, aby zásadně změnili strategii. Do kina už prý budeme chodit jen na ty obrovské trikové velkofilmy, kterých ale bude ročně jen několik a budou se hrát mnohem déle (Spielberg zavzpomínal na to, jak se E. T. Mimozemšťan promítal v kinech celých 16 měsíců!). A ceny lístků se vyšplhají přinejmenším na trojnásobek dnešního vstupného, čímž se kino stane luxusním zážitkem. „Inteligentní" filmy se nadobro přesunou na obrazovky kabelových televizí či do sféry video-on-demand. Už i uznávaní tvůrci mají problémy dostat do kin chytřejší, většinovému publiku se nepodbízející filmy. Příkladem budiž Steven Soderbergh, který vysoce ceněné a kvalitně obsazené drama Liberace! nedokázal protlačit do kin a nakonec jej natočil pro HBO. A podobný osud prý hrozil Lincolnovi. „Chybělo takhle málo," tvrdí Spielberg, „a Lincoln mohl skončit jako projekt pro HBO." Zároveň ale dodal, že by to možná nebyla velká škoda, protože podle něj už dnes kabelovky typu HBO, Showtime, Starz či AMC nabízejí „mnohem dospělejší dobrodružství, které je často kvalitnější než to, co vidíme v kinech".

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 14.6.2013

  Může terminátor zestárnout?

  Ledy se hnuly. Před několika dny studio Paramount projevilo zájem distribuovat a částečně i financovat Terminátora 5. Vzápětí je tu zpráva, že první klapka je naplánovaná na leden 2014, proto nejvyšší čas rozběhnout předprodukční práce. Na scénáři pilně pracují Laeta Kalogridis (Avatar, Prokletý ostrov) a Patrick Lussier (Drive Angry). Arnold Schwarzenegger několikrát potvrdil svou účast, ale logicky vyvstala otázka, jakou roli si vlastně zahraje. Věk je na něm vidět a logické zdůvodnění „robota v důchodu" zdánlivě neexistuje. Spekulovalo se i o tom, že by mohl hrát člověka, jehož podobu vraždící kyborgové dostali. V čerstvém rozhovoru ale Arnie sebevědomě prohlásil, že se vrátí „jako terminátor". Takže kožená bunda, sluneční brýle, motocykl, brokovnice... a povadlá kůže? Uvidíme, jak z toho tvůrci vybruslí – konec konců jsou tady digitální kouzla, která vyhladila vrásky už mnoha hercům (třeba Stewartovi a McKellenovi v X-Men: Poslední vzdor). Dočkáme se trikově omlazeného Arnolda? Otázkou pořád zůstává i jméno režiséra. Původně byl projekt nabídnut Justinu Linovi, ale ten odmítl kvůli Rychle a zběsile 6. Tohohle závazku se mezitím zbavil a sedmičku režírovat odmítl, takže má vlastně čas. Dostane druhou šanci?

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 13.6.2013

  HBO a Peter Berg zredukují lidstvo

  Na obrazovky zřejmě nejuznávanější kabelové stanice míří nový sci-fi seriál The Leftovers z tvůrčí dílny Petera Berga (který produkuje a zrežíruje pilotní díl) a Damona Lindelofa (který byl nenáviděn za scénář Promethea, ale dostal milost za letošní Star Trek: Do temnoty). Půjde o volnou adaptaci románu uznávaného autora Toma Perrotty, jehož zápletka se dá shrnout asi následovně: Představte si, že jednoho dne, bez varování a vysvětlení, většina lidské populace jednoduše zmizí z povrchu planety. Prakticky každý, kdo zůstal, ztratil někoho ze svých blízkých, zmizela i spousta politických či společenských osobností a autorit. Jak to zasáhne naši civilizaci? A podaří se zjistit, kam vlastně všichni zmizeli? Mají v tom prsty mimozemšťané? Nebo nějaká mystická síla? Seriál samozřejmě přilákal kvalitní obsazení: šéfa policie, který ztratil manželku a zůstal sám s dětmi, si zahraje Justin Theroux. Ten to zkoušel i jako scénárista (Tropická bouře), ale naposledy exceloval jako zlý čaroděj v Princi a pruďasovi. Bývalého reverenda si zahraje bývalý Doctor Who Christopher Eccleston, Amanda Warren ze Sedmi psychopatů bude starostkou městečka, ve kterém se příběh odehrává, Ann Down uvidíme jako vůdkyni jednoho z kultů, které po tajemné tragédii vyraší jako huby po dešti.

  (Cervenak)
 • Obrázek k novince 11.6.2013

  Christoph Waltz rozlouskne dokonalou vraždu

  V Polsku. A možná se režie ujme sám velký Roman Polanski. Ještě zajímavější než tato jména je však námět, doopravdy jako stvořený pro hutný psychologický thriller. Navíc opět platí, že nejlepší zápletky píše sám život, protože film True Crimes vznikne podle skutečného příběhu. Krystian Bala napsal v roce 2003 mimořádně úspěšnou knihu „Amok“, v níž podrobně popsal vraždu jistého podnikatele. Šlo o dokonalý zločin, který se policii navzdory velké snaze nepovedlo rozlousknout a pachatel na konci románu uprchl. A teď zpátky do reality: kniha zaujala policejního důstojníka Jacka Wroblewského, protože děj knihy se až podezřele podobal skutečnému případu, který polskou policii děsil od roku 2000, kdy došlo k brutální vraždě živnostníka ve městě Wroclaw. Navíc román obsahoval podrobnosti, které mohl znát jen vrah. Wroblewski začal Balu vyšetřovat – a ejhle, ukázalo se, že vraždu doopravdy spáchal. Bala byl v roce 2007 odsouzen k dvaceti letům za mřížemi a píše svůj druhý román. Když policie nedávno prohledala složky v jeho počítači, ukázalo se, že pokračování bestselleru je založeno na poznámkách k další plánované vraždě... Zajímavé je, že Waltz si nezahraje Balu, ale Wroblewského, kterého vyšetřování zatáhne do polského podsvětí, do krutého světa prostituce, drog a obchodu s bílým masem. Scénář napsal David Grann a momentálně se hledá režisér, přičemž se aktuálně vynořilo jméno Romana Polanského.

  (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 7.6.2011

  Letní filmový maraton Vsetín

  Letní filmový maraton 2011 (kino Vatra, 10. – 12. 6. 2011) bude největší souvislou přehlídkou bulharského filmu v České republice. Program nabídne 11 bulharských snímků. Hlavní téma BULHARSKÝ FILM doplní cyklus sedmi filmů, oceněných na evropských filmových festivalech. Hlavními hosty budou: nestor bulharského animovaného filmu Stojan Dukov a producent a režisér Vladimír Šiškov. Letní filmový maraton - seminář zaměřený na kinematografie zemí Balkánu - pořádá Filmový klub ve Vsetíně ve spolupráci s Bulharským kulturním institutem v Praze.

  V rámci přehlídky bulharských filmů uvedeme 3 snímky významného režiséra Christo Christova ze 70. let: Poslední léto, Bariéra a Ikonostas. Ze starších filmů ještě historickou baladu Kozí roh a poetický příběh Ty, jenž jsi na nebesích, ve kterém ztvárnil hlavní roli Jozef Kroner. Současnou bulharskou tvorbu budou reprezentovat filmy Stopy v písku, Východní hry, Svět je velký a záchrana kyne odevšad, Vyšetřování, Šičky a Rút režiséra Vladimíra Šiškova. Program doplní klasické bulharské animované filmy ze 60. až 80. let určené především dospělým. Bližší informace o akci a možnost akreditace účastníků je na www.fkvsetin.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 1.6.2011

  John Malkovich již dnes v pražském Rudolfinu!

  Poslední šance ve čtvrtek 2.6. ve 20 hodin v pražském Rudolfinu vidět dvojnásobného nominanta na Oscara, Johna Malkoviche! - v melodramatu na motivy skutečného příběhu sériového vraha. Jack Rozparovač je postava spíše mýtická než skutečná. Dodnes neidentifikovaný sériový vrah prostitutek z Londýna z roku 1888 napsal policii dopis, v němž se ke svým hrůzným činům přihlásil. Nalezen – a tedy ani potrestán – však nikdy nebyl. Stal se hrdinou literatury, filmu i opery. V kriminálním melodramu Michaela Sturmingera však vystupuje jiný Jack, o století mladší – Johann „Jack“ Unterweger, kterého ztělesňuje právě John Malkovich. Vstupuje nenápadně, jako by publiku jen přišel představit svou knihu…, a nikdo netuší, že se z flegmaticky působícího vypravěče vyklube cynický vrah. Jevištní zpracování Unterwegerova příběhu využívá kontrastu chladného cynismu neodolatelného svůdce, pod jehož vlivem jsou stále nové ženy uváděny do extáze koloratur a sladkých kantilén, aby se vždy znovu stávaly oběťmi. Zpěvačky (lyrický a dramatický soprán) tak opakovaně zpívají své vlastní pohřební písně. Ve hře zazní hudba Antonia Vivaldiho, Josepha Haydna, W. A. Mozarta, Ludwiga van Beethovena a dalších. Poslední vstupenky na představení můžete zakoupit přes web 66. mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (www.festival.cz/program/151-john-malkovich-infernal-comedy). (POMO)
 • Obrázek k novince 26.5.2011

  10. Islandský den začíná a končí filmem

  Tradiční událost pořádaná Klubem islandských fanatiků Islandský den se uskuteční v sobotu 4. června 2011 v 9:00 v Městské knihovně v Praze. Letos byl přizván ke spolupráci také Severský filmový klub, takže se kromě maratonu přednášek, besed, koncertu islandské hobojistky Eydís Franzdóttir a vyhlášení výsledků fotosoutěže Magický Island můžete těšit také na dva filmy a setkání s islandským režisérem. Program bude zahájen dokumentem Příběh o lodi režisérky Ásdís Thoroddsen, pojednávajícím o historii a řemesle stavby klinkerových lodí. Závěr Islandského dne bude patřit celovečernímu filmu Prosinec, jemuž bude předcházet beseda s režisérem Hilmarem Oddssonem. Oba filmy budou uvedeny s českými titulky, film Prosinec pak s barevnými titulky vhodnými i pro neslyšící diváky. Více informací naleznete na sfklub.cz/10-islandsky-den. Těšíme se na Vaši účast a doufáme, že probouzející se Grimsvötn nezabrání příletu vzácných islandských hostů. (lenuse)
 • Obrázek k novince 21.5.2011

  Psycho Film 2011

  Psycho Film 2011 se uskuteční ve dnech 3. – 5. června 2011 v Praze a 8. – 10. června 2011 v Opavě. Věnuje se tématům psychiky člověka, letos se zaměřuje na hranici mezi vírou a duševní nemocí. Součástí projekcí jsou odborné komentáře psychiatrů, teologů či autorů snímků. Vstup na všechny projekce je zcela zdarma.

  Celkem bude uvedeno 42 celovečerních a středometrážních filmů. Ve světové premiéře bude k vidění nový film režiséra Jiřího Stracha Santiniho jazyk podle úspěšného románu Miloše Urbana, nový dokument režiséra Davida Vondráčka (autora oceňovaného filmu Zabíjení po česku) nazvaný Láska v hrobě pozoruhodně pojednávající o tématu bezdomovectví, či nový animovaný dokumentární film Pavla Lukáše Příběh nemocné duše zabývající se zábavnou formou historií psychiatrie od pravěku po dnešek. Představeny budou také snímky kontroverzního britského vědce Richarda Dawkinse Kořen všeho zla? a v české premiéře Nepřátelé rozumu.

  V Praze se festival koná v kinech Atlas a Evald, v Polském institutu v Praze a v Malostranské Besedě. V Opavě bude festival konán ve dvou sálech Obecního domu. Bližší informace včetně programu na www.psychofilm.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 18.5.2011

  Rob Marshall novým kapitánem pirátů

  Na režisérské židli čtvrtého dílu slavné pirátské série vystřídal Gore Verbinskeho Rob Marshall. Mamutí natáčení snímku Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, které trvalo 107 dní, zavedlo Marshalla a jeho štáb na místa po celém světě – z Havaje na Portoriko, a z Los Angeles do Londýna, kde konečně skončilo. Na Havaji se většina scén natáčela na otevřeném moři. Marshall, vysoce uznávaný režisér, jehož snímky Chicago, Gejša a Nine posbíraly dohromady celkem 23 nominací na Oscara, tvrdí, že režisérské křeslo čtvrtého dílu vysoce úspěšné filmové série „Piráti z Karibiku“ pro něj bylo jako stvořené.

  „Viděl jsem všechny díly série Piráti z Karibiku,“ popisuje Rob Marshall, „ale za nic na světě by mě nenapadlo, že někdy budu jeden z nich režírovat. „Vždycky jsem chtěl ale natočit klasický dobrodružný film,“ říká. „Myslím, že si lidé občas zpočátku říkali, že se jedná o něco docela jiného, než čím se obvykle zabývám, ale z mého pohledu to tak vlastně ani nebylo. Jednalo se pro mě spíše o rozšíření stávající činnosti, zejména proto, že obecná 'akce' je v podstatě formou choreografie.“ Mám rád historické filmy. Mám moc rád klasická dobrodružství. Celkově se mnohem více dívám na staré filmy než na ty nové. Podle mého názoru jsou mnohem zajímavější a tenhle příběh má velice klasickou atmosféru. Je to jeden z aspektů, které mě na něm lákaly.“

  Snímek byl natočen kompletně ve 3D. „Musím říci, že jsme si v mnohém připadali jako naprostí průkopníci, protože na odlehlá místa, kde jsme natáčeli, se takřka nikdo s 3D vybavením zatím nevydal,“ říká Marshall. „Většina 3D filmů se točila v ateliérech před modrým pozadím, nebo se točily ve 2D a poté byly do 3D zkonvertovány. My jsme ty křehké a drahé kamery brali na místa jako jsou džungle, pláže, jeskyně a lodě. Bylo to náročné. Hodně věcí jsme se naučili až přímo za pochodu během natáčení.

  Natáčení filmu prý pro vás bylo velkým dobrodružstvím...
  RM: No, především jsme natáčeli na celé řadě různých míst. Byli jsme na Havaji, což je pro natáčení filmu úžasné místo. Navštívili jsme jak ostrov Kauai, tak Oahu. Kauai je hodně tropický, protože je plný překrásných džunglí a vodopádů a jeskyní. Natáčeli jsme po celém tomhle působivém ostrově. A potom Oahu, kde jsme natáčeli většinu scén na moři, které ve filmu jsou. Nic se nevyrovná možnosti vyplout s lodí na moře, brázdit jeho hladinu a natáčet. Je to úžasný zážitek.

  Jak důležitá je londýnská část filmu?
  RM: Velice. Celý film v Londýně začíná a my jsme měli možnost využít tam jak přímých lokací, tak natáčet v historických Pinewood Studios, které mám moc rád. Sekvenci u Pramene mládí jsme natáčeli v ateliéru 007, jednom z největších ateliérů v Evropě.

  Dlouhá honička ulicemi starého Londýna se objevuje hned na začátku filmu. Jednalo se o jednu z nejtěžších sekvencí, které jste museli natočit?
  RM: Většinu záběrů do této sekvence jsme natáčeli v anglickém Greenwichi, což bylo skvělé. Na tom místě je sympatické to, že je poměrně odlehlé, takže ho můžete bez větších potíží uzavřít a vytvořit tam historickou lokaci. Ale myslím, že nejnáročnější sekvencí filmu je ta s mořskými pannami. Černovous se s posádkou vydá do zátoky, která se jmenuje „Whitecap bay“ a kde podle pověstí žijí legendární mořské panny, aby jednu z nich polapil. Natáčeli jsme tu scénu na Havaji na úžasném místě s názvem „Halona Cove“ na Oahu. Jedná se o stejné místo, na kterém se Deborah Kerr a Burt Lancaster ve filmu Odtud až na věčnost líbají a leží v písku. A jedná se o nepříliš rozlehlé a velice skalnaté místo, ale současně opravdu krásné. Takže jsme tam celou tuhle sekvenci natočili a pak John Myhre se svým týmem celou zátoku zreprodukoval v Universal Studios v Hollywoodu, protože ta skutečná byla příliš nebezpečná, než aby se tam dala natáčet vodní bitva. A pak nastalo komplikované a dlouhé noční natáčení se spoustou kaskadérských scén a spoustou podvodních záběrů. Všechny naše postavy byly neustále na kost promočené. Takže to byla bez nejmenších pochyb nejkomplikovanější a nejnáročnější sekvence filmu.

  Johnny Depp prohlašoval, že jste z pohledu herce naprosto ideálním režisérem. Je pro vás takový přístup k práci prioritou?
  RM: Práce s herci je skutečně tím, co mě na tomhle povolání baví nejvíce. Nemám problém vykročit z úkrytu za kamerou.

  Povězte mi něco o postavě Angelicy. Je pravda, že měla s kapitánem Jackem v minulosti romantický poměr?
  RM: Rozhodně mezi nimi v minulosti něco bylo a kromě toho byl jejím mentorem. Naučil ji všechno, co umí, a právě proto se mu dokáže dokonale vyrovnat. V průběhu filmu Jack a Angelica jeden druhého stále podvádějí a pokoušejí se navzájem obelstít – jde o takový ten báječně nepředvídatelný vztah, protože si nikdy nejste jisti tím, komu z nich máte věřit.

  Pojďme se zmínit o některých nováčcích. Máme tu Iana McShanea v roli zlého Černovouse. Jak k jeho obsazení došlo?
  RM: No, to bylo velice snadné. Společně s Johnnym Deppem a Jerrym Bruckheimerem jsme si sedli nad dlouhý seznam herců a když jsme ho procházeli a narazili jsme na Iana McShanea, bylo nám okamžitě jasné, že jsme našli našeho Černovouse. Dokáže zahrát zlou postavu, ale současně ji zahrát s humorem. Všechno dělá svým originálním stylem.

  Máte tu také několik nových mladých herců, Sama Claflina a Astrid Bergès-Frisbey. Jak probíhalo obsazení těchto dvou herců?
  RM: V jejich případě se jednalo o skutečné hledání, protože jsme toužili po neokoukaných tvářích – po začínajících, mladých hercích. Hledali jsme všude. Měli jsme potenciální kandidáty v Evropě i ve Státech. Byl to dlouhý proces, kterým procházely stovky herců. Ale když jsme výběr zúžili na několik posledních, začalo nám být naprosto jasné, kteří z nich jsou těmi pravými. Sam je výtečný herec a je také pohledný, ale současně je velice všestranný – má smysl pro humor, je velice okouzlující a současně má patřičnou figuru – je to ve skutečnosti slušný fotbalista. Astrid ve filmu ztvárnila tajemnou mořskou pannu a my hledali herečku, která bude působit nadpozemsky. Přesně to jsme okamžitě spatřili v Astrid – působí velice étericky. Přitom dokáže stát nohama na zemi a hrát velice upřímně, a navíc je velice půvabná. A když jsme je konečně postavili před kameru společně, věděli jsme, že se jedná o tu pravou volbu.

  Dělalo se vám z natáčení na moři špatně?
  RM: Měl jsem ohromné štěstí. Bral jsem každý den ráno jakési běžně dostupné prášky – ani si nepamatuji, co to bylo zač – jen pro jistotu, kdyby náhodou, ale nikdy mi nic nebylo. Vím, že jiným členům štábu špatně bylo a tu a tam jsme pár lidí museli na čas oželet, ale já jsem naštěstí starý mořský vlk. Kdo by to byl řekl?

  Shrňte nám své zážitky z natáčení tohoto filmu.
  RM: Bylo to ohromné dobrodružství, jak před kamerami, tak i za nimi. Každou vteřinu natáčení si každý z nás neustále uvědomoval, o jak ojedinělý zážitek se jedná. Současně jsem si uvědomoval, že k téhle práci musím přistupovat velice cílevědomě a natočit film přesně takový, jaký musí být – a natočit ho včas a s dostupným rozpočtem a tak podobně, což se nám vše podařilo splnit. Moc jsem si tohle dobrodružství užil a užívám si ho stále, protože skončí až při premiéře filmu 19. května. (POMO)
 • Obrázek k novince 10.5.2011

  Filmový festival Zlatý voči

  16. ročník festivalu studentů teorie audiovize se již blíží. Dvoudenní přehlídka studentských filmů bude zahájena 16. 5. v 17:00 a završena 17. 5. v 20:00 a to v kině BIO OKO. Festival se zaměřením na tvorbu studentů, kteří o filmu většinou spíše píší, představí pestré panorama po produkci kateder filmových věd. Akce není určena pouze pro uzavřenou společnost, naopak, pokud se chcete podívat na způsoby, jež odkrývají klasické filmové narativní postupy, rozbíjejí prostor, parodují věhlasné režiséry či americké blockbustery, je festival Zlatý voči určen i Vám! Na podmanivou estetiku tvorby Bély Tarra a tradici filmů s vyprázdněnou narací navazuje dílo studenta pražské Katedry filmových studií Huberta Poula „Muž zabije psa a jde ho zakopat“, které v nesoutěžní sekci zahájí v pondělí festival. Kde jiní užívají přehršel epileptických střihů a překombinovanou naraci, tam si Hubert Poul a jeho kolega Miroslav Otava vystačí se střídmým střihem a jen minimalistickým nástinem událostí. Letošní novinkou je nahrazení ceny Růžové brýle, která je udělována od roku 1994 za manipulaci s objektivitou, za cenu pro dokumentární snímek. Více o filmovém programu a soutěžních filmech na www.zlatyvoci.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 2.5.2011

  SoundtraCon na Festivalu fantazie

  V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent a dirigent James Fitzpatrick. Letos nás poctí svou návštěvou významná osobnost filmové hudby, která je o to zajímavější, že v sobě navíc spojuje i profesi filmového střihače a režiséra. Tím hostem je John Ottman, který složil hudbu k většině filmů režiséra Bryana Singera jakými jsou například Obvyklí podezřelí, X-Men 2, Superman se vrací nebo Valkýra. Budete se s ním moct setkat na besedě a autogramiádě, které proběhnou v sobotu 2. července 2011 v Chotěboři. Více informací o hostovi včetně jeho videopozdravu českým fanouškům filmové hudby a o aktuálním programu na SoundtraCon 2011 najdete na oficiálním webu soundtracon.sff.cz. (POMO)
 • Obrázek k novince 1.5.2011

  13. Seminář archivního filmu

  Od čtvrtka 5. května do neděle 8. května 2011 se v Uherském Hradišti uskuteční v pořadí již 13. Seminář archivního filmu. Hlavním tématem letošního ročníku bude osobnost a dílo německého režiséra Wernera Herzoga, především pak jeho spolupráce s hercem Klausem Kinskim. Představeny budou i dokumentární filmy o nelehké spolupráci těchto dvou výrazných osobností světové kinematografie. Součástí doprovodných akcí budou kromě výstavy plakátů ze sbírek Terryho ponožek a distribučních společností (NFA, AČFK) výrazné a oceňované fotografie švýcarského tvůrce Beata Pressera (*1952), jenž skrze objektiv nezapomenutelně zachytil natáčení dvou Herzogových filmů s Klausem Kinskim, Fitzcarraldo (1982) a Zelená kobra (1987). Více informací naleznete na oficiálních stránkách přehlídky www.archivniseminar.cz. (Bart)
 • Obrázek k novince 30.4.2011

  Festival Anifilm Třeboň 2011

  Letošní Mezinárodní filmový festival animovaných filmů Anifilm 2011 se koná ve dnech 3. - 8. května v Třeboni. Hlavní část festivalu tvoří celkem tři soutěže – Mezinárodní soutěž celovečerních filmů, Mezinárodní soutěž krátkých animovaných filmů a Česko-slovenskou soutěž krátkých studentských filmů.

  Bohatou nabídku přináší také nesoutěžní filmový program, který tvoří např. přehlídka celovečerních filmů Jana Švankamjera, sekce Bilance – nejoblíbenější celovečerní distribuční tituly za posledních 12 měsíců, představení tvorby studia Aardman Animation – v Třeboni uvede snímky o slavné dvojici Wallace a Gromit. Letošní Anifilm tvorbu tohoto studia představí prostřednictvím celovečerního filmu, kompletní kolekce krátkých filmů a jednoho seriálu s populární dvojicí Wallace & Gromit.

  Ve festivalových porotách zasednou animátor a ilustrátor z Izraele Avi Ofer, irská režisérka Nora Twomey (spolurežisérka známého celovečerního filmu Brendan a tajemství Kellsu), vydavatelka, spisovatelka a dramaturgyně belgického festivalu Anima Francoise Cathala, chorvatský animátor, hudebník a festivalový kurátor Daniel Suljic, rakouský animátor, ilustrátor a spisovatel Leopold Maurer, filmový a televizní producent Vratislav Šlajer, režisérka, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka Galina Miklínová, režisér Aurel Klimt, ředitel píseckého filmového festivalu Nad řekou Michael Havas a pedagožka, výtvarnice a animátorka ze Slovenska Ivana Laičíková.

  Další informace najdete na stránkách festivalu www.anifilm.cz. (Bart)
 • Obrázek k novince 9.4.2011

  Dobrá zpráva pro milovníky filmové hudby!

  Ve středu 27. dubna v 19:30 se uskuteční v Rudolfinu další koncert Pražského filmového orchestru s novým programem. Zazní například hudba z filmů Hvězdné války, Superman, E.T. - Mimozemšťan a další. Vrcholem koncertu bude Česko-Slovenská premiéra skladeb Indiana Jones a Blízká setkání třetího druhu. Těšíme se, že nás během koncertu navštíví i některé postavy z Hvězdných válek. Vstupenky jsou k dostání výhradně na telefonním čísle 731 172 038, kde získáte i bližší informace o koncertě a o Pražském filmovém orchestru. A tajná zpráva na závěr: na našem příštím koncertě 23. listopadu si budou moct naši příznivci vychutnat další premiéry skladeb např. z Harryho Pottera nebo Petera Pana. (POMO)