Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 24.6.2009

  Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

  Jsou tady nové informace o dvou filmech z produkce Roberta Rodrigueze. Minulý týden jste v našich novinkách četli, že průvodcem mimozemských lovců na třetím safari na Zemi bude zřejmě Neil Marshall. Ukázalo se, že je pouze jedním z kandidátů a ne zrovna nejžhavějším. Rodriguez a studio 20th Century Fox by prý na režijní sesli rádi viděli Nimróda Antala. V Americe narozený maďarský tvůrce se prosadil kultovkou Revizoři, potom natočil nepříliš výrazný Motel smrti a letos od něj uvidíme akční thriller Armored. Uvidíme, jestli na Predators řekne „igen“, volba to není nezajímavá. Producent Joe Gatta, který s Rodriguezem chystá novou Red Sonju, prozradil magazínu Empire, proč byl zrušen jak původně plánovaný start natáčení v říjnu 2008, tak i letošní premiéra. Je to jednoduché – nenašlo se včas dost peněz. „Ten posun je frustrující, protože jsme rozhodně chtěli uvést Sonju před novým Conanem,“ dodává Gatta. A to už zřejmě nestihnou. Mircus Nispel sice pořád nenašel vhodného hlavního představitele (klepy o Rolandovi Kickingerovi se nepotvrdily), ale na podzim odjíždí do Bulharska a Jižní Afriky, aby tam natočil své pojetí Barbara Conana. Gatta a Rodriguez se ale nevzdávají a chtějí pomstychtivou zrzavou šermířku přivést zpátky na plátna kin. Samozřejmě se ohánějí tím, že jejich pojetí nebude remakem filmu s Arnoldem a Brigitte, ale novou adaptací komiksové a knižní série ze 70. let. Natáčení by mělo odstartovat na přelomu tohoto a příštího roku, premiéra by mohla být před Vánoci 2010. Režírovat by pořád měl Douglas Aarniokoski, který se už do historie fantasy žánru zapsal Highlanderem: Zúčtováním ;-). O tom, jestli má kovové bikiny pořád zarezervované Rose McGowan, která se hezky vyjímala na prvních plakátech, nepadlo ani slovo. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.6.2009

  Král Leonidas na lovu Rachel Greenové

  Akční komedie Bounty Hunter se vynořila prakticky odnikud. Doposud o ní nikde ani nejmenší zmínka... a najednou internet chrlí fotky z natáčení. A na nich se v dobré formě předvádí Jennifer Aniston, kterou snad poprvé uvidíme v něčem akčnějším. Ale zjevně nebudou chybět ani její oblíbené romantické a komediální prvky. Zahraje si totiž ženu, která se ukrývá před zákonem, ale najednou se na její stopu dostane nájemný lovec odměn. Což je shodou okolností její bývalý manžel. A hraje ho Gerard Butler. Víc se o ději neví, ale je jasné, že příběh neskončí kulkou do hrdinčiny hlavy a Butlerovou dovolenou za zaslouženou výplatu. V obsazení dále figuruje populární komik ze show Saturday Night Live Jason Sudeikis. Zahraje si mimoně, který postavu Jennifer považuje za svou holku – bez toho, aby o tom ona něco věděla. Škoda jen, že slibně obsazený film studia Columbia Pictures režíruje Andy Tennant, jehož jméno je obvykle synonymem průměrnosti a nevyužitého potenciálu. Bulvární dovětek: Jennifer byla minulý týden „přistižena“ na romantické večeři s Bradleym Cooperem, jedním z účastníků komerční pecky léta – Pařby ve Vegas. Oba po celý večer pili pouze minerálku. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.6.2009

  Stallone ubere na brutalitě

  A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce násilí. „Brutalita byla důležitým aspektem v příběhu o Barmě, ale film kvůli tomu přišel o polovinu publika.“ Já osobně této hollywoodské matematice vůbec nerozumím, ale je fakt, že The Expendables budou „měkčí“. Přeci jen, rozpočet je 80 milionů dolarů, takže je potřeba nahnat do kina i teenagery, aby se film zaplatil. A Lerner to potřebuje, protože sní o pokračování. Ve dvojce by se měli vrátit všichni, kdo přežijí jedničku... plus možná noví borci. Třeba ti, kteří účast v první části odmítli a teď někde v Bulharsku pláčou, že nevyužili příležitost vstoupit do Slyova týmu snů. Přístupnost PG-13 nás na The Expendables děsí už od začátku, ale možná nebude tak zle – Lerner uvedl, že bude vyhotoven PG-13 i R-kový sestřih a že se uvidí, jak na ně bude reagovat zkušební publikum. Takže minimálně na DVD bychom se krve v The Expendables dočkat mohli. Hned se nám dýchá volněji. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.6.2009

  Ruská invaze v bourneovském stylu?

  Vše tomu nasvědčuje. Scenárista Tony Gilroy byl přizván studiem MGM, aby napsal finální verzi předělávky Rudého úsvitu. Původní film režiséra Johna Miliuse vyprávěl o partizánském boji skupiny amerických středoškoláků s okupanty během masivní sovětsko-kubánské invaze do USA. Dnes už trochu srandovní pravičácká polit-fiction bude v remaku přenesena do žhavé současnosti. Prozatím není zcela jasné, proti komu budou dorostenci bojovat. Potvrdí se klepy o čínsko-ruském spojenectví, nebo tvůrci využijí aktuální severokorejskou „hrozbu“? Nebude to pak ještě směšnější než originál? Uvidíme. Roli, kterou kdysi ztvárnil Patrick Swayze, si zahraje Chris Hemsworth, Charlieho Sheena nahradí Josh Peck a namísto Jennifer Grey uvidíme Adrienne Palicki. Jméno Tonyho Gilroye není jediná souvislost s Bournem. Natáčení v září zahájí Dan Bradley, který na Bourneově ultimátu (ale i na Quantum of Solace) pracoval jako šéf druhého štábu a koordinátor kaskadérů (jinak řečeno, natáčel akční scény). Premiéra Red Dawn je stanovena na 24. září 2010. A když už jsme toho Bournea tolikrát proklepali, producent Frank Marshall potvrdil, že Jason se vrátí. Natáčet by se prý mohlo příští léto. Frank má jedinou podmínku – tentokrát by chtěl mít před natáčením dokončený scénář. „Při Mýtu a Ultimátu se scénář dopisoval a přepisoval během natáčení. Přesto vznikly skvělé filmy. Představte si, jaká to bude pecka, když přijdeme s opravdu solidním, precizně vystavěným příběhem.“ (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.6.2009

  Batmana nahradí velkolepá sci-fi

  Christopher Nolan tento týden zahájil v Japonsku natáčení svého tajemstvím obestřeného akčního sci-fi thrilleru Inception. Pořád o něm víme jen to, že má luxusní obsazení a že půjde o „příběh ze současnosti, odehrávající se v architektuře lidské mysli“. Zní to tak skromně, a zpočátku se všeobecně předpokládalo, že půjde o jeden z těch menších a osobnějších projektů, kterými Nolan prokládá své batmanovské blockbustery. Začíná to však vypadat, že se na nás hrne něco velkolepého. Proslýchá se, že Inception má rozpočet téměř 200 miliónů dolarů (tedy tolik, jako Terminator Salvation či Transformers: Pomsta poražených) a natáčet se bude v šesti zemích světa. „Co to Nolan kutí?“ ptáme se spolu s vámi. Jisté je jen jedno – prozatím se britský zázrak vůbec nezajímá o pokračování Temného rytíře. Scenárista David Goyer potvrdil, že Nolan podmínil svůj návrat do Gothamu opravdu dobrým scénářem (na kterém se však pořád nezačalo pracovat). Internetová šuškanda jde ještě dál – studio Warner Bros. se už prý pro jistotu poohlíží po náhradníkovi. Žhavým kandidátem je Zack Snyder. Ale všechno jsou to prozatím jenom klepy a je předčasné tvrdit, že Nolan s Batmanem skončil. Prozatím se těšme na Inception, jehož premiéra je stanovena na 16. červenec 2010. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.6.2009

  Hororové návraty

  Jedna klasika a jeden klasik brzy opět zčeří žánrové vody. Frankenstein a Carpenter. Ví se, že o svém pojetí slavného románu Mary Shelleyové sní Guillermo del Toro, minulý týden dokonce blouznil něco o tom, že už s Dougem Jonesem (který si zahraje monstrum) začínají zkoušet masky. Nikdo netuší, kdy chce film natočit, protože následujícího 3,5 roku bude prohánět hobity po Středozemi. A stejně ho předběhne Neil Burger, kterého studio Universal pověřilo natočením remaku Whaleovy Frankensteinovy nevěsty. Nicméně o obsazení a termínu natáčení se prozatím nic neví. Mnohem konkrétnější obrysy nabral psychologický horor The Ward, kterým se na scénu vrací zasloužilý veterán John Carpenter. Danielle Panabaker (nový Pátek třináctého, Sharkova dcera ze seriálu Žralok), Amber Heard (nový Otčím) a Mamie Gummer (Taking Woodstock) si zahrají pacienty psychiatrického ústavu, jehož chodbami se v noci producíruje duch zavražděné dívky. Je za její smrt odpovědný personál zařízení? Natáčení startuje už příští měsíc. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 18.6.2009

  Namísto RoboCopa naštvané baletky?

  Už to tak vypadá. Někdy v prosinci Darren Aronofsky prohlásil, že pochybuje o realizaci nového RoboCopa, na jehož scénáři nějakou dobu pracoval s Davidem Selfem (Road to Perdition). Mluvčí MGM aktuálně tvrdí, že studio má film pořád v plánu, akorát už se nestihne premiéra v původně plánovaném termínu (léto 2010). A pořád se prý počítá i s Aronofským a Selfem. Možná by to měl někdo říct Darrenovi, protože ten už mezitím intenzivně pracuje na nadpřirozeném thrilleru Black Swan. Film by se měl odehrávat ve světě... newyorských baletek. Ehm, cože? Na podivnosti jsme už u Aronofského zvyklí, ale tohle zní jako opravdu pořádný úlet. Natalie Portman by si měla zahrát jednu ze dvou soupeřících baletek, jejichž konfrontace povede až k probuzení démonických sil. Nebo jsou to jen jejich halucinace? Na rozuzlení si prý máme počkat do kina. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 17.6.2009

  Indy a Angie se (možná) vrátí

  Pokračování dvou velkých hitů loňského léta jsou na cestě. Klep o možném dalším Indiana Jonesovi pustil do oběhu Shia LaBeouf, když v interview pro BBC prohlásil něco ve smyslu „Spielberg mi řekl, že už se rýsuje příběh a že se mnou počítají“. Zachováme si k tomu střízlivý postoj, ale je pravdou, že Království křišťálové lebky s tržbami téměř 800 milionů dolarů skončilo jako druhý nejúspěšnější film roku 2008 (jedničkou je samozřejmě Temný rytíř). Mnohem konkrétněji se tvaruje pokračování akční jízdy Wanted. Timur Bekmambetov pro ruské RIA Novosti řekl, že v červenci zahájí přípravné práce, aby někdy na přelomu podzimu a zimy mohla padnou první klapka. Film prý bude mít rozpočet 150 milionů dolarů, bude se natáčet v USA, Indii a Rusku a počítá se s návratem Angeliny Jolie i Timurova oblíbence Konstantina Chabenského (hlavní představitel z Noční a Denní hlídky), který tentokrát dostane větší roli. Ani slovo o Jamesi McAvoyovi, takže i v souvislosti s návratem Angie lze spekulovat o prequelu. Stejně jako jednička, i Wanted 2 bude mít téměř výhradně ruský štáb. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 16.6.2009

  Z komiksových adaptací na Mars

  Adaptaci klasické dobrodružné sci-fi John Carter of Mars z pera tvůrce Tarzana E. R. Burroughse si hollywoodská studia pohazovala snad deset let. O režii se zajímali třeba Robert Rodriguez či Jon Favreau. Ale až teď, když se projektu ujala studia Disney a Pixar, se písky rudé planety konečně hnuly. Režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, Vall-I) natočí film jako svůj hraný debut. Přesně tak, Pixar hodlá překročit hranice čistě animované tvorby. Konečně! Digitální animace však nepochybně sehraje při vzniku filmu důležitou roli. Americký důstojník, který záhadným časoprostorovým tunelem unikne z pekla Občanské války, se totiž octne na jakémsi alternativním Marsu zabydleném prapodivnými rasami a kreaturami (očekávejte šermířské souboje s třímetrovými zelenými bojovníky a další chuťovky na pomezí sci-fi a fantasy). Start natáčení je stanoven na začátek příštího roku, a tak produkce šlápla na plyn a začala s obsazováním. Hlavní postavu si zahraje Taylor Kitsch alias Gambit z Wolverinea. A přibere i Lynn Collins, která si ve stejném filmu zahrála Loganovu lásku. Teď se promění v princeznu Dejah Thoris, dědičku trůnu v království Helium. A to není poslední výcuc z komiksových filmů – Thomas Haden Church alias Sandman z třetího Spider-Mana taktéž rokuje o jedné z rolí. Spekuluje se, že by si mohl zahrát hlavního záporáka. Produkuje Colin Wilson, který má bohaté zkušenosti s cizími planetami včetně Marsu – je podepsán pod Spielbergovou Válkou světů i Cameronovým napjatě očekávaným Avatarem. Hollywood to s návratem k vesmírným dobrodružstvím myslí opravdu vážně. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 15.6.2009

  Predátoři ulovili nového režiséra?

  Zajímavý klep prosákl ze studia 20th Century Fox. Robert Rodriguez v uplynulých několika týdnech chrlil nadšení ohledně své účasti na pokračování slavné akční sci-fi s podtitulem Predators... a teď to vypadá, že bude pouze produkovat. Režie se prý ujme skotský masakrátor Neil Marshall, který právě natáčí historický krvák Centurion o boji Římanů s divokými Pikty na skotské Vysočině. Marshall dokázal, že umí horor (výtečný Pád do tmy) i akci (divočina Soudný den), takže to není úplně marná volba. A když už jsme zmínili Predátora, nesmíme obejít ani Vetřelce. Režii čím dál vážněji připravovaného prequelu/remaku chtěl produkující Ridley Scott svěřit tvůrci reklam Carlu Eriku Rinschovi (zlé jazyky tvrdí, že hlavním důvodem je Rinschův vztah se Scottovou dcerou Jordan). Studio Fox si však údajně postavilo hlavu a nechce projektu dát zelenou, pokud nebude Scott režírovat osobně. Tak nebo tak, prozatím není jasné, o čem vlastně nový Vetřelec bude. Původně se mluvilo o osudech kosmické lodi, jejíž trosky v jedničce nalezne posádka Nostromo, teď se ale šíří fámy, že studio se poohlíží po nějaké mladé herečce, která by nahradila Sigourney Weaver v roli Ripleyové. Takže přece jen sprostá předělávka?! K čemu je to dobré? Ten film nezestárl ani o den. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 15.10.2018

  DAS FILMFEST zve na filmové hody

  3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné filmové hody. Diváci se mohou těšit na svěží komedie, mrazivá dramata, napínavé thrillery, nezávislé a artové snímky i nekompromisní dokumenty. To nejlepší z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska bude k vidění v Praze od 17. do 23. října a od 29. října do 2. listopadu v Brně.

   

  Slavnostní zahájení bude patřit hvězdně obsazené muzikálové tragikomedii Mackie Messer – Brechtův Třígrošový film. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří dále například cenami ověnčený thriller Cops, drama z dob před 5000 lety Ötzi, muž z ledu, tragikomedie Staří ať zemřou o generaci, která se za každou cenu chce bouřit, ale nemá proti čemu, nebo pocta herečce Romy Schneider 3 dny v Quiberonu. DAS FILMFEST nabídne také diskuze a setkání s filmovými tvůrci. Své snímky osobně představí například režiséři Christian Frosch (Murer – Anatomie procesu), Felix Randau (Ötzi, muž z ledu), Robert Fischer (Life As It Is: Miloš Forman on Miloš Forman), Cyril Schäublin (Komu se dobře daří), Michael Kreihsl (Zázračné cvičení), Istvan (Cops) a Antonin Svoboda, který dorazí společně se střihačkou Joanou Scrinzi (Cry Baby, Cry).

   

  V rámci DAS FILMFEST SPEZIAL festival uvede například drama z posledních dnů války založené na skutečných událostech Kapitán, energický snímek o dospívání a hledání vlastní identity Blue My Mind či velkoryse pojatou a divácky mimořádně úspěšnou „pohádku pro dospělé“ Timm Thaler aneb O chlapci, co prodal svůj smích. Erik & Erika ukáže mistryni světa ve sjezdu na lyžích Eriku Schinegger, svádějící boj proti předsudkům, když se zjistí, že je vlastně Erik Schinegger a snímek Světlo odvypráví příběh emancipace silné a nezávislé umělkyně Marie Theresie Paradis, která na rozdíl od svých současníků Haydna, Glucka a Mozarta upadla do zapomnění.

   

  SPOLU & SÁM / ZUSAMMEN & ALLEIN pozve diváky na romantickou roadmovie po Evropě se snímkem 303, nabídne svěží vztahovou komedii Kim má penis a představí úspěšnou tragikomedii s hvězdným obsazením Arthur & Claire. Program nabídne také zajímavý postapokalyptický western U mě doma, křehkou, civilní a realistickou romanci Láska mezi regály nebo ceněný snímek o dospívání Hördur – mezi světy. Kompletní program naleznete na www.dasfilmfest.cz

 • Obrázek k novince 8.10.2018

  Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

  Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté výročí Československa oslavíme letos v Ji.hlavě filmovou sekcí Cizinec hledá byt, která mapuje příběhy Čechoslováků, kteří byli z různých důvodů nuceni v průběhu dvacátého století hledat nový domov,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. „Vybírali jsme takové filmy, které čeští diváci neměli dosud možnost vidět. Obrazy emigrace natočené ve Spojených státech, Francii, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.“ 

   

  V sekci Zvláštní uvedení představí letošní Ji.hlava hned dvě velká jména světového filmu. Prvním bude německý režisér Wim Wenders: festival uvede jeho novinku Papež František: Muž svého slova (2018). Druhou hvězdou letošní Ji.hlavy bude klasik francouzské nové vlny, sedmaosmdesátiletý Jean-Luc Godard. Na festivalu bude uveden jeho zatím poslední film Kniha obrazů (2018), za který získal od poroty v Cannes vůbec poprvé v historii zvláštní Zlatou palmu. Godard je také autorem letošní festivalové znělky. Sekce Svědectví o politice přinese například snímek Waldheimův valčík (2018) rakouské režisérky Ruth Beckermanové. Film přibližuje krizi, která zasáhla Rakousko v roce 1986 poté, co vyšlo najevo, že jeden z kandidátů na post prezidenta, Kurt Waldheim, se v minulosti zapletl s nacismem. Film získal letos v Berlíně ocenění za nejlepší dokument. Sekce Svědectví o poznání pak uvede francouzský film V říši dokonalosti (2018). Režisér Julien Faraut. ve snímku nahlíží život a dílo kontroverzního amerického tenisty, slavného „bouřliváka“ Johna McEnroea.

   

  Z českých novinek se může divák těšit třeba na film Robina Kvapila a Radima Procházky nazvaný Máme na víc. Tématem je předvolební kampaň Michala Horáčka, kterému dělal Kvapil poradce. „Když děláte prezidentskou kampaň a zároveň jste dokumentarista, nemůžete to nenatočit,“ říká k filmu Kvapil. Letošní Ji.hlava nabídne dále přehlídku současného libanonského dokumentu. Sekce s názvem Libanon: Mezi popelem a růžemi reflektuje nejrůznější témata: od traumat občanské války, která zemi sužovala patnáct let, po intimní lidské příběhy. 

   

  Na téma stého výročí reaguje i sekce Domov. Tady budou představeny filmy zachycující Podkarpatskou Rus v letech 1919 až 1939, kdy byla součástí Československa. „Oblast byla vnímána jako československý orient. Filmy jsou poetizované, dýchají romantikou a dobrodružstvím. Kopce, hory, nekonečné lesy, dřevěné kostely, hrající si děti, rozesmáté krásky,“ vypočítává dramaturg sekce Jaroslav Kratochvíl. Diváci budou moci zhlédnout například film Jiřího Weisse Píseň o Podkarpatské Rusi (1937) nebo Plickův snímek Jaro na Podkarpatské Rusi (1929). Více informací na www.ji-hlava.cz

 • Obrázek k novince 7.10.2018

  ČSFD výprava na nej horor fest světa

  ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu pokleslé filmové zábavy ve španělském Sitgesu! Po openingové Suspirii, nové verzi hororové klasiky Daria Argenta, je čekají velké premiéry akčního hororu Overlord z produkční dílny J.J. Abramse, policejní drsňárny Dragged Across Concrete s Melem Gibsonem od hypertalentovaného řezníka S. Craiga Zahlera, holčičího akčního nářezu Assassination Nation, čtvrtého dílu oblíbené skandinávské krimisérie detektivek od spisovatele Jussiho Adler-Olsena Journal 64, nebo nového Halloweenu, který navazuje na jedničku Johna Carpentera a do role Laurie Strode vrací scream queen Jamie Lee Curtis. Plus Carpenterův koncert vlastních soundtracků, který festival v Sitgesu velkolepě uzavře. Kdo máte rádi horory, krev, nadpřirozeno a bizár, sledujte komentáře a deníčky našich čtyř dobrodruhů!

 • Obrázek k novince 5.10.2018

  Bollywood, příběhy inspirované reálnými událostmi

  Festival bollywoodského filmu od 10. do 14. října opět nabídne divákům v pražském kině Světozor výběr jihoasijské kinematografie, která svým rozsahem konkuruje americkému Hollywoodu! Hollywood zná každý, ale Bollywood (a indické filmy obecně) si u nás za 16 let trvání festivalu také našel značnou část fanoušků - a poznávají ho další a další. Tradiční Bollywood dokáže nejednoho rozplakat, rozesmát, roztančit a svou barevností vnést plno energie. Cílem festivalu je však nabídnout vyvážený mix romantiky, akce, komedie a dramatu. Prostřednictvím filmů se diváci mohou seznámit také s aktuální společenskou problematikou v Indii, protože filmaři stále častěji poukazují na otázky, které v indické společnosti silně rezonují. Kromě politiky a náboženství jsou to například ženská emancipace, vztahy mezi rodiči a dětmi, či tvrdá cesta za úspěchem. Mezi romantickými pohádkami se objevují také příběhy inspirované reálnými událostmi. Také v letošním roce nás těmito filmy provedou největší hvězdy současnosti.

   

  Hned dvakrát se otázce ženské emancipace věnuje Aamir Khan. Zahajovací snímek festivalu, Secret Superstar, kromě Indie triumfoval také v Číně, kde v návštěvnosti překonal většinu hollywoodské konkurence. Také Dangal se dočkal fenomenálního úspěchu i za hranicemi a stal se nejvýdělečnějším indickým filmem historie. Snímek inspirovaný skutečnými osudy sester přesvědčuje o tom, že i ženy dovedou vynikat v tvrdých sportech. A že se ženy dokáží vyrovnat s různým handicapem, to předvede skvělá Rani Mukerji coby učitelka s Tourettovým syndromem. Komediální drama Hichki je volnou adaptací autobiografické knihy amerického učitele Brada Cohena. Zástupcem akčního thrilleru je bezpochyby Salman Khan, který se v pokračování populární akční komedie vrací jako elitní tajný agent. Velkolepý snímek Tiger Zinda Hai se tentokrát soustředí více na akci než na humor. I v tomto případě se film inspiruje skutečnými reálnými událostmi (zajetí indických sester tzv. Islámským státem v iráckém Tikrítu) a zdůrazňuje také tematizaci sexuálního zneužívání žen ve válečných konfliktech. Půvabná Katrina Kaif svými pohybovými schopnostmi a ochotou sama provádět kaskadérské výkony zde překonává i samotného Salmana Khana. Životopisné drama Sanju zase dokazuje, že osobní život některých bollywoodských hvězd je sám o sobě zajímavým námětem pro film. Mladá herecká hvězda Ranbir Kapoor nás provede životem svého hereckého kolegy Sanjaye Dutta, jež je plný problémů, nejen s drogami a s podsvětím, zároveň se ale vždy dokázal odrazit ode dna a zazářil v desítkách známých filmů.

   

  Naopak od vážnějších témat všedního života má diváky dostat dobrodružná komedie Jagga Jasoos, kde se podruhé objeví Ranbir Kapoor s Katrinou Kaif. Snímek se inspiruje němými groteskami a také třeba slavnými komiksy o Tintinovi, do značné míry je postaven na vizuálních gazích a téměř pantomimickém herectví, ale podobně důležitou roli jako obrazy v něm samozřejmě hraje hudba a zpěv. Zajímavostí je pak Load Wedding, další z úspěšných pákistánských komedií v bollywoodském stylu, kterou organizátoři festivalu zařadili do programu. A chybět letos nemůže ani největší bollywoodská hvězda Shah Rukh Khan v kritiky oceňovaném snímku Dear Zindagi, vzdáleně připomínajícím americké nezávislé filmy o vztazích a osobních krizích, který se vyvíjí poněkud odlišným způsobem, než by člověk očekával od bollywoodského filmu…

   

  Festival poukazuje také na rozmanitost komerční i nekomerční indické kinematografie zařazením dokumentárních filmů a také regionálních filmů – v letošním roce tamilských, a tím by měl dát dostatečně najevo, že Indie nerovná se jen Bollywood. Pro zpestření je připravena soutěž a „mela“ - po celou dobu konání bude přítomna indická restaurace, masala chai a možnost nakupování indických potravin a suvenýrů. A samozřejmě je třeba si v diáři poznamenat datum 12. října (pátek), protože chybět na tradiční oblíbené BOLLYWOOD PARTY by byla chyba. Tentokrát opět v La Loca Music bar! Celý program na www.bollywood.cz

 • Obrázek k novince 2.10.2018

  Nový seriál Světlu vstříc na iDNES KINO

  Na iDNES KINO mohou diváci nově sledovat seriál plný černého humoru Světlu vstříc! Cyklus anekdotických příběhů z krematoria ve finanční tísni, se stopáží do deseti minut byl natočen v reálných lokacích a v každém z dvanácti dílů přinese zábavný pohled na jeden konkrétní pohřeb a jeho bizarní souvislosti. "Vsadili jsme na jistotu, tedy na komediální talent Petra Čtvrtníčka a černý humor, který v Česku funguje. Věříme, že se diváci skvěle pobaví," řekl Vladimír Mužík, ředitel videoobsahu společnosti MAFRA, a. s.

   

  Krematorium v seriálu Světlu vstříc se potýká s nedostatkem financí a nežádanou konkurencí v blízkém Týništi. Jedním z hlavních motivů celého cyklu je proto hledání řešení, jak zvýšit četnost žehu, ale i využití "kremáče" pro jiné příležitosti - jako je například pronájem prostor pro volby, cvičení aerobiku anebo nabídka skutečně netradičního doplňkového sortimentu... Jednotlivé díly seriálu jsou uzavřeny samostatnou pointou, na předchozí epizody však navazují poetikou či odkazy. V rolích pracovníků krematoria, více či méně postižených svou profesí, se blýsknou například Ladislav Županič (Ředitel), Dana Batulková (Omývačka mrtvol), Petr Čtvrtníček (Spalovač) či Martin Evžen Kyšperský (Obřadník). Vedlejší postavy si zahráli mimo jiné Arnošt Goldflam, Hana Kynychová či Petr Halberstadt.

   

  Autory námětu seriálu jsou Petr Čtvrtníček a David Ondříček. Scénáře a režie se ujal Tomáš Hodan. "Námět vznikal na popud Davida Ondříčka. S Petrem Čtvrtníčkem, spolutvůrcem námětu, a s Robertem Geislerem, se kterým jsme na námětu spolupracovali zpočátku, se dobře známe už z dřívějších projektů. Internetová tvorba nabízí naprostou volnost a my ji v plné míře využíváme. U seriálu z krematoria to ostatně ani jinak nejde. Zatím k nám nedoputovala jediná věta typu 'To už je moc' nebo 'Tohle divák nezkousne'. A tak se diváci mohou těšit na Danu Batulkovou, která bude umývat mrtvoly, nebo Ladislava Županiče shánějícího všemožně nebožtíky, aby krematorium prosperovalo," uzavřel Tomáš Hodan, scenárista a režisér seriálu Světlu vstříc. Produkci seriálu zajistila společnost Lucky Man Films. Sledujte premiérový díl online ZDE

 • Obrázek k novince 29.9.2018

  Získejte grant 7500 EUR a natočte vlastní film!

  Do konce října probíhá v 27 zemích Evropské unie v rámci kampaně #EUandME soutěž mladých filmových talentů. Studenti filmových středních, vyšších odborných a vysokých škol, ale i profesionálové, mohou přihlásit svůj námět na film v jedné z pěti tematických kategorií: mobilita, udržitelnost, dovednosti a podnikání, digitalizace a práva. Výherce v každé kategorii se může těšit na grant ve výši 7500 EUR a možnost zrealizovat vlastní film pod vedením zkušeného režiséra.

   

  Přihlaste se do soutěže, ať má šanci na výhru i nápad z Česka! Na webových stránkách europa.eu se do soutěže mohou přihlásit filmaři s bydlištěm v některé ze zemí Evropské unie, kterým bude v době uzávěrky přihlášek (31. října 2018) 18 až 35 let. Součástí přihlášky musí být synopse scénáře, krátké video pořízené chytrým telefonem představující autora a ukázka snímku, který autor natočil v posledních pěti letech. Porota složená z pěti evropských filmových režisérů přihlášky posoudí a vybere deset kandidátů – po dvou v každé kategorii. Od ledna 2019 potom bude v průběhu pěti týdnů o vítězích rozhodovat veřejnost v online hlasování. Každý týden bude věnován jedné kategorii: oba kandidáti budou představeni a lidé rozhodnou, který filmový námět se jim líbí víc. Každý z pětice výherců získá grant 7 500 EUR a do konce dubna 2019 s podporou profesionálů zrealizuje svůj námět.

   

  Mezi členy poroty jsou například Dalibor Matanić, Yorgos Zois či Zaida Bergrothová. Tito, i další profesionální režiséři se již tematickým kategoriím, ve kterých nyní soutěží mladé filmové talenty, věnovali. Pro inspiraci můžete jejich snímky z kampaně #EUandME vidět na europa.eu.

   

 • Obrázek k novince 28.9.2018

  Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

  Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T. mimozemšťan, zazní i hity jako například Počátek, Superman, Star Trek, Star Wars nebo Den nezávislosti. K poslednímu jmenovanému dokonce orchestru poskytl noty sám autor hudby David Arnold - posluchači se mohou tedy těšit na originální suitu z tohoto filmu. I když už většina programu byla odhalena, nechávají si organizátoři do poslední chvíle ještě nějaká překvapení.

   

  Celý program sci-fi je výborně sestaven, ale nejvíce se těším na hudbu ze ságy Star Wars. Zároveň na můj oblíbený Jurský svět, který budu moc rád dirigovat po dvou letech znovu,“ říká Chuhei Iwasaki, který diriguje Filmovou filharmonii od jejího vzniku. Už teď je jisté, že koncert SCI-FI bude plný skvělé hudby, kterou složili ti nejlepší světoví skladatelé. Ať už zmiňovaný David Arnold, legenda John Williams, Alan Silvestri, Hans Zimmer, James Newton Howard nebo Michael Giacchino. „Výčet jmen je opravdu pestrý, snažil jsem se poskládat program tak, aby k sobě skladby nejen žánrově ladily, ale aby si na své přišel opravdu každý posluchač. Přesto půjde o ucelený koncert, na který budou posluchači ještě dlouho vzpomínat,“ slibuje ředitel Matěj Lehár, který se stará o dramaturgii všech koncertů.

   

  O příjemné mrazení v zádech se pak postará symfonický orchestr Filmová filharmonie, zkráceně FILMharmonie, vystoupí též pěvecký sbor se sbormistryní Lenkou Dandovou. Na pódiu Rudolfina tak vystoupí 150 lidí. Profesionální provedení filmové hudby je pro FILMharmonii samozřejmost. Orchestr představuje posluchačům hudbu v té nejvyšší kvalitě s obrovským nasazením hudebníků, jak už se posluchači mohli přesvědčit na úspěšných koncertech Fantasy, Dobrodružství, nebo na květnovém unikátním koncertu herní hudby Games. Posluchači, kteří rádi sledují dění na pódiu, budou mít také co studovat. Filmová filharmonie se kvůli koncertu SCI-FI představí v celé své symfonické kráse – tedy v obrovském ojedinělém obsazení: jmenujme například 8 lesních rohů, 2 tuby nebo zhruba 50 bicích nástrojů. Koncert doprovodí opět také kostýmované postavy z několika filmů, se kterými se budou moci lidé vyfotit. Ve spolupráci s Galerií ocelových figurín bude v předsálí umístěna ocelová socha v nadživotní velikosti z nejnovější kolekce. Vstupenky na koncert Filmové filharmonie je možné zakoupit na stránkách orchestru: www.filmharmonie.cz/vstupenky

 • Obrázek k novince 20.9.2018

  Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

  Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film

   

  Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů ze tří nejvýznamnějších festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes vstoupí do pátého ročníku a uvede deset premiér, včetně držitele Zlaté palmy, snímku Zloději. Letošní ročník si posvítí i na současnou německou kinematografii, která je v posledních pěti letech na vzestupu. Do projektu se zapojilo více jak 50 českých a slovenských kin, VOD platformy a tematické filmové televize. Komunikační koncept kampaně připravila agentura Družina. Be2Can již pět let organizuje Film Europe Media Company bez podpory veřejných zdrojů. Přehlídku hostí od 3. - 9. října pražské kino Lucerna, Evald, Atlas a Pilotů a dalších 19 měst ČR. Detailní program kin na www.be2can.eu.

   

  „Distribuční koncept Be2Can je stejně dobrý jako filmy, které hrajeme. Zájem kinařů nás potěšil, ale nepřekvapil. Be2Can přináší kvalitu prověřenou porotou a publikem nejlepších filmových festivalů, a přitom nečerpá veřejné zdroje. Témata Be2Can filmů rezonují. Kinaři a diváci cítí, že jde o filmy, o kterých se mluví již nyní,“ říká Ivan Hronec, ředitel festivalu.

   

  Zlatá palma a festivalové novinky

  Před pár dny skončil festival v Benátkách. Na Be2Can ho reprezentuje kritiky oceněný snímek Soumrak maďarského režiséra Lázsla Nemese [cena Fipresci], jehož režijní debut Saulův syn získal Velkou cenu poroty v Cannes i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Drama sleduje dvacetiletou Irisz Leiter, která přijíždí do maďarského hlavního města poté, co strávila dospívání v sirotčinci, a je náhle konfrontována s vlastní minulostí a temným tajemstvím obestírajícím její rodinu. Film byl toto úterý nominován na Oscara za Maďarsko.

   

  Festival Be2Can slavnostně zahájí film, který ukradne srdce milovníkům artu i mainstreamu. Ukradl srdce i porotě v Cannes, která mu udělila Zlatou palmu za nejlepší film. Jemná japonská filmová freska Zloději vypráví příběh pětičlenné chudé rodiny, která žije v minibytě o velikosti 25 metrů čtverečních a živí se drobnými krádežemi. Na halucinogenní výlet po Los Angeles s Andrewem Garfieldem diváka vysílá osobitý režisér David Robert Mitchell ve svůdném, hypnotickém až lynchovském neo-noir thrilleru Záhada Silver Lake. Ozdobou festivalu bude zjevení letošního Cannes - magický neo-noir Poslední večery na Zemi čínského filmaře Gana Biho s bezmála 50 minut trvajícím záběrem natočeným bez jediného střihu ve 3D. Film o muži, který hledá svou dávno ztracenou lásku, evokuje ponuřejší a abstraktnější verzi vrcholných děl Andreje Tarkovského.

   

  Z německého Berlinale se představí snímek Tvář polské režisérky Małgorzaty Szumowské. Chybět nebude ani první hraný film o teroristickém útoku, který otřásl Evropou, drama Utøya, 22. července norského režiséra Erika Poppeho. Francouzský režisér Cédric Kahn natočil pokorné drama Modlitba o hledání sebe sama i Boha v prostředí komunity drogově závislých.

   

  Zaostřeno na Německo

  Německá kinematografie zažívá v posledních letech renesanci. Jaké filmy se tu natáčí, a jakým tématům se tamní filmaři věnují, se dozví diváci v kině Evald, které se stane ústředním místem sekce Současný německý film. “Německé snímky dostávají tradičně prostor na „domácí“ půdě, tedy v hlavní soutěži Berlinale. Nejde ale jen o to. Německým režisérům se daří skrze výběr zdánlivě obyčejných, civilních témat postihovat mnohem univerzálnější významy. Skrze realistické situace nahlížejí symbolický rozměr věcí zdánlivě obyčejných,” říká Vít Schmarc, dramaturg současné německé sekce.

   

  Be2Can představí německou filmovou generaci sedmi snímky. Novinky zastupuje nevšední a citlivé psychologické drama 3 dny v Quiberonu režisérky Emily Atef sledující tři dny v životě herecké hvězdy Romy Schneider, snímek Christiana Petzolda Tranzit prozkoumávající fantomy evropské migrace a identity. Trojici novinek uzavírá minimalistická lovestory Láska mezi regály z prostředí velkoskladu, která svojí směsicí subtilního dramatu a komedie připomíná zmíněného Toniho Erdmanna – a nejen proto, že v něm také září skvělá Sandra Hüller.

   

  Be2Can využívá princip multiplatformové distribuce prostřednictvím kina, VOD a TV. Jejím cílem je dostat k divákům filmy, které nabízejí vhled do aktuálního festivalového dění na všech distribučních úrovních.

   

  Festival uvede v různých sekcích 31 filmů, z toho 10 nových titulů. Be2Can zamíří celkem do dvaceti měst České republiky. Detailní program kin bude zveřejněn na www.be2can.eu.

 • Obrázek k novince 18.9.2018

  Andrea Bocelli v O2 areně s novým albem ´Sí´

  Andrea Bocelli slaví v těchto dnech (22.září 2018) významné životní jubileum a při příležitosti oslav jeho 60. narozenin máme pro všechny maestrovy příznivce radostnou novinku – pokud jste se nedostali na jeho letošní vyprodaný koncert nebo pokud byste si chtěli úžasný zážitek zopakovat znovu, Andrea Bocelli se opět vrací do pražské O2 areny a to 30.listopadu 2019. Program koncertu bude kromě klasického repertoáru obohacen i o skladby z nového alba ´Sí´, které oslavuje lásku, rodinu, víru a naději. Album vychází 26.října 2018 na Decca records.

   

  Loňského roku natočil režisér Michael Radford o Andrea Bocellim životopisný film „The Music of Silence“ s Antoniem Banderasem v hlavní roli, který vypráví příběh svého alter ega Amose po té, co ve 12 letech oslepl a než se proslavil po celém světě. Bocelli je nejen autorem knižní předlohy (jeho stejnojmenný román vyšel v roce 2010), ale podílel se i na scénáři a ve filmu zazní také dosud nevydané písně, jež kdysi v mládí sám složil. Letos, čerstvě poté, co obdržel Classic BRITs Icon Award a překvapil společným počinem s Edem Sheeranem na londýnském stadionu Wembley, celosvětová superstar, tenor Andrea Bocelli s potěšením oznámil velký comeback a po 14 letech vydává album plné zcela nových písní. Jeho singl 'If Only' je už nyní k dostání ve všech vydavatelstvích s digitální hudbou.

   

  Sí je album o srdci a duši, pozitivitě a rodině, melodii a magii. Z tohoto důvodu si Bocelli zvolil silný a jednoduchý titul. "V tomto historickém období, kterým právě procházíme, často říkáme ne. Ale ano je to slovo, které říkáte, když dostanete svůj první polibek, když s někým souhlasíte, když chcete, aby se někdo cítil dobře. Sí je slovo, které říkáte pokaždé, když věci dobře končí. Za tisíc a jeden důvod je sí výrazem pozitivního a silného ​​lidského slova, pocitu a emocí“. Vstupenky v prodeji v síti společnosti Ticketportal v kategoriích od 900 do 12.500 Kč.

 • Obrázek k novince 17.9.2018

  43. ročník Toronto International Film Festival a jeho vítězové

  Oscarová sezóna je zahájena a po festivalech v Benátkách a nyní Torontu už začíná být o něco jasnější, které snímky by mohly na konci roku soupeřit o ty nejcennější sošky. Favoritem letošní Ceny diváků pro nejlepší film byl na filmovém festivalu v Torontu od začátku snímek A Star Is Born, který je zároveň i režijním debutem Bradleyho Coopera (A-Team, Strážci galaxie), nakonec to ale všechno dopadlo trochu jinak.

   

  Stěžejní cenu diváků si totiž odneslo drama Green Book Petera Farrellyho (Mládeži nepřístupno, Blbý a blbější) pojednávající o přátelství mezi afroamerickým pianistou (Mahershala Ali) a jeho italsko-americkým řidičem (Viggo Mortensen) v éře Afroamerického hnutí za občanská práva. Na druhém místě pak skončila Roma Alfonso Cuaróna (Gravitace) a těsně za ní adaptace knihy Jamese Baldwina If Beale Street Could Talk od oscarového režiséra Barry Jenkinse (Moonlight).

   

  Festival v Torontu je historicky jedním z největších ukazatelů oscarového potenciálu, vítězové předchozích diváckých cen za nejlepší film nasbíraly dohromady 155 oscarových nominací, 16 z nich přitom bylo za nejlepší drama (jako poslední se o to zasloužil film Tři billboardy kousek za Ebbingem).

   

  Zpátky na festival, v dalších kategoriích pak byly úspěšné ještě například snímky Free Solo, jenž vyhrál Cenu diváků pro nejlepší dokumentární film, Mard Ko Dard Nahi Hota, který získal lehce výstřední Cenu diváků pro "půlnoční běs" nebo film Cities of Last Things, který obdržel Zvláštní cenu pro filmy od tvůrců se zvučným jménem a výrazným stylem.

   

  Kompletní seznam vítězů najdete v sekci Ocenění.

  (dO_od)
<< předchozí 1 2 3 4 16 30 45 59
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace