Novinky

Kdo, co a proč

 • Obrázek k novince 27.2.2009

  Remaky, táhněte do... háje!

  Filmové předělávky jsou mor a dobrých 90% z nich nedosáhne kvalit svých předchůdců, natož aby je překonaly. Přesto si nestěžují na úbytek diváků, právě naopak – viz kupř. nový Pátek třináctého. Dnes pro vás máme hned dva remaky. Nepůjde o horory od Platinum Dunes, ale bolí stejně, možná dokonce víc. Studio Columbia Pictures si s producentem Nealem Moritzem řekli, že blížící se dvacáté výročí (ten čas ale letí) je dobrá příležitost pro natočení nové verze Total Recallu. Důvod? Pokrok v trikových technologiích. Ach jo. Už Verhoevenův krvák s Arnoldem v hlavní roli získal Oscara za efekty a remake se rovněž bude snažit spíš o technické zdokonalení než o zajímavější adaptaci původní povídky Philipa K. Dicka, z níž originál vycházel. Podobné pohnutky zřejmě vedly i k úvahám o „modernizaci“ Nekonečného příběhu. Ano, vidíte dobře. Kamenožrout a Falco se vrátí, tentokrát nepochybně v digitální podobě. Studio Warner Bros. vlastní práva na předlohu a chystá se je v spolupráci s produkční společností Leonarda DiCapria Appian Way nějak zužitkovat. Potřebuje svět další verzi Petersenova legendárního filmu? Nestačila dvě mizerná pokračování a otřesný televizní seriál? Ano, autor předlohy Michael Ende byl tenkrát v roku 1984 hrubě nespokojen s notně zjednodušenou adaptací své knížky, ale diváci na to měli jiný názor a film dodnes platí za měřítko kvalitní dětské fantasy. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 26.2.2009

  Gondry a komiks?

  Ale ano. Jeden z nejosobitějších současných filmařů, držitel Oscara za scénář k Věčnému svitu neposkvrněné mysli (napsal jej ve spolupráci s Charliem Kaufmanem), zkusí vykročit trochu komerčnější cestou. Vstoupil totiž do rokování se studiem Columbia Pictures v souvislosti s vysněným filmem Setha Rogena The Green Hornet. Když se režie vzdal původně zamýšlený Stephen Chow, chvíli to vypadalo, že projekt je mrtvý. Jenomže pak zavítal do studia Michel Gondry a promítl šéfům produkce prezentaci svého pojetí komiksové adaptace, která je nadchla. Zdá se, že je ruka v rukávu a Rogen nezhubl nadarmo (viděli jste, v jaké formě byl na Oscarech?). Studio pořád chce, aby se začalo natáčet ještě letos v létě a do kin by měl maskovaný detektiv vyzbrojený spoustou šikovných udělátek a šikmookým poskokem jménem Kato vtrhnout 25. června 2010. Od Gondryho ještě předtím uvidíme příběh Interior Design v povídkovém filmu věnovaném japonské metropoli a nazvaném prostě Tokyo!. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 25.2.2009

  Sean Penn a špionážní skandál

  Tak, 81. udělování Cen Akademie máme za sebou a začíná tradiční hra „kdo jako první zlanaří čerstvé držitele Oscarů do svého filmu“. Jako první přichází Doug Liman s politickým dramatem Fair Game, inspirovaným skutečným příběhem manželů Wilsonových. A chce do role velvyslance Josepha Wilsona stůj co stůj Seana Penna. Téma je to pennovsky angažované, takže je docela možné, že z toho bude dohoda. Skandál začal tím, že Wilson napsal několik článků o tom, jak Bushova administrativa ruku v ruce se CIA manipulovala informacemi o zbraních hromadného ničení v Iráku, aby tak měla záminku zlomit Saddámovi vaz. Dotčené kruhy reagovaly tím, že vykecali médiím, že Wilsonova manželka Valerie Plame je ve skutečnosti agentkou CIA. Tím jí samozřejmě zničily kariéru a navíc z ní udělaly cíl – to víte, špionáž je nebezpečná hra. Sean Penn by si ve filmu zahrál se svou starou známou z 21 gramů Naomi Watts, která už podepsala smlouvu na roli Valerie. A když už jsme Naomi zmínili, tak dodejme, že ji uvidíme i v prozatím bezejmenném filmu Woodyho Allena, který se začne natáčet v létě v Londýně s Anthonym Hopkinsem a Joshem Brolinem v hlavních rolích. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 24.2.2009

  Alenka v říši brutality

  Zack Snyder nezahálí. Ještě ani neměli premiéru Strážci a on už v Sydney s týmem počítačových mágů stojících za Happy Feet pilně pracuje na animovaných Guardians of Ga´Hoole. A s delší dovolenou nepočítá ani pak – už na jaře rozběhne preprodukční práce, které vyvrcholí podzimním natáčením akční fantasy Sucker Punch. Zack opisuje projekt jako „Alenku v říší divů... se samopaly“. Film se bude točit kolem dívky, která je někdy na sklonku 60. let zavřená v blázinci, odkud pravidelně uniká jediným možným způsobem – ve svých představách. V nich je členkou pětičlenného komanda ostrých holek, které putují časem do minulosti i budoucnosti a zažívají tam divoká dobrodružství. Divoká a krvavá – Snyder slibuje „hardcore akci“ a chce opět nekompromisní R-ko. První kandidátkou na hlavní roli je půvabná Amanda Seyfried z veleúspěšného muzikálu Mamma Mia!. Natáčet se bude ve Vancouveru, premiéra filmu je předběžně stanovena na jaro 2011. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 23.2.2009

  OSCARY – výsledky

  Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za Milk. Většina ostatních kategorií se naplnila dle očekávaní – nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Kate Winslet, nejlepším hercem v roli vedlejší Heath Ledger, a Oscary za nejlepší film, režii, scenář, kameru, střih, zvuk, hudbu a píseň, tedy dohromady krásných osm sošek, si domů odnesli tvůrci Milionáře z chatrče. To by v tom byl čert, aby se v dnešní „krizové“ době nestal dominantním vítězem oscarové noci myšlenkově i emocionálně nejpozitivnější film roku... Z ostatních: Podivuhodný případ Benjamina Buttona proměnil z třinácti nominací pouze tři (výprava, makeup, speciální efekty), Temný rytíř dvě (nejlepší herec ve vedlejší roli a střih zvuku), nejlepší vedlejší herečkou se stala Penélope Cruz a nejlepším animákem VALL-I.

  Samotná šou v podání sympatického Hugha Jackmana byla moc příjemná, její scénáristé vyrukovali s novým pojetím ceremoniáře a nejedním skvělým nápadem. Třeba nominované na herecké výkony ve všech čtyřech kategoriích uvedlo vždy pět hereckých veličin, ze kterých každá vzdala slovní poctu tomu „svému“ nominovanému. V kategorii herců v hlavní roli se tak při vyhlášení nominovaných setkala na pódiu silná pětka Robert De Niro, Anthony Hopkins, Michael Douglas, Ben Kingsley a Adrien Brody. Působivé! Snad se z toho stane tradice.

  P.S.: Děkujeme partnerovi HBO a kinu Světozor, že nám umožnili vychutnat si tuto skvělou šou jako kolektivní zážitek na velkém plátně pod jednou střechou, a Františkovi Fukovi, Tomáši Baldýnskému a Sašovi Michailidisovi děkujeme za vtipný překlad a komentář. Už ať je tu další ročník!


  Nejlepší film:
  Milionář z chatrče
  Duel Frost/Nixon
  Milk
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona
  Předčítač

  Nejlepší herec v hlavní roli:
  Sean Penn (Milk)
  Richard Jenkins (The Visitor )
  Frank Langella (Duel Frost/Nixon)
  Brad Pitt (Podivuhodný případ Benjamina Buttona)
  Mickey Rourke (The Wrestler)

  Nejlepší herečka v hlavní roli:
  Kate Winslet (Předčítač)
  Anne Hathaway (Rachel Getting Married)
  Angelina Jolie (Výměna)
  Melissa Leo (Frozen River)
  Meryl Streep (Pochyby)

  Nejlepší herec ve vedlejší roli:
  Heath Ledger (Temný rytíř)
  Josh Brolin (Milk)
  Robert Downey Jr. (Tropická bouře)
  Philip Seymour Hoffman (Pochyby)
  Michael Shannon (Nouzový východ)

  Nejlepší herečka ve vedlejší roli:
  Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
  Amy Adams (Pochyby)
  Viola Davis (Pochyby)
  Taraji P. Henson (Podivuhodný případ Benjamina Buttona)
  Marisa Tomei (The Wrestler)

  Nejlepší režie:
  Danny Boyle (Milionář z chatrče)
  Stephen Daldry (Předčítač)
  David Fincher (Podivuhodný případ Benjamina Buttona)
  Ron Howard (Duel Frost/Nixon)
  Gus Van Sant (Milk)

  Nejlepší původní scénář:
  Milk (Dustin Lance Black)
  Frozen River (Courtney Hunt)
  Happy-Go-Lucky (Mike Leigh)
  V Bruggách (Martin McDonagh)
  VALL-I (Andrew Stanton, Pete Docter, Jim Reardon)

  Nejlepší adaptovaný scénář:
  Milionář z chatrče (Simon Beaufoy)
  Duel Frost/Nixon (Peter Morgan)
  Pochyby (John Patrick Shanley)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Eric Roth, Robin Swicord)
  Předčítač (David Hare)

  Nejlepší kamera:
  Milionář z chatrče (Anthony Dod Mantle)
  Výměna (Tom Stern)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Claudio Miranda)
  Temný rytíř (Wally Pfister)
  Předčítač (Roger Deakins, Chris Menges)

  Nejlepší střih:
  Milionář z chatrče (Chris Dickens)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Angus Wall, Kirk Baxter)
  Temný rytíř (Lee Smith)
  Duel Frost/Nixon (Daniel P. Hanley, Mike Hill)
  Milk (Elliot Graham)

  Nejlepší výprava:
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo)
  Výměna (James J. Murakami, Gary Fettis)
  Temný rytíř (Nathan Crowley, Peter Lando)
  Vévodkyně (Michael Carlin, Rebecca Alleway)
  Nouzový východ (Kristi Zea, Debra Schutt)

  Nejlepší kostýmy:
  Vévodkyně (Michael O\'Connor)
  Austrálie (Catherine Martin)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Jacqueline West)
  Milk (Danny Glicker)
  Nouzový východ (Albert Wolsky)

  Nejlepší makeup:
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Greg Cannom)
  Temný rytíř (John Caglione Jr., Conor O\'Sullivan)
  Hellboy 2: Zlatá armáda (Mike Elizalde, Thomas Floutz)

  Nejlepší hudba:
  Milionář z chatrče (A.R. Rahman)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Alexandre Desplat)
  Defiance (James Newton Howard)
  Milk (Danny Elfman)
  VALL-I (Thomas Newman)

  Nejlepší píseň:
  Milionář z chatrče (Jai Ho)
  Milionář z chatrče (O Saya)
  VALL-I (Down to Earth)

  Nejlepší zvuk:
  Milionář z chatrče (Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty)
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Mark Weingarten)
  Temný rytíř (Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo)
  VALL-I (Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt)
  Wanted (Chris Jenkins, Frank A. Montaño, Petr Forejt)

  Nejlepší střih zvuku:
  Temný rytíř (Richard King)
  Iron Man (Frank E. Eulner, Christopher Boyes)
  Milionář z chatrče (Tom Sayers)
  VALL-I (Ben Burtt, Matthew Wood)
  Wanted (Wylie Stateman)

  Nejlepší vizuální efekty:
  Podivuhodný případ Benjamina Buttona (Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron)
  Temný rytíř (Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber, Paul J. Franklin)
  Iron Man (John Nelson, Ben Snow, Daniel Sudick, Shane Mahan)

  Nejlepší animovaný film:
  VALL-I (Andrew Stanton)
  Bolt - pes pro každý případ (Chris Williams, Byron Howard)
  Kung Fu Panda (John Stevenson, Mark Osborne)

  Nejlepší cizojazyčný film:
  Okuribito (Japonsko)
  Der Baader Meinhof Komplex (Německo)
  Mezi zdmi (Francie)
  Revanche (Rakousko)
  Valčík s Bašírem (Izrael)

  Nejlepší celovečerní dokument:
  Man on Wire (James Marsh)
  The Betrayal – Nerakhoon (Ellen Kuras, Thavisouk Phrasavath)
  Encounters at the End of the World (Werner Herzog, Henry Kaiser)
  The Garden (Scott Hamilton Kennedy)
  Trouble the Water (Tia Lessin,Carl Deal)

  (POMO)
 • Obrázek k novince 22.2.2009

  Zlaté maliny rozdány

  Než vám ráno přineseme souhrn vítězů letošního udělování Cen Akademie, je tady už tradiční předehra – Zlaté maliny. Jednoznačnými vítězi se stali Mike Myers, Paris Hilton a... pozor, překvapení... se nekoná... Uwe Boll. Bývalý Austin Powers „zabodoval“ s propadákem Guru lásky, který získal titul nejhoršího filmu roku. A má prý nejhorší scénář a nejhoršího herce v hlavní roli. Paris Hilton rovněž neodešla s jedinou cenou – kromě nejhorší herečky v hlavní roli (Kráska a Ošklivka) získala Zlatou malinu i za nejhorší herečku ve vedlejší roli (Repo: Genetická opera!) a za nejhorší filmovou dvojici (ona a Christine Lakin nebo i Joel David Moore v Krásce a Ošklivce). Uwe Boll nepřekvapivě zvítězil v kategorii „nejhorší režisér“ (rovnou za tři filmy: Dungeon Siege, Tunnel Rats a Postal) a rovněž získal „cenu za celoživotní dílo“ (s poznámkou „německá odpověď na Eda Wooda“). V dalších kategoriích už to bylo trochu diskutabilnější. Nejhorším hercem ve vedlejší roli se stal Pierce Brosnan za Mamma Mia! a za „nejhorší sequel, prequel, spin-off anebo remake“ byl označen Indiana Jones a království křišťálové lebky. Samozřejmě všichni víme, jakou váhu Zlaté maliny mají a že tato „cena“ většinou jen odráží osobní zášť hrstky vyhlašovatelů vůči některým konkrétním tvůrcům a filmům. Navíc, každý filmový fanoušek, který má opravdu nakoukáno a nezalekne se ani nejnižších regálů videopůjčoven, dokáže vyjmenovat přinejmenším tucet filmů, které byly loni mnohem horší než aktuální držitelé Zlatých malin. A tak se můžete ptát s ČSFD: Kde je Steven Seagal? Kde je Disaster Movie? Kde je Stalo se? Kde je... atd., atd. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 22.2.2009

  Pokračování, kam se podíváš

  Dnešní novinka je plná sequelů. Začněme aktuálním hitem. Produkční společnosti Summit Entertainment spadl do klína nečekaný trhák – Stmívání už celosvětově vydělalo desetinásobek svého rozpočtu, a to je prostě obrovský úspěch. Oslíkem je nutno třást, dokud se z něj sype zlato, takže dvojku s novým oficiálním názvem The Twilight Saga´s New Moon uvidíme už letos na podzim, konkrétně 20. listopadu. A to není všechno, producenti už mají představu i o uvedení trojky. Dobrá zpráva pro fanoušky – na Eclipse nebudou muset čekat další rok, protože premiéra by měla být už 30. června 2010. A podržte se, Summit chce pro režii získat buď Juana Antonia Bayonu (Sirotčinec) anebo dokonce oscarového Jamese Mangolda (naposled 3:10 Vlak do Yumy). Ale k čemu jsou člověku malé ambice, že? Věří si i tvůrci hrané adaptace slavného anime seriálu Dragonball Evolution. Jejich film (provázený veskrze průměrnými a nevzrušivými trailery) bude mít premiéru až 8. dubna, ale hlavní představitel Justin Chatwin už prohlásil, že scénář k dvojce je hotový a údajně je „děsně cool“. Takovéto škemrání tvůrců ve stylu „podívejte se na náš mizerně vypadající film a my vám za odměnu natočíme mnohem lepší dvojku“ nás vždy pobaví. Závěrem buďme optimističtější. Vrátí se Arnold i Linda. Vy víte, o kterém filmu je řeč. Terminator Salvation po „fakovacím řádění“ Christiana Balea potřebuje pozitivní publicitu, a tak McG servíruje fanouškům série jejich staré oblíbence. I když ne v plné parádě. Linda Hamilton potvrdila, že namluví prolog k filmu a Arnold se podle všeho vrátí v digitální podobě (jeho obličej nalepený na tělo mladšího kulturisty). Pokud byste chtěli Schwarzeneggera vidět na plátnech v aktuální formě a podobě, musíte si počkat na Stalloneovy The Expendables. Sly je prostě ďábel – ukecal Arnieho, aby se uvolnil na jeden den z povinností kalifornského guvernéra a zahrál si ve filmu... sám sebe. Mimochodem, z obsazení vypadl Ben Kingsley, ale přidali se Eric Roberts a /30/>Danny Trejo. Akční nebe otevírá své brány. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 21.2.2009

  Rodriguezovo „město bez hříchu“

  A Sin City 2 se opět odkládá. Šéfové produkční společnosti Dimension Films totiž oznámili, že Robert Rodriguez pro ně natočí sci-fi thriller Nerverackers. A bude se muset do natáčení pustit co nejdřív, protože premiéra filmu je stanovena na 16. duben 2010. Příběh, který pochází z Rodriguezovy hlavy a který on sám přetaví v scénář, se odehrává v roce 2085. Lidstvo se už dávno vypořádalo se zločinem a všude vládne dokonalé bezpečí. Nic ale netrvá věčně a ulicemi futuristického města se jednoho dne začne šířit masivní vlna násilí. Zastavit ji má speciální jednotka, jejímž velitelem je hlavní hrdina jménem Joe Tezca. Schválně, kdo z vás si NEvzpomněl na Demolition Mana? O obsazení Rodriguezovy novinky se zatím nic neví. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 20.2.2009

  Jebalovi a Jebalčata

  Na nás nekoukejte, čsfd tenhle překlad „hravého“ původního jména nevymyslela. ;-) O pokračování „fotrovské“ série se mluví už léta. Aby ne, jednička při rozpočtu 55 miliónů vydělala celosvětově 330 milionů, dvojka byla o něco dražší (80 mil.), ale také výrazně úspěšnější (516 mil.). Vlastně je divné, že jsme na pokračování komedie, která utržila celosvětově přes půl miliardy dolarů (a recenze také nebyly z nejdrtivějších) čekali tak dlouho. Zdá se ale, že studio Universal se do toho hodlá opřít a natáčení Little Fockers odstartuje ještě letos v létě nebo začátkem podzimu. John Hamburg, který se podílel i na prvních dvou částech, už píše novou verzi scénáře. Jay Roach bude tentokrát pouze produkovat a právě se poohlíží po svém nástupci na postu režiséra – kandidáty jsou třeba Paul Weitz či Peyton Reed. Ben Stiller, Teri Polo, Robert De Niro a Owen Wilson už rokují se studiem o hlavních rolích. O návratu Dustina Hoffmana a Barbry Streisand se prozatím nemluví, ale děj se stejně bude tentokrát točit hlavně kolem eskapád nejmladších Jebalů, tedy Gaylordových dětí. (Cervenak)
 • Obrázek k novince 19.2.2009

  Will Smith na lovu strašidel

  Už koncem roku 2007 se mluvilo o rodinné hororové komedii Monster Hunter, k níž napsali scénář Robert Baird a Daniel Gerson (Auta, Příšerky s.r.o.) a jejíž hrdinou bude dětský psycholog s neobvyklým nadáním – je schopen vidět bubáky, o nichž jeho malí klienti tvrdí, že na ně zírají zpod postelí a ze skříní. Hrdina se kromě své normální práce věnuje i odchytu těchto monster. Je to prostě takový krotitel duchů na sólové dráze. A i on jednoho dne narazí na jednu opravdu ošklivou a mimořádně zlovolnou potvoru. Před víc jak rokem měl hlavní roli ztvárnit Kevin James. Tomu však překvapivě hitový Paul Blart: Mall Cop nakopl kariéru, takže si Kevin může vybírat z nabídek (zatím se zdá, že vytvoří hvězdný komediální tým s Adamem Sandlerem, Chrisem Rockem a Robem Schneiderem v prozatím bezejmenné komedii o setkání starých spolužáků během oslav 4. července). Projekt Monster Hunter si proto vyškrtl z diáře. Zdá se ale, že to nebude mít dopad na atraktivnost filmu, právě naopak – zřejmě jej totiž nahradí sám Will Smith, který měl původně jen produkovat. Když k tomu přičtete režii Davida Dobkina, který natočil Nesvatbovi či nejlepší hollywoodskou chanovku Rytíři ze Šanghaje, začíná se nám tady rýsovat jasný trhák. (Cervenak)

Filmové akce, rozhovory a úvodníky

 • Obrázek k novince 18.8.2018

  Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

  Napínavá dramata z vězení, rebelství Samuela Fullera, charisma Roberta Ryana, bojovnost Idy Lupino, emancipace nových osudových žen, šílenství noirových psychopatů, temné příběhy ze severu Evropy a standard v podobě československých snímků a projektů HBO – to vše uvede v komplexním programovém balíčku 6. ročník Noir Film Festivalu na hradě Křivoklát od 23. do 26. srpna.

   

  Snímky ze sekce VĚZEŇSKÝ NOIR (Hrubá síla, V kleci, Vzpoura v bloku 11 a Chci žít!) dosvědčí, že prostředí kriminálu bylo pro film noir velmi plodné, protože umožňovalo dát doslovnou podobu typickým motivům uvěznění a fatalismu. V sekci PSYCHO NOIR festival představí postavy duševně nevyrovnaných jedinců uchylujících se k brutálnímu násilí, které noirovému cyklu začaly dominovat v jeho pozdější fázi z konce 40. let a jejichž přehnané chování korespondovalo s vyhrocenou estetikou tohoto období (Polibek smrti, Násilný čin, Zrozen k zabíjení, Bílý žár).  Festival rovněž připomene 60. výročí od premiéry oblíbeného filmu Martina Scorseseho Nájemná vražda a promítnuto bude i mistrovské dílo Roberta Aldriche Co se vlastně stalo s Baby Jane?

   

  NFF dále představí revidovaný archetyp femme fatale v neo-noirech jako Past, Ďábelská svůdkyně, Žár těla a Bílá orchidej. Návštěvníci se mohou těšit také na v Česku dosud neuváděné tituly z produkce Dánska, Norska, Švédska a Finska 40. a 50. let, v nichž diváci budou moci rozeznat pozoruhodné paralely se soudobou hollywoodskou produkcí a objevovat více či méně zřejmé vlivy ikonických děl americké kinematografie. Tradiční pocty hereckým ikonám Hollywoodu budou letos patřit Idě Lupino a Robertovi Ryanovi. „Film je jako bojiště. Láska. Nenávist. Akce. Násilí. Smrt. Jedním slovem – emoce.“ To jsou hojně citovaná slova Samuela Fullera, která výstižně definují i režisérovu čtveřici na NFF promítaných noirů, které doplní dokument Plný život Samuela Fullera natočený režisérovou dcerou Samanthou Fuller, jež osobně zavítá na Křivoklát, aby zde osobně uvedla všechny otcovy filmy. 


  Svou návštěvou letos NFF poctí i Jaromír Hanzlík, jenž bude jedním z patronů akce. Tvorbu herce, který letos oslavil 70. narozeniny, připomene projekcí v historických kulisách zasazené detektivky Zločin na Zlenicích hradě. Festival taktéž připomene dílo dalšího letošního jubilanta Hynka Bočana, jenž v dubnu slavil 80. narozeniny. Promítat se bude jeho trezorový Pasťák, jenž má syrovostí a drsnou atmosféru blízko k  vězeňským noirům. Kompletní program najdete na webu www.noirfilmfestival.cz.

   

 • Obrázek k novince 7.8.2018

  7. Filmový víkend ČSFD je tady

  Již za pár dní bude v Letním kině Boskovice u Brna zahájen 7. ročník Filmového víkendu ČSFD - nadšeneckého setkání filmových geeků a fanoušků ČSFD.cz. Akce, kterou každoročně navštíví přes tisíc milovníků velkých, zábavných blockbusterů, nabídne šestici hitovek jako stvořených pro jedno z největších filmových pláten v Česku.

  Páteční “Vesmírnou noc” 10. 8. odstartují Avengers: Infinity War, následovaní tematickým bratříčkem Ant-Man a Wasp, superhrdinské dobrodružství pak uzavře poslední zářez Star Wars univerza Solo. Sobotní “Noc příšer” 11. 8. rozeřvou dinosauři z nového Jurského světa, následovaní ještě větším, žraločím monstrem z hlubin MEG. A na závěr pobaví nejpovolanější z hláškařů, druhý Deadpool.

   
  Vedle cool filmů nabídne dvounoční filmový dejchánek tradičně chutné občerstvení, pro akci exkluzivně navařený pivní speciál “Československou filmovou jedenáctku”, bohatou tombolu pro padesátku výherců, tisíce originálních filmových plakátů k rozebrání zdarma a pro prvních 100 příchozích v pátek i v sobotu DVD dárek s kvalitním filmem. Obě noci bude přítomný fotokoutek Youbox s grafickými náměty akce, do kterých se budou moct účastníci “vklíčovat” a své dílo sdílet na sociálních sítích.

   
  Brány filmového víkendu ČSFD.cz se oba večery otevřou v 19:00, promítání prvního filmu začne lehce po 21. hodině. Sobotní odpoledne můžou návštěvníci strávit relaxem na koupališti a túrami po okolí nebo Moravském krasu s nejhezčími českými jeskyněmi. Všechno o akci, včetně informací o ubytování ve stanovém městečku v krásném zámeckém parku, či zvýhodněném předprodeji vstupenek, najdete zde.

   

  youbox

 • Obrázek k novince 23.7.2018

  Mission: Impossible – Fallout vtrhne do pražského kina IMAX o týden dříve!

  Nenechte si ujít šestý díl špionážní série již od 26. července 2018!

   

  Česká kina již brzy opět ovládne tajný agent Ethan Hunt, kterého již tradičně ztvárnil oblíbený herec Tom Cruise. Nové pokračovaní špionážní série Mission: Impossible nese podtitul Fallout a diváci se ho dokonce dočkají o týden dříve oproti oficiálnímu uvedení do kin, a to v pražském kině IMAX, kde film startuje již 26. července 2018!

   

  Mission: Impossible – Fallout se stane prvním filmem cyklu, který se bude promítat ve formátu 3D. Konečně si tak diváci naplno užijí odvážné kaskadérské kousky tohoto oblíbeného akčního hrdiny, který opět velmi tvrdě trénoval, jelikož si většinu nebezpečných scén realizuje sám.

   

  Nový snímek ve 3D formátu si nejlépe vychutnáte na největším plátně v České republice, v kině IMAX, které se pyšní rozměry 25 x 14 metrů. Zajistěte si svoje místa co nejdříve, Mission: Impossible – Fallout startuje v kině IMAX již 26. července! Vstupenky zakoupíte online na www.cinemacity.cz nebo na pokladně kina.

   

  Multiplexy Cinema City nabízí i další formáty jak si užít film, dle svých preferencí. Pokud si přejete zažít akční podívanou na vlastní kůži, neváhejte navštívit kino 4DX. Toužíte-li po dokonalém zvuku, vydejte se do speciálního sálu Dolby Atmos, a to od 30. července 2018 Více informací o jednotlivých projekcích a kinech naleznete na www.cinemacity.cz

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 21.7.2018

  44. Letní filmová škola Uherské Hradiště

  Letní filmová škola Uherské Hradiště letos proběhne od 27. července do 5. srpna a ponese se ve víru oslav – 100 let výročí od narození Ingmara Bergmana, 100 let od vzniku Československé republiky, 120. výročí českého filmu a 130 let od narození F. W. Murnaua. Festival představí také méně známou tvorbu i nejzásadnější celovečerní díla Larse von Triera. Těšit se můžete i na muzikál, virtuální realitu, filmy hnutí Greek Weird Wave nebo snímky Jiřího (George) Voskovce, které natočil v zámoří. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české kinematografie bude herečka Iva Janžurová.

   

  Letní filmovou školu Uherské Hradiště slavnostně zahájí íránský režisér Bahman Ghobadi s filmem Želvy mohou létat, který Asociace českých filmových klubů uvedla před deseti lety do české distribuce v rámci Projektu 100. Na zakončení Letní filmové školy pak Robert Sedláček přiveze svoji novinku Jan Palach, kterou festivalovým divákům představí ve světové premiéře. Sekce AČFK uvádí připomene distribuční činnost pořadatele festivalu Asociace českých filmových klubů a kromě přehlídky filmů uvedených do kin v uplynulém roce představí novinky chystané pro podzim 2018: polské satirické drama Tvář režisérky Małgorzaty Szumowské, které AČFK do kin uvede společně s Be2Can Distribution, a adaptaci románu Iana McEwana Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou v hlavní roli.

   

  AČFK je také pořadatelem Projektu 100, v němž vrací na filmová plátna klasická díla české i světové kinematografie v digitalizované podobě. V tomto roce bude Projekt 100 věnovaný muzikálovému žánru a všech pět filmů letošní kolekce (Zpívání v dešti, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Rocky Horror Picture Show, Vlasy a Moulin Rouge) bude mít na Letní filmové škole premiéru. Opět v letošním roce budou mít festivaloví diváci možnost vybrat do kin film ze sekce LFŠ uvádí. Hodnotit budou francouzský artový survival Noc požírá svět, irské vztahové drama Doba nevěrná a melancholický islandský snímek A dýchejte klidně. Letos podruhé představí Letní filmová škola společně s Be2Can Distribution v sekci Be2Can Starter (loni Letní festivalové echo) špičkové festivalové snímky z Berlína, Benátek a Cannes. Východní přísliby jsou zbrusu novou programovou sekcí LFŠ, jež nabídne novinky z hrané tvorby zemí tzv. východního bloku. Diváci se mohou těšit na snímky ze střední a východní Evropy, pobaltských zemí či Ruska. Tradičně silné zastoupení má na Letní filmové škole kinematografie polská, kterou bude osobně zastupovat režisér Andrzej Jakimowski. V Uherském Hradišti uvede svoji kompletní celovečerní filmografii.

   

  innogy letní kino na Masarykově náměstí se i letos stane dějištěm dvou velkých koncertů, které Letní filmovou školu orámují. V sobotu 28. července vystoupí díky podpoře hlavního partnera innogy David Koller a na závěr Filmovky, v sobotu 4. srpna se návštěvníci mohou těšit na Barboru Polákovou. Oba koncerty se konají zdarma pro akreditované i veřejnost. V prodeji jsou akreditace na jakýkoli počet dnů i balíčky po 6 nebo 12 vstupech. Celý program naleznete na www.lfs.cz.

   

 • Obrázek k novince 18.7.2018

  Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

  Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady 2018 navazuje na úspěch předchozího ročníku, který navštívilo přes třicet tisíc fanoušků nejen filmové hudby. Ti měli možnost zhlédnout na třicet koncertních vystoupení, fotografické výstavy, desítky workshopů a filmových projekcí nebo nejmodernější herní technologie. Stejně jako v minulém ročníku, je i v roce 2018 ústředním tématem festivalu filmová hudba, přičemž každý z večerů bude ve znamení jednoho velkého filmového koncertu.
   
  Páteční večer 31.8.2018 bude věnován profilovému koncertu českého hudebního skladatele Ondřeje Soukupa, držitele dvou ocenění Český lev za hudbu ke snímkům Nejasná zpráva o konci světa a Tmavomodrý svět. Mimo již zmiňovaných filmů, zazní za doprovodu symfonického orchestru suity z jeho nejslavnějších titulů - Oscarem oceněného snímku Kolja, Vratné láhve, Lída Baarová, Requiem pro panenku či Akumulátor 1.


  Sobotní večer 1.9.2018 přenese návštěvníky festivalu do světa sci-fi a napětí, a to díky hlavní zahraniční hvězdě, kterou bude pro rok 2018 Francouz Eric Serra. “Jsme nadšeni z toho, že můžeme navázat na minulý ročník a představit českému publiku další hvězdu světové filmové hudby. V roce 2018 budeme mít tu čest přivítat hudebního skladatele Erica Serru, který stojí za soundtrackem k jednomu z nejzásadnějších sci-fi filmů vůbec – k Pátému elementu nebo hollywoodskému blockbusteru Zlaté oko”, říká Michal Dvořák, zakladatel a ředitel festivalu SOUNDTRACK Poděbrady.
   
  Eric Serra předvede v rámci sobotního večerního programu ambiciózní show plnou projekcí, světelných efektů a samozřejmě hudby, se kterou sbírá úspěchy po celém světě. Ze kterých filmů zahraje slavné melodie, jak se kdysi dávno seznámil seznámil s režisérem Lucem Bessonem nebo který ze svých soundtracků považuje za nejlepší, se dozvíte z exkluzivního rozhovoru pro ČSFD.cz od Martina Pomothyho. Předprodej vstupenek běží v síti TicketLIVE.

 • Obrázek k novince 14.7.2018

  Slyšet Vltavu očima

  Česká filharmonie ve spolupráci s renomovanou londýnskou společností 59 Productions připravila k 100. výročí založení Československa audiovizuální instalaci Má vlast – zblízka a nahlas. Speciální přenosná konstrukce vybavená velkoformátovými projekčními plochami s vysoce kvalitním zvukem umožňuje návštěvníkům sugestivní zážitek a netradiční vnímání Smetanovy Vltavy a Janáčkovy Sinfonietty propojené s výjevy české krajiny a pozoruhodnými díly našeho výtvarného umění a architektury.

   

  Audiovizuální instalace je umístěna v přenosné galerii či výstavním sále o rozměrech 15*13*7 metrů a skládá se z devíti speciálních velkoformátových ploch rozmístěných do trojcípé hvězdy a zavěšených v různých výškách. Vyrobeny jsou ze speciálního plátna, které projektor prosvítí a přenese zrcadlově převrácený obraz v jinak nezměněné kvalitě i na jeho druhou stranu, takže lze pozorovat celkem 18 obrazů. Návštěvníkům se doporučuje sálem procházet a sledovat projekci z různých míst, protože každý pozorovací úhel nabízí trochu jiný vjem.„Prostor je designován tak, aby se publikum nacházelo uprostřed hudebního zážitku. Některé lidi představa formálního koncertu trochu odrazuje. Doplnění hudební složky o vizuální dimenzi ovšem může zaujmout stávající i nové posluchače klasické hudby a vzbudit v nich zvědavost a zájem,“ přibližuje koncept instalace Richard Slaney, výkonný ředitel a projektový manažer Mé vlasti ze společnosti 59 Productions, která se proslavila mimo jiné videoprojekcí pro zahajovací ceremoniál Letních olympijských her v Londýně v roce 2012, spoluprací na celosvětově úspěšném filmovém hitu Válečný kůň či návrhem a kreativní režií výstavy David Bowie je…

   

  Cesta k uplatnění moderních zobrazovacích technologií v projektu Má vlast – zblízka a nahlas vycházela ze zevrubného studia aspektů české kulturní minulosti a současnosti. Tvůrčí tým se z nabízené škály možností přiklonil k řešení, které lze chápat jako zajímavou zprávu o způsobu vnímání českých fenoménů zahraničníma očima,“ říká historik Ondřej Tikovský, který byl odborným poradcem projektu.

   

  Audiovizuální instalace Má vlast – zblízka a nahlas byla otevřena v pátek 8. června na brněnském výstavišti v rámci Festivalu Re:publika. V průběhu následujících měsíců je k vidění v Plzni (21. 6. – 12. 7.), Praze (25. 7. – 20. 8.), Hradci Králové (28. 8. – 8. 9.), Liberci (12. 9. – 21. 10.) a Ostravě (25. 10. – 21. 11.). Vstup do výstavního sálu je zdarma. Další informace na ceskafilharmonie.cz/mavlast.

 • Obrázek k novince 11.7.2018

  Startuje BEST FILM FEST

  Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádají od 12. do 18. července BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2018. Kina v době léta potěší své věrné fanoušky lístkem do kina za jednotnou atraktivní cenu 69,- Kč za vstupenku. V červenci se uskuteční čtrnácté vydání divácky úspěšné přehlídky, která probíhá vždy dvakrát do roka (zima a léto) a koná se od roku 2011.

   

  Program BEST FILM FESTU je opět žánrově pestrý. Promítat se budou oscarové hity: vítězná fantasy romance o krásce a netvorovi Tvář vody, strhující životopisné drama Nejtemnější hodina a skvostná krimi Tři billboardy kousek za Ebbingem. Diváci se můžou těšit na populární komedie: černou komedii nabitou mistrným absurdním humorem Ztratili jsme Stalina či romantický hvězdně obsazený snímek v čele s Diane Keaton Dámský klub. Na přehlídce je zastoupena také animovaná sekce: ze zahraničních snímků oscarový rodinný dojemný příběh Coco, pro dospělé diváky životopisný snímek S láskou Vincent oceněný jako nejlepší evropský animovaný film či loutkový Psí ostrov od kultovního režiséra Wese Andersona.

   

  Z českých filmů uvádíme tyto divácky oblíbené tituly např.: tragikomedii Tátova volha režiséra Jiřího Vejdělka, road movie Tlumočník režiséra Martina Šulíka, romantické drama Hastrman režiséra Ondřeje Havelky či poslední počin legendárního tvůrce Jana Švankmajera Hmyz. Na programu jsou rovněž dokumenty: pozoruhodný portrét politika z pera Terezy Nvotové Mečiar či fascinující snímek o naší krajině Planeta Česko dokumentaristy Mariána Poláka. Více informací na www.bestfilmfest.cz.

 • Obrázek k novince 8.7.2018

  53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

  53. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival, který byl zahájen vzpomínkovým filmem na Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky (1965), se letos nesl ve znamení velkých očekávání. Festivalové návštěvníky konec konců přijel pozdravit režisér a jeden z členů skupiny Monty Python Terry Gilliam, který při té příležitosti dovezl rovnou i svůj vysněný (a dlouhé roky prokletý) projekt Muž, který zabil Dona Quijota.


  O největší překvapení se tentokrát postarali zástupci festivalu, kteří na poslední chvíli zařadili projekci nového provokativního film Gaspara Noého Climax. Exkluzivní rozhovor s Noém z letošního Filmového festivalu v Cannes vám přineseme v období premiéry snímku v českých kinech. V rámci spolupráce se společností Vodafone letos ČSFD.cz vyslala na festival celkem osmici svých Agentů (viz. foto), kteří vás po celou dobu konání MFF Karlovy Vary informovali o veškerém dění. Jejich postřehy včetně video rozhovorů z Vodafone pláže o nejlepších viděných filmech naleznete tady.


  Hlavní cenu „Křišťálový globus“ získal v letošním roce snímek „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ od rumunského režiséra Radu Judeho. Pro ten hlasovala porota složená z Marka Cousinse, Zrinky Cvitešićové, Marty Donzelliové, Zdeňka Holého a Nanouky Leopoldové. Rozhovor jednoho z Agentů ČSFD s Markem Cousinsem o jeho dokumentární novince Oči Irsona Wellese, rovněž uvedné na festivalu, nejdete v profilu filmu. Cenu za nejlepší režii získal český režisér Olmo Omerzu za snímek Všechno bude. Nejlepším dokumentárním filmem se pak stali lotyšští Svědkové Putinovi Vitalije Manskija. Nejlepším filmem soutěžní sekce je dle hodnocení uživatelů ČSFD.cz izraleské drama Geula, které od festivalu obdrželo nestatutární cenu Ekumenické poroty. Filmy jednotlivych sekcí si ve festivalové sekci můžete seřadit od nejlépe hodnocených.


  Festivalu se nakonec zúčastnilo 13,080 akreditovaných návštěvníků, 10,857 přitom mělo speciální Festival Pass, zbytek tvořili filmaři, filmové profesionálové a novináři. 35 filmů si na letošním ročníku MFF Karlovy Vary odbylo svoji celosvětovou premiéru, pro osm filmů se jednalo o mezinárodní premiéru, a pro dalších sedm to pak byla premiéra evropská.


  Kompletní přehled oceněných filmů a tvůrců 53. ročníku festivalu najdete v sekci Ocenění. Příští ročník se bude konat od 28. června do 6. července 2019.

  (dO_od)
 • Obrázek k novince 23.6.2018

  Agenti ČSFD se vrací na MFF Karlovy Vary

  53. ročník největšího filmového festivalu v Česku začíná za pár dní a jeho festivalová sekce na ČSFD.cz vám tradičně přináší přehledný program všech filmů, seřaditelných dle termínů promítání, festivalových sekcí i hodnocení uživatelů. Hodnotit a komentovat filmy budou letos taky Agenti ČSFD, od kterých se rovněž dočkáte zážitkových příspěvků a videorozhovorů o zhlédnutých filmech ve společném agentském Deníčku. Identitu Agentů i s jejich výhledem, na které filmy se těší nejvíce a kterým se obloukem vyhnou, odkryjeme ve festivalové sekci v pondělí 25. června.


  Za návratem Agentů ČSFD na karlovarský festival stojí partner Vodafone, který vás každý den od 10 do 21 h. zve na Vřídelní kolonádu na známou Vodafone pláž. Kromě možnosti zahlédnout na pláži některé z Agentů ČSFD, kteří zde budou nahrávat rozhovory o sledovaných filmech taky pro Vodafone Insta Stories, si zde můžete dobít baterky, dát si osvěžující občerstvení a odpočinout si od filmů v relax zóně s lehátky. Denně zde budou probíhat soutěže o kultovní klobouky, chytré telefony a další ceny. A pokud nebudete stíhat přesuny z jednoho kina do druhého, případně dostanete chuť na vyhlídkovou jízdu, objednáte si rikšu, která vás ochotně hodí třeba od Puppu až k Thermalu.


  Vedle festivalové sekce na ČSFD.cz můžete veškeré karlovarské dění po celou dobu festivalu sledovat taky na Instagramu a Twitteru Vodafonu. Také si nezapomeňte stáhnout novou aplikaci Vodafone KVIFF Guide 2018, ve které najdete detailní informace o každém filmu, přehled o všech festivalových akcích a můžete si přes ni rezervovat vstupenky během několika sekund. Aplikaci si můžete stáhnout v Google Play a App Store. Více informací na vodafone.cz/vary


  Akce začíná!

 • Obrázek k novince 16.6.2018

  Retro biják 60. – 90. let

  Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí, drahoušku!, Vesničko má středisková…to všechno jsou názvy kultovních československých filmů, které si až do října můžete připomenout v Galerii Tančící dům. V polovině května galerie otevřela největší filmovou výstavu od roku 1987. Jak už vypovídá její název, Retro biják 60. – 90. let, je určena především pro milovníky zlaté éry československého filmu. Výstava se věnuje nejznámějším filmům, pohádkám a seriálům natočeným v Československu v období od 60. do 90. let minulého století. Až do října tak bude Tančící dům zaplněn 200 originálními kostýmy, mnoha filmovými rekvizitami a fotografiemi z celkem 70 slavných filmových snímků. Všechny vystavené kostýmy jsou originály zapůjčené z fundů Barrandovských ateliérů a České televize a většina z nich nikdy dříve nebyla ukázána veřejnosti.

   

  A na co přesně se můžou návštěvníci výstavy těšit? Například na ikonický Velorex či pletené kostýmy s bambulemi z oblíbené komedie Vrchní, prchni! nebo ilustrace Adolfa Borna a Káji Saudka k filmům Kdo chce zabít Jessii? a Jak svět přichází o básníky. Kultovní trilogii Slunce, seno… kromě kostýmů oživí také postel babičky Škopkové. Výstava připomene i lechtivou scénu s razítkem z Oscarem oceněného snímku Ostře sledované vlaky nebo film Hoří, má panenko oscarového režiséra Miloše Formana. Zkrátka nepřijdou ani seriáloví nadšenci. Součástí výstavy je i superpočítač CLM, tedy Centrální Mozek Lidstva, a kostýmy z legendárního sci-fi seriálu Návštěvníci nebo seriálu Nemocnice na kraji města. Nezapomnělo se ani na tvorbu pro děti a k vidění budou kostýmy z rodinného seriálu Arabela nebo šaty princezny Bosany a 15metrový frňákovník z oblíbené pohádky Tři veteráni.

   

  Nenechte si ujít jedinečnou příležitost dozvědět se víc o svých oblíbených filmech a oslavit legendy československé kinematografie. Více o výstavě můžete zjistit na Facebooku.

<< předchozí 1 2 3 4 15 30 44 58
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace