Reklama

Reklama

Germana Paolieri

Germana Paolieri

nar. 29.08.1906
Florence, Itálie

zem. 08.08.1998 (91 let)
Montecatini, Tuscany, Itálie

Biografie

Elegantní blondýna s kultivovaným projevem, to byla italská herečka Germana Paolieri, která se již ve třicátých letech stala filmovou hvězdou, její doménou po celý život bylo ale divadlo. Narodila se ve Florencii a původně studovala klasický balet, již ve dvacátých letech se ale stala činoherečkou. Začínala v divadelní společnosti významné italské umělkyně Garibaldy Niccoly, později hrála s Elsou Merlini nebo v Miláně s Dorou Menichelli.

Již jako uznávaná divadelní herečka začala počátkem třicátých let spolupracovat i s filmem, mezi její první úspěchy patřily tituly s významnou hudební složkou, například VE VÍRU SLÁVY (La cantante dell′opera, 1932) nebo adaptace operní předlohy LA WALLY (1932), kde již hrála titulní roli. Častěji ale začala točit až koncem třicátých let, jako múza slavného skladatele se objevila v životopisném snímku TŘI LÁSKY GIUSEPPE VERDIHO (Giuseppe Verdi, 1938), mezinárodně úspěšný byl válečný film HRDINNÝ PILOT (Luciano Serra pilota, 1938). Na přelomu třicátých a čtyřicátých let hrála v několika filmech ročně, jeden film natočila také v Německu (DŮM U JEZERA – Immensee, 1943), spolu s dalšími italskými herci odešla na sklonku války do Španělska.

Po válce se Germana Paolieri věnovala znovu hlavně divadlu a jako paní Capuletová zazářila ve Veroně v Teatro Romano, v padesátých letech byla hvězdou divadelního souboru Ruggera Ruggeriho. Znovu ale točila filmy, i když dostávala již jen vedlejší role, v padesátých letech začaly v její filmografii převažovat postavy matek hlavních hrdinů (JÁ, DELFÍN – I delfini, 1960; DÍTĚ DNEŠKA – Un figlio d′oggi, 1963), připomeňme také roli matky představené v muzikálu SESTRA MARIA (Suor Maria, 1955) nebo typově odlišnou úlohu prostituky v mezinárodně oceněném dramatu MADDALENA (1955). V šedesátých letech hrála spíše již jen v televizi, kde se objevila v několika televizních seriálech, naposledy ji ke spolupráci přizval americký Sidney Lumet, který v Itálii točil film SCHŮZKA (The Appointment, 1969).

Ještě v sedmdesátých letech hrála v televizi, pak ale vzhledem k věku na další herecké aktivity rezignovala a odešla do ústraní. Zemřela v toskánském turistickém letovisku Montecatini Terme 8. srpna 1998 krátce před svými 92. narozeninami.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama