foto

June Lang

  • nar. 5.5.1917
    Minneapolis, Minnesota, USA
  • zem. 16.5.2005 (88 let)
    Valley Village, California, USA

Biografie

June Lang se narodila jako Winifred June Vlášek 5. 5. 1917,  v Minneapolis v Minnesotě Edith a Clarencovi Vlášek. Rodiče otce byli přistěhovalci z Čech, potažmo Rakousko-uherské monarchie, ale tatínek Winnie se narodil už v USA. June už od útlého dětství pilně navštěvovala taneční školu, a úspěšně vystupovala nejdříve ve školních představeních, a v amatérském Elks Clubu, ale později vystupuje v Meglin Kiddies  revue, kde vystupovala v artistických a varietních  show. Od té doby, co se rodina Vlášek přestěhovala do Hollywoodu spěje její kariéra především na přání matky Edith ke profesionální dráze. Matka chtěla mít z dcery filmovou hvězdu.

June úspěšně debutovala u spol. 20th Century Fox v roce 1932, když jí ještě nebylo 15 let. Jejím objevitelem byl Darryl F. Zanuck. Líbila se mu tato okouzlující, krásná, modrooká blondýnka.  Z počátku to byly role v „B" snímcích menší, a nijak zvlášť náročné, ale díky své jemné a křehké postavě, s roztomile upejpavým projevem, získala role v  komediálně laděných filmech. Hrála třeba s Laurelem a Hardym v  Bonnie Scotland - rok 1935, The Road to Glory s Fredericem Marchem a Lionelem Barrymore, The Country Doctor, role Dionne Quintupets 1936 nebo hlavní  role krásné princezny v pohádce Ali Baba Goes to Town 1937. Sympatická a příjemná June byla dvakrát obsazena s dětskou hvězdou  Shirley Temple v - Captain January, kde hrála učitelku - 1936, a nebo role mladinké, ovdovělé Shirleyny  matky ve Wee Willie Winkie z roku 1937, v režii Johna Forda.

June se provdala za filmového agenta Victora Orsatti v roce 1937, o rok později se už rozvedli a v roce 1940 se provdala za filmového producenta, ale současně i gangstera, Johnny Rosseliho, čímž si naprosto v Hollywoodu pokazila reputaci seriozní a čestné umělkyně. Rozvedli se v roce 1943, ale to neměnilo nic na věci, že studio už s ní neobnovilo smlouvu, a je také pravdou, že si nemohla dlouho jako rozvedená najít práci, což byla jak se později zjistilo, práce jejího bývalého mafiánského manžela, který byl tím, kdo tahal za provázky v pozadí. V roce 1946 s provdala potřetí za poručíka letectva Williama-Johna Morgana, a měli spolu dceru Patricii. Rozvod proběhl o šest let později v roce 1952.

Filmovou kariéru ukončila odchodem do TV studií v roce 1947, kde se objevovala už jen v menších rolích. Naposledy hrála v epizodě TV seriálu Beyond a Reasonable Doubt v roce 1961. June Lang zemřela dne 16. 5. 2005 ve věku 88 let ve Valley Village, Los Angeles. Natočila 38 filmů.

Marta "clara.bow" Holubová

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace