foto

Noah Gordon

  • nar. 11.11.1926 (92 let)
    Worcester, Massachusetts, USA

Biografie

Noah Gordon je americký spisovatel, reportér, redaktor a také nakladatel lékařského časopisu. Se svojí manželkou Lorraine žije na lesní farmě v Berkshire Hill, v západním Massachusetts. Ani jeden nepochází z movité rodiny co se týká peněz, ale z láskyplné oba.Když byl mladý, tak pracoval současně na třech místech, aby svou rodinu uživil. Později vzpomíná na to, jak potkal svojí ženu a věděl, že svět už nikdy nebude stejný. Láska vydržela i díky vzájemné podpoře v mnoha životních situacích. Spolu mají tři děti.

Noah Gordon v současné době žije skromným životem a čas, který věnoval psaní, dnes vynahrazuje rodině a růžím. Založil ovocný sad, políčko s vánočními stromky, rád loví pstruhy a miluje souznění s přírodou. Vydrží celé hodiny sedět a dívat se na vodní hladinu.Dokonce se naučil plést košíky, tak jak je pletli domorodí obyvatelé.

V dospívání chtěl k námořnictvu, ale nosil brýle a byl navíc barvoslepý. Zkusil se dobrovolně přihlásit a vyšlo to. O mnoho let později  vzpomíná na to, že byl rád, že je konec války a byl vděčný, že nikoho nemusel zabít a že přežil.

Na otázku, jak dlouho mu tvá napsat knihu, odpovídá, že příliš dlouho. Průměrně čtyři roky na jeden román. Když psal historické knihy, tak jen rok mu trval výzkum dané oblasti. Hledal v odborných časopisech pro cokoliv, což mu trvalo čtyři až pět týdnů na dané téma. Dnes je to o mnoho jednodušší, protože jsou počítače. Když měl doplňující otázky, tak se obracel na historiky. Místa o kterých píše také hojně navštěvoval, kvůli věrohodnosti místa a popisu atmosféry.

Za své knihy získal mnoho cen (uvádím jen málo z nich ) :

například od Společnosti amerických historiků v roce 1993 .Kniha Šaman byla oceněna jako ,,nejlepší historický román", publikovaný v letech 1991 - 1992.

1999 - získal cenu knižního veletrhu, konaného v Madridu. Jeho kniha Ranhojič byla zvolena jako jedna z deseti nejprodávanějších knih všech dob, ze strany španělských knihkupců.

2001 - Poslední žid, za kterou obdržel Boccacciho literární cenu.

Jeho tvorba :

The Rabbi (1965 ) Rabi - První román a hned zaznamenal obrovský úspěch. Kniha se držela 26 týdnů na seznamu bestsellerů New York Times. Epos o judaismu v Americe. Příběh mladého neortodoxního žida, kronika jedné rodiny a americká židovská komunita dvacátého století.

The death committee ( 1965 ) Tribunál smrti - a opět bestseller. Na tu dobu jistě kontroverzní téma - eutanazie. Kniha o morálce, svědomí a cti lékařů...nejen.

The Jerusalem diamond ( 1979 ) Tajemný diamant - Kniha popisuje cestu Harryho Hopemana za starobylým a vzácným diamantem, jehož historie je protkána minulostí židovského národa.

The Physician ( 1986 ) Ranhojič - V knize mapuje život Roberta Jeremyho Colea, od jeho dětství v 11. století v Anglii, přes Evropu, až po arabskou lékařskou školu v Isfahánu v Persii. Zde studuje u nesmrtelného lékaře Avicenny. První díl slavné trilogie. Všichni tři hlavní hrdinové jsou obdařeni velkým darem rozpoznat blížící se smrt.

Shaman ( 1992 ) Šaman - Dalo by se říci klasický western. Skotský mladík Rob Judson Cole, který byť hluchý, se ocitá díky politickým nepokojům na cestě do Nového světa. 

Matters of choice (1996 ) Lékařka - Závěrečný díl úspěšné trilogie. Poslední potomek rodu, který pokračuje v rodinné tradici. Tentokráte je hlavní hrdinkou žena Roberta, která se po rozpadu manželství stěhuje z Bostonu do horského městečka. Hledá nový smysl života a podstaty lidského bytí. 

The last jew (2000 ) Poslední žid - Jedna z nejprodávanějších knih. Píše se rok 1492 a ve Španělsku řádí inkvizice. Její činnost se dá přirovnat k holocaustu. Statisíce židů opouští své domovy. Mezi nimi je i patnáctiletý Yonah Toledano, který než aby zapřel víru, tak se vydává na útěk přes celou zemi. Příběh o jeho růstu do dospělosti.

The winemaker( 2007 ) Katalánec - Prozatím poslední Gordonův román nás zavede na španělský venkov. Příběh je o dvou bratrech, o smyslu tradic a o lásce k půdě.

Liesel

Spisovatelská filmografie

Filmy

2013 Ranhojič - kniha

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace