foto

Arleen Whelan

  • nar. 1.9.1914
    Salt Lake City, Utah, USA
  • zem. 7.4.1993 (78 let)
    Orange County, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Arleen Whelan, další pohledná, americká herečka, se narodila 1.9.1914 v Utahu v Salt Lake City. Vystudovala střední uměleckou školu v Los Angeles.  Jistý čas pracovala jako kosmetička a manikérka.  Když vypsala filmová společnost Fox konkurs přihlásila se do něj a spolu se stovkami dívek chtivých filmové slávy se účastnila zkoušek před kamerou. Nakonec byla tato rusovláska vybrána, a začala se ve 30-40 letech pravidelně objevovat v tzv. „B" filmech  -  byly snímky převážně westernové, nebo detektivní. Později pracovala přes filmového agenta na krátkodobé umělecké smlouvy.

Arleen debutovala jako dvacetitřiletá v roce 1937 filmem On Again-Off Again a od roku 1938 hrála v průměru ve dvou filmech za rok – Gateway, Thanks for Everything, Boy Frend, nebo Fordův  Mladý Lincoln - Young Mr. Lincoln – 1939, který jí zabezpečil další dobré role. Následovaly snímky Charter Pilot, anebo se projevil její velmi pohotový smysl pro humor v komedii Charleyho teta - Charleýs Aunt  (1941), Suddenly Its Spring, po válce to byly filmy např.  Ramrod v roce 1947, Dear Wife, posledními filmy byly v roce 1953  The Sun Shines Bright a opět s Johnem Fordem  The Sun Shines Bright – role Lucy Lee Lake. Poté se začala věnovat především herecké práci v TV.

Arleen Whelan byla třikrát vdaná – za egyptsko-francouzského přistěhovalce, který utíkal před válkou,  Alexandera D´Arcy 1940 - 1943,  kdy se s D´Arcym Arleen rozvedla kvůli  Hughu Owenovi, který se stal o měsíc později jejím druhým manželem. Byli spolu od roku 1943 do 1953. Poslední manželství uzavřela s doktorem Warrenem O. Cagneyem v březnu 1960 a o rok později se spolu 26.5.1961 rozvedli. Všechna manželství byla bezdětná.

Whelan hrála především v televizních seriálech - Schlitz Playhouse of Stars, Science Fiction Theatre,  Lux Video Theatre, Casablanca, ve filmech natočených  1956 The Women of Pitcairn Island, 1957 Raiders of Old California a The Badge of Marshal Brennan 1958.  Pracovala na dalších TV sériích z nichž poslední byla role Eve Foster v General Electric z roku 1962.

Arleen Whelan zemřela náhle 7. 4. 1993 v  Orange County v Kalifornii ve věku 79 let. Hrála ve 33 filmech.

Marta "clara.bow" Holubová

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace