foto

Charles Vidor

  • nar. 27.7.1900
    Budapešť, Uhry, Rakousko-Uhersko
  • zem. 4.6.1959 (58 let)
    Vídeň, Rakousko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americký režisér Charles Vidor, vlastním jménem Károly Vidor se narodil 27. července 1900 v Budapešti do židovské rodiny. V průběhu první světové války sloužil v maďarské armádě a v roce 1922 emigroval do Spojených států, kde se první roky živil jako asistent režie. V roce 1932 se podílel na režii s Charlesem Brabinem na filmu THE MASK OF FU MANCHU a o rok později již natočil svůj první celovečerní film, drama SENSATION HUNTERS. Následně v průběhu 30. let se věnoval převážně natáčení komerčních snímků. K tomu lepšímu v první dekádě Vidorovy tvorby patří dvě detektivky z roku 1936 a 1937, MUSS 'EM UP a THE GREAT GAMBINI s Akimem Tamiroffem v hlavní roli.

V průběhu 40. let prostřídal všechny běžné žánry, když v roce 1940 natočil drama MY SON, MY SON, v roce 1942 se představil s bláznivou komedií THE TUTTLES OF TAHITI, následující rok uvedl western THE DESPERADOS a v roce 1944 sklidil úspěch s muzikálem MODELKA, kde se představili v hlavních rolích Rita Hayworth a Gene Kelly. V roce 1945 natočil životopisný snímek Fryderika Chopina A SONG TO REMEMBER a o rok později si zopakoval spolupráci s Ritou Hayworth v úspěšném noir filmu GILDA, kde jí sekundoval Glenn Ford. S touto hereckou dvojicí natočil v roce 1948 drama THE LOVES OF CARMEN. V první polovině 50. let se uvedl dvěma poněkud kýčovitými snímky, HANS CHRISTIAN ANDERSEN a RHAPSODY. V roce 1955 natočil významný film LOVE ME OR LEAVE ME, biografický snímek o zpěvačce Ruth Etting, které pomohl ke slávě obávaný gangster. V hlavních rolích se představili Doris Day a James Cagney. V roce 1956 natočil film THE SWAN s Grace Kelly a o rok později přepis románu Ernsta Hemingwaye SBOHEM, ARMÁDO! s Rockem Hudesenem.

Charles Vidor byl čtyřikrát ženatý. Jeho první ženou byla Frances Varone se kterou žil v letech 1927 - 1931. Následovalo manželství s herečkou Karen Morley ze kterého vzešel syn Michael. V roce 1943 skončilo toto manželství rozvodem a ještě téhož roku se oženil s herečkou Evelyn Keyes. Krátké manželství skončilo v roce 1945 a téhož roku se stala jeho poslední ženou a matkou dvou synů, Briana a Quentina, dcera Harryho Warnera (president společnosti Warner Bros) Doris Warner se kterou žil až do své smrti. V roce 1959 natáčel film o Ferenci Lisztovi SONG WITHOUT END s Dirkem Bogardem, ale v průběhu natáčení 4. června 1959 náhle zemřel na infarkt. Snímek poté dokončil režisér George Cukor. Charles Vidor je pohřben na židovském hřbitově Home of Peace Cemetery v Los Angeles. Za svůj přínos filmovému průmyslu má svou hvězdu na Chodníku slávy (Hollywood Walk Of Fame).

Petr "contrastic" Kubíček

Producentská filmografie

Filmy

1948 The Loves of Carmen

Scenáristická filmografie

Filmy

1929 The Bridge

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace