foto

Piotr Szulkin

  • nar. 26.4.1950
    Gdańsk, Województwo pomorskie, Polsko
  • zem. 3.8.2018 (68 let)
    Warszawa, Województwo mazowieckie, Polsko

Biografie

Celým jménem Piotr Andrzej Szulkin je v rodném Polsku i ve světě ceněným režisérem, ale také scénáristou (napsal si scénář ke většině svých filmů) především scifi filmů. Režíruje také v divadle a televizi, píše knihy, články do novin a časopisů, v malé míře působí i jako herec. Je ženatý a má dceru.

Narodil se přístavním městě Gdańsk na severu Polska roku 1950. V roce 1970 úspěšně absolvoval Liceum Sztuk Plastycznych ve Varšavě. Přichází rok 1972, kdy Piotr Szulkin natočil svůj první film, jak jinak než dle vlastního scénáře. Do povědomí se ale dostal až v roce 1975 se svým filmem DZIEWCE Z CIORTEM (oceněno v Krakově a Mannheimu). Ve stejném roce také absolvoval v Filmovou školu v Łodzi (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna imienia Leona Schillera), kde o několik let poté nastoupil a nadále zde působí jako profesor na fakultě režie.

Za svou dosavadní tvorbu získal na 50 domácích i mezinárodních ocenění. Jeho posledním filmem je prozatím KRÁL UBU, po němž skončil s režisérskou kariérou. Neustále se však objevují spekulace, že se ke svému řemeslu vrátí.

Martin "Caelos" Skuřok

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce