foto

John Liu

  • nar. 20.5.1944 (75 let)
    Tchaj-wan

Biografie

Bojový umělec a herec John Liu Chung-liang se narodil 20. května 1944 na Havaji a patří mezi nejlepší kung-fu kickery, kteří kdy kopali na plátně. Narodil se japonské matce a čínskému otci, který byl NASA vědec a získal americké občanství. Jeho strýc Zen Liu byl mistrem z chrámu Shaolin, který přijal útočiště s jeho synovcem na Havaji po komunistickém revoluci roku 1948. Byl to Zen, který se zabýval vzděláním malého Johna, který byl jinak plaché dítě.

Jeho rodiče se rozvedli když mu bylo13 let a poté se vrátil se s matkou do japonské Okinawy. Na ostrově začal jeho trénink v karate. Podle Johna Liu v roce 1958 vyhrál turnaj v karate na Okinawa Junior soutěži a získal 3. Dan. Po jeho pobytu v Japonsku se s rodinou přestěhoval do Hongkongu a pak zase na Tchaj-wan. Tam trénoval po dobu 10 let pod vedením Shiou Yuna, mistra stylu jeho strýce Zena Liu, až dostal magisterský titul v Lau Gar Kung Fu a později i titul hlavního instruktora stylu asijské asociace.

Před zahájením jeho kariéry v oblasti filmu, byl John Liu vycvičen v bojovém umění Taekwondo a byl studentem samotného Doriana Tan Tao Lianga. Přísná výuka vyústila v jeho vynikající techniku ​​a flexibilitu, což bylo u filmu něco neobvyklého. Poté se vrátil do Ameriky studovat na vysoké škole a v roce 1967 vyhrává mistrovství světa v karate na Iku (Mezinárodní unie karate). Kromě toho roku 1969 vytvořil svůj vlastní bojový systém zvaný Zen Kwun Do, založený na stylu jeho strýce. Jeho znalosti a velký technický talent upoutají pozornost odborných časopisů a začíná brzy vyučovat kurzy kung-fu především pak v Evropě. V roce 1976 se zúčastnil exhibičního utkání proti Chucku Norrisovi na charitativní akci proti rakovině v gala v Paříži.
         
Jeho filmová kariéra dosáhla svého vrcholu díky režisérovi Ng See Yuenovi, který na Johnovi postavil svůj film Secret Rivals (1976), společně s Hwangem Jang Lee. Po úspěchu Secret Rivals si John a Hwang znovu zahráli v pokračování a poté i ve třech po sobě následujících filmech. Poté účinkoval v nezávislých tchajwandských filmech.

Grand "Epistemolog" Master

Režijní filmografie