foto

Man-Bo To

Biografie

Čínský režisér, herec, kaskadér, bojový choreograf a scénarista Lu Po Tu, také známý pod jménem To Man-Bo, se poprvé v Hong Kongském filmovém průmyslu zapsal jako herec v extra rolích thugů. Premiéru měl v šermířině The First Sword (1967) s Melindou Chan se kterou si zahrál i ve vtipném wu xia snímku Smiling Swordsman (1968). V roce ´68 má Lu Po Tu hned osm extra rolí hrdlořezů (tj. thugů), převážně ve filmech s žádanou Pei Pei Chengovou a začíná asistovat i u režie.

Jako herec-kaskadér byl během 70.let obsazován výhradně do vedlejších rolí thugů v kung fu filmech, kde hlavní hrdina byla žena. Větší úspěchy slavil na poli akční choreografie a režie. Jako bojový koordinátor dirigoval např. The Boxer from Kwongtung (1973), nebo Fists for Revenge (1974). Asistoval režii u kontroverzního flicku Fist of Unicorn (1973). Film, kde Little Unicorn tajně použil záběry při návštěvě natáčení Bruce Leeho. Pár vteřinové záběry vsadil do závěrečných titulků filmu a ztratil tak přátelství od dětství s Brucem Lee, který se s ním posléze i soudil. Zajímavé je, že hned na to Lu Po Tu asistuje režii v kultovním Leeho trháku Enter the Dragon (1973).

Z jeho režie stojí určitě za zmínku legendární kung fu mlátičky The Return of the Hero of the Water Front (1973), něbo známý snímek The Fatal Flying Guillotines (1977). Ke konci 70.let zabředl v subžánru bruceploitation, ale slušné úspěchy slavil ještě s Brucem Leungem, kterého obsadil do Fists, Kicks, and the Evils (1979), Iron Fisted Eagle's Claw (1979), Invincible Kung Fu (1979), My Kung Fu Twelve Kicks (1979) a nebo do Bruce and the Iron Finger (1979). V 80.letech kung fu žánr uvadá a Lu Po Tu se ze scény vytrací a zakončuje kariéru drsným hororem The Devil Sorcery (1988).

Grand "Epistemolog" Master

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky