foto

Jean-Jacques Mantello

Biografie

Francouzský režisér Jean-Jacques Mantello zahájil filmařskou kariéru v roce 1986, kdy začal pracovat pro společnost L´Equipage Video v alpském městě Grenoble. Stal se zde vedoucím audiovizuální a video post-produkční sekce. Velmi rychle si vybudoval reputaci jednoho z největších průkopníků v oblasti digitální postprodukce.

V roce 1991 režíroval svůj první animovaný 3D snímek z podmořského prostředí, „Miracle Mermaid“. Za tento film získal o rok později ocenění Public´s Choice Award (Palme d´Or du Public) na 25. ročníku festivalu podvodních filmů „World Festival of Underwater Pictures“ v Antibes v jižní Francii.

V roce 1994 založil spolu se svým bratrem Francoisem společnost Dynamax , specializující se na simulaci pohybu ve filmu. Jako manager produkce zde režíroval více než třicet 3D animovaných filmů a stereoskopických projektů. Mezi nimi např. „Time Traveler 3D Ride“.

S velkoformátovým filmem se poprvé setkává v roce 1995 při přípravě 3- minutového úvodního spotu k oslavě 10. výročí Paris´La Geode IMAX Dome a století pohyblivého filmu.

S velkými filmařskými zkušenostmi a s vášní profesionálního potápěče, který chce svými filmy přispět k ochraně oceánu, natočil v roce 2001 svůj první 45- minutový velkoformátový film. Jedná se o film „Ocean Wonderland 3D“ (který má v současné době svou premiéru v českém kině IMAX), jehož cílem je upozornit na ohroženost korálových útesů. „Ocean Wonderland“ produkovala společnost 3D Entertainment spolu s UNEP (United Nations Environment Programme) a WWR. Snímek se setkal v zahraničí s obrovským úspěchem a zhlédlo jej více než 3,5 milionu diváků po celém světě.

Vášeň Mantella pro ochranu podmořské přírody se promítla i do jeho dalšího 3D filmu – „Žraloci 3D“, který úspěšně debutoval v lednu 2005 a to nejen ve světě, ale také v kině IMAX v Praze. Tento 42- minutový dokument se snaží v očích veřejnosti změnit negativní pohled na žraloky, kteří jsou ve skutečnosti velmi ohroženými živočichy. V České republice se uvedení tohoto filmu zařadilo mezi nejúspěšnější v rámci celé Evropy.

Jean-Jacques Mantello žije v jižní Francii nedaleko Nice a má tři děti.

Zdroj: IMAX Praha

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2017 Wonders of the Sea 3D

Kameramanská filmografie

Dokumentární

2017 Wonders of the Sea 3D

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky