Reklama

Reklama

Nicklas Schmidt

Nicklas Schmidt

nar. 13.03.1976 (46 let)
Århus, Dánsko

Biografie

„Hudba má obrovskou moc. Dokáže nás, je-li správně použita – rozplakat i rozradostnit, vzít nám dech tajemným očekáváním, navodit zlověstnou předtuchu hrůzy a nebezpečí, dá nám pocítit lásku i nenávist. Stejný význam jako hudba však má i ticho. A porozumění tomu, kdy ve filmu hudba znít nemá, je nesmírně důležité."

Dánský skladatel Nicklas Schmidt se narodil 13. března 1976 v Århusu. Absolvoval Státní konzervatoř v Sankt Peterburgu a postgraduálně studoval na Královské dánské hudební akademii. Schmidt je autorem hudby k mnoha filmům, dokumentům, televizním seriálům a také videohrám, za něž obdržel několik mezinárodních ocenění a nominací. S jeho tvorbou se lze rovněž často setkat na mezinárodních festivalech vážné hudby a bývá na programu mnoha světových koncertních scén, jako například Tonhalle v Zürichu, kodaňské Tivoli Hall nebo v Petrohradské filharmonii.

Na nahrávkách jeho filmové hudby se podílely mmj. Dánský národní symfonický orchestr (Velký medvěd, Den Kæmpestore Bjørn, 2011), Helsingborský symfonický orchestr (Beyond Beyond, 2014), Symfonický orchestr Malmö (Zombiehagen, 2014), Budapešťský umělecký orchestr (Třídní sraz 2 – Pohřeb, Klassefesten 2 – Begravelsen, 2014) a Filharmonici města Prahy (Barbar Ronal, Ronal Barbaren, 2011).

Spolupracoval s Jóhanem Jóhannssonem na aranžmá hudby k filmu Teorie všeho (The Theory of Everything, 2014), oceněné Zlatým Glóbem a nominací na Oscara. V roce 2016 (3. března) měl světovou premiéru celovečerní film režiséra Hanse Pettera Molanda Vzkaz v láhvi (Flaskepost fra P), natočený podle literární předlohy Jussi Adler Olsena, rovněž doprovázený hudbou tohoto nadějného dánského skladatele.

K procesu skládání filmové hudby se sám Schmidt vyjádřil takto: „Mám rád ten okamžik propojení filmu s hudbou. Tu chvíli, kdy hudba začne spolupůsobit na emoce a úplně změní dojem z filmového díla. Snažím se vytvořit hudbu tak, aby dotvářela postavy a děj, aby příběh jejím prostřednictvím sdělil divákovi to, co mu nedokáže sdělit ani obraz, ani dialog."

LadyPupu

Skladatel

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama