foto

Ash Brannon

Biografie

Ash Brannon je americký animátor, scénárista a režisér. Podílel se jako story artist a hlavní animátor na kresleném filmu pro děti TOY STORY /1995/ a jako spolurežisér pokračování tohoto úspěšného snímku - TOY STORY 2 /1999/. Vedle práce ve slavném animačním studiu Pixar, pracoval také pro Dream Works Animation na filmu OVER THE HEDGE /2006/ nebo se Sony Pictures Animation na animované komedii SURF'S UP /2007/.

Brannon vystudoval TV/Film na střední škole Douglas Anderson School of the Arts v Jacksonville na Floridě a posléze ještě studoval na CalArts obor Character Animation . Své znalosti a um pak měl možnost předvést ve svém prvním velkém filmovém projektu u Disneyho – animovaného fantasy THE LITTLE MERMAID /1989/.

V letech 1990-1992 se Brannon podílel na animacích k reklamám jako Nike's Hare Jordan Super Bowl nebo na televizní sérii THAT'S WARNER BROS.! /1995-současnost 2014/. V roce 1998 se podílel na tvorbě animované dobrodružné komedie A BUG'S LIFE /1998/, v hlavní dabingové roli s Kevinem Spaceym a Davem Foleym.

V roce 2000 byl nominován spolu s Johnem Lasseterem a Lee Unkrichem na na cenu Sierra Award udíleném na Las Vegas Film Critics Society Awards pro nejlepší animovaný film Toy Story 2.

Za mimořádný individuální počin při režírování animovaného filmu a za mimořádný indivuální počin při psaní scénáře k animovanému filmu Toy Story 2 získal cenu Annie Award. Na stejnou cenu byl nominován v roce 2008 za animovaný film Surf's Up.

V roce 2007 byl nominován spolu s Chrisem Buckem na americkou cenu Akademie - Oscara pro nejlepší animovaný film roku za film Surf's Up. V roce 2008 byl jedním ze 105 lidí, kterým se dostalo cti být členy organizace AMPAS /Academy of Motion Picture Arts and Sciences/ - čestné společnosti odměňující umělce za mimořádný přínos umění a vědy do filmu.

Lukáš "gatuso" Častulík

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 Pes ro(c)ku
2007 Divoké vlny

Herecká filmografie

Filmy

2007 Divoké vlny