Reklama

Reklama

Eduard Nazarov

Eduard Nazarov

nar. 23.11.1941 (82 let)
Moskva, Rusko, Sovětský svaz

Biografie

Eduard Vasiljevič Nazarov se narodil 23. listopadu 1941 v Moskvě. V roce 1971 ukončil studium večerních kurzů Moskevské umělecko-průmyslové vysoké školy (dříve Stroganovské). Ve filmovém studiu Sojuzmultfilmu, kde pracoval v letech 1959-2002, začínal nejprve jako kreslíř a asistent uměleckého režiséra, od roku 1967 se stal uměleckým režisérem (společně s V. N. Zujkovym u filmů v režií F. S. Chitruka). V roce 1973 přišel jeho režijní debut s filmem RAVNOVESIE STRACHA (Rovnováha strachu), o historii konfliktu mezi dvěma státy, který vedl ke zkáze Země. Pracuje v oblasti ručně kreslené animace. Byl členem rady Sojuzfilmu. Působil rovněž jako umělecký výtvarník řady knih a časopisů, např. Kvant, Veselije kartinky, Murzilka a dalších. V letech 1987-99 byl vicepresidentem Mezinárodní asociace animovaných filmů. V letech 1979 – 2000 přednášel na katedře scenáristiky a režie. V roce 1993, společně s A. J. Chržanovským, F. S. Chitrukem a J. B. Norštejnem, založil studio ŠAR – školu pro animátory. Působil rovněž jako spoluautor a ředitel programu 'Animace od A do Z' a 'Svět animace nebo animace světa'. Zúčastnil se rovněž natáčení dokumentárních filmů, např. Příběhy Sojuzmultfilmu, FABRIKA ČUDĚS (2006) nebo Izraelského dokumentárního filmu RUSSKAJA MAGIA (2004).

Od roku 1991 je společně s D. J. Čerkasskim prezidentem Mezinárodního festivalu animovaných filmů Šag (Krok), od roku 2004 je předsedou umělecké rady studia Pilot.

Ve své tvorbě se zaměřuje především na dětského diváka, aniž by při tom podceňoval vkus a vnímavost svého cílového publika. Ve filmu OCHOTA (Lov – 1979) neváhal použít Bachovu hudbu, ve filmu O PSU DOBRÁKOVI (1981) využívá uměleckou zkratku, když až v průběhu filmu vyjde najevo domluva psa a vlka, aniž by režisér cítil potřebu divákovi „natroubit předem" jaký plán spolu hlavní hrdinové vymysleli. Nazarovovy filmy získaly řadu ocenění na festivalech animovaných filmů. Film Ochota získal v roce 1980 cenu na III. Mezinárodním festivalu animovaných filmů v portugalském Espinhu a na Mezinárodním filmovém festivalu v Huesce ve Španělsku. Pohádka O psu Dobrákovi byla v roce 1983 oceněna ve Francii na Mezinárodních dnech kresleného filmu v Cannes a na Mezinárodním festivalu mladých režisérů v Tours. Film PUTĚŠESTVIJE MURAVJA (19983) získal ocenění na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Záhřebu v kategorii dětský film.

Eduard Nazarov je od roku 1988 laureát Státní ceny RSFSR a od roku 1991 zasloužilý umělec RSFSR.

Eva "Jezinka.Jezinka" Nováková

Režisér

Herec

Host

Pořady
1997

Ješčo ně večer

Reklama

Reklama