foto

Ossi Oswalda

  • nar. 2.2.1899
    Berlín, Německá říše
  • zem. 1.1.1948 (48 let)
    Praha, Československo

Biografie

Ossi Oswalda byla se 48 filmy hvězdou němé éry, jejíž kariéru "zabil" nástup zvukového filmu. Zvukové filmy natočila dva a v roce 1933 po DER STERN VON VALENCIA svou kariéru ukončila.

Narodila se do rodiny učitele. Otec jí zemřel, když měla čtyři roky. Matka, která jí vychovala, byla hluchoněmá. Ossi studovala tanec u Evy Peterové, poté se jako tanečnice živila u různých berlínských divadel. Objevil ji Hanns Kräly, jeden z nejbližších spolupracovníků režiséra Ernsta Lubitschka, který hledal náhradu za zemřelou herečku Dorrit Weixlerovou (*1892 +1916, na předávkování morfiem). Svůj první film SCHUHPALAST PINKUS natočila roku 1916 a ztvárnila děvče učitele. Jednu z rolí zde měl herecká rarita Guido Herzfeld. (K filmování se dostal roku 1914, když mu bylo 63 let. Do své smrti v roce 1923 natočil 18 filmů.)

Vrátíme se k Ossi. Do roku 1920 byla exklusivní herečkou Ernsta Lubitschka a natočila nespočet filmů, z nichž se většina nedochovala. V roce 1917 hrála dceru vdovce Seegstoffa ve 40 minutovém, němém filmu WENN VIER DASSELBE TUN. V roce 1919 přichází DIE AUSTERNPRINZESSIN, úsměvná komedii, přičemž filmová hrdinka má stejné jméno - Ossi. Rozpustilá, dovádějící a plná energie se stala miláčkem publika, dodnes je označována za německou Mary Pickford. Společně s Henny Portenovou a Astou Nielsenovou je řazena mezi první ženské hvězdy německé kinematografie.

V roce 1921 založila vlastní produkční společnost Ossi-Oswalda-Film. Finančně ji podporoval její bývalý manžel baron Gustav von Koczian (otec herečky Johanny von Koczian). Nadále měla platnou smlouvu s UFA pro kterou točila do roku 1929. Příchod zvukového filmu znamenal konec její kariéry. Natočila sice dva zvukové filmy, ale stáhla se do ústraní. Žila v Praze a do českého filmu zasáhla námětem pro film ČTRNÁCTÝ U STOLU, který byl natočen v roce 1943 s Karlem Högerem v hlavní roli.

Jejím životním partnerem byl producent Julius Aussenberg. Jako datum jejího úmrtí se uvádí 7. březen 1947. V New Yorku vycházející, německy psaný měsíčník Aufbau uveřejnil 21. března 1947 k tomuto datu hereččin nekrolog.

skipi

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace