Reklama

Reklama

Karel Šeplavý

Karel Šeplavý

nar. 02.11.1906
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Rakousko-Uhersko

zem. 01.03.1960 (53 let)
Brno, Československo

Biografie

Operetní herec a režisér Karel Šeplavý pocházel z Prahy, narodil se do prostých poměrů. Vyučil se sice truhlářem, ale živý zájem o divadlo jej již v sedmnácti letech přivedl k putovní divadelní společnosti V. Havlíčka. Již o rok později byl angažován ve Vidieckém divadelném súboru na Slovensku, kde setrval po tři sezóny. Po návratu do Čech v roce 1927 nastoupil ke Společnosti východočeských měst a severu a s tímto souborem jezdil a hrál tři roky.

S nástupem třicátých let získal Karel Šeplavý první profesionální angažmá. Jako člen české části hereckého souboru našel zázemí ve Slovenském národním divadle (1930-1933). Následoval další návrat do Čech a v letech 1933-1934 působil v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Čtyři další roky pak strávil v Městském oblastním divadle v Kladně (1934-1938). V jedenatřiceti letech pak získal stálé angažmá v Zemském divadle v Brně, kterému zachoval věrnost až do svého předčasného úmrtí (1938-1960). Jako herec bez odborné průpravy inklinoval k postavám lidového charakteru, disponoval především přirozeným pěveckým nadáním. Jako svérázná osobnost se stal vyhledávaným představitelem komických figur a v Brně zůstal až do smrti hojně obsazovaným sólistou zpěvohry. Příležitostně se uplatňoval také jako operetní režisér.

K práci s filmem byl za svou dráhu Karel Šeplavý přizván jen dvakrát. Jedním z důvodů bylo jako u řady jiných herců divadelní angažmá mimo Prahu a ostatně i jiné osobnosti z operetního žánru našly ve filmu větší uplatnění jen zřídka. Až koncem padesátých let si zahrál roli středně velkého rozsahu v dramatu VELKÁ SAMOTA (1959), kde ztvárnil věčně opilého družstevního kočího. V následujícím roce dostal příležitost jako kovář Sehnal v komedii U NÁS V MECHOVĚ (1960). Tento film měl premiéru v červenci 1960 a toho se již Šeplavý nedožil, protože zemřel náhle 1. března 1960 ve věku 53 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herec

Reklama

Reklama