foto

Bo Widerberg

  • nar. 8.6.1930
    Malmö, Malmöhus län, Švédsko
  • zem. 1.5.1997 (66 let)
    Ängelholm, Skåne län, Švédsko

Biografie

Bo Widerberg, švédský režisér, spisovatel, redaktor a herec se narodil 8. června 1930 v tehdejší dělnické chudinské čtvrti v Malmö. Od mládí se zajímal o film a filmovou historii. Později se k svému dětství vrací ve svých filmech a knižních sbírkách. Po ukončení studií pracoval krátce v nemocnici pro mentálně postižené a poté nastupuje do regionálního deníku v Hörby jako noční redaktor. Už během studií se pokoušel psát své první literární povídky. Chtěl se prosadit jako spisovatel, což bylo v tehdejší době velmi těžké. Až v roce 1952 vydává svou první sbírku - novelu Höstermin (Zimní semestr) a povídkovou knihu Kyssas (Líbání). V druhé pol. 50 let publikuje novely a začal se prosazovat jako filmový kritik. Psal recenze na filmy a po publikování své knihy o švédské kinematografii: Vision i Svensk film (Vize švédského filmu) vzbudil rozporuplné reakce v řadách odborné filmové veřejnosti. Touto knihou se uvedl jako kritik poměrů ve švédské kinematografii, především z hlediska podpory švédského filmu ze strany státu a jako zapřisáhlý odpůrce Bergmanových filmů.

Počátkem 60. let se stává spoluzakladatelem tzv. “nové švédské vlny” spolu s Janem Troellem a oba dva se stávají nejznámějšími švédskými režiséry. V roce 1962 natočil svůj první, televizní krátkometrážní dokumentární film CHLAPCI A DRACI. O rok později debutoval svým celovečerním filmem DĚTSKÝ KOČÁREK, který se stal v době svého uvedení jedním z nejnavštěvovanějších švédských filmů. Téhož roku natočil ještě svůj druhý celovečerní film HAVRANÍ ČTVRŤ. Třetí celovečerní film LÁSKA 65 natočil v roce 1965. O rok později komedii DO TOHO ROLANDE a v roce 1967 se prezentoval svým prvním barevným snímkem ELVÍRA MADIGANOVÁ. Příchodem barevného filmu se Widerbergovi otevřely nové obzory pro svou práci, použitím zvláštních filtrů dosahoval zcela nezvyklých barevných odstínů, připomínající obrazy impresionistů. Svůj nejvýznamnější sociálně-kritický a velmi oceňovaný snímek natočil Widerberg v roce 1969. Film se jmenuje ADALEN 31 a je v pořadí sedmým Widerbergovým celovečerním dílem. V roce 1971 natočil svůj poslední sociálně-kritický film pod názvem JOE HILL. Odklon od sociálních témat prezentoval o tři roky později dětským filmem REPREZENTANT POD MÍRU. V roce 1976 natočil akční krimi MUŽ NA STŘEŠE. Tento film byl kritikou označen jako první švédský thriller světové úrovně. Přes milostné drama VIKTORIA se vrátil ke kriminálnímu thrileru snímkem MUŽ Z MALORKY. V roce 1986 natočil svůj předposlední film CESTY HADA NA SKÁLE, po kterém následovala osmiletá pauza. Za svůj poslední celovečerní film VŠECHNO JE, JAK MÁ BÝT dostal mnoho filmových cen - z těch nejvýznamnějších to byl berlínský Stříbrný medvěd a Modrý anděl za režii. Film byl v roce 1996 rovněž nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Tuto sošku nakonec získal český film Jana Svěráka Kolja.

Bo Widerberg zemřel 1. května 1997 po dlouhé vážné nemoci, jíž podlehl ve švédské nemocnici v Angelholmu, kde pobýval po zbytek svého života. Byl otcem tří dětí: Martina, Niny a nejmladšího Johana. V roce 1998 byl o režisérovi natočen celovečerní dokument s názvem Liv till varje Pris (Žít za každou cenu), což bylo Widerbergovo životní motto. V tomto dokumentu složeném z ukázek jeho filmů, archivu a jeho života vystupují jeho dvorní herci Tommy Berggrens, Thomas von Brömsen, kolegové režiséři Jan Troell, Ingmar Bergman a další dva přátelé, kteří na režiséra vzpomínají.

Petr "contrastic" Kubíček

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

1974 Reprezentant pod míru
1971 Joe Hill
1962 Pojken och draken (TV film)

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

1981 Linje lusta (TV film)
1973 Film in Zweden, De (TV film)
1967 Historien om Barbara

TV seriály

1997 Emma åklagare (TV seriál)

Spisovatelská filmografie

Filmy

1966 Heja Roland! - kniha