foto

Antonín Sládek

  • nar. 29.10.1942
    Huštěnovice, Protektorát Čechy a Morava
  • zem. 31.10.2009 (67 let)
    Praha, Česko

Biografie

Inspirován svým otcem, mimořádně šikovným tesařem, měl potřebu se umělecky vyjádřit, ale protože k tesařině patří schopnost umět počítat a ta mu byla vzdálená, rozhodl se pro uměleckoprůmyslovou školu, na kterou byl přijat hned napoprvé.

Antonín Sládek malíř a herec jedné role. K filmu se dostal přes vlastní plakát k výstavě, na kterém byl on sám. Asistentku režie Víta Olmera podoba pána na plakátu zaujala a pozvala ke kamerovým zkouškám. A protože byl výtvarník, rovnou navrhl i plakát pro film samotný TAKŽE AHOJ!. Ten byl na svou dobu odvážný, stála na něm nahá dívka na jejichž zádech byl vepsán titul filmu. Díky tomuto prvnímu filmovému plakátu navrhl další k dvaceti filmům. Možná si pamatujete výrazný plakát k filmu ŽLUTÁ PONORKA.

Podle jeho slov ho herectví moc nechytlo, i proto, že ambicemi příliš neoplývá. Na náklady Barrandova si i udělal řidičák, který ale nikdy nepoužil. Párkrát se ještě mihnul v několika Olmerových filmech, a tím byla herecká kariéra Antonínova uzavřena.

V roce 1968 po okupaci "spřátelenými armádami" zůstal na čas ve Francii kterou miloval, a která ho inspirovala. Ale nebyl typ pro emigraci, byl příliš vázán na svou rodinu. Tenkrát mu malíř Jiří Mucha poradil aby se ve Francii oženil, což udělal a tak mohl svobodně do Francie jezdit. Manželka mu vytvořila podmínky k malování, protože v té době se malováním nedokázal uživit.

Později sice došlo mezi manželi k rozchodu, zůstali ale přátelé až do konce Sládkových dní. Ty skončily v roce 2009 v jeho 67 letech. Zůstala po něm památka ve spoustě krásných obrázků a jeho podoba v jednom filmu z roku 1970.

Josef "sator" Čtvrtníček

Herecká filmografie

Filmy

1971 Z lékárníkova deníku (TV film)
1970 Takže ahoj

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky