foto

Sylva Legnerová

  • nar. 5.3.1952 (68 let)
    Olomouc, Československo

Biografie

Herečka Sylva Legnerová, rozená Vozková, se své původní profesi nevěnuje již řadu let, dříve ale patřila k výrazným osobnostem na oblastních scénách. Pochází z hudebně založené rodiny a narodila se v Olomouci, kde její otec Adolf Vozka tehdy působil jako dirigent Moravského oblastního divadla. Sylva Vozková se tedy v divadelním prostředí pohybovala od dětství a po maturitě zamířila na pražskou DAMU, kde vystudovala herectví (1975). Již jako studentka se také seznámila s prací před kamerou a v bezejmenné dívčí roli debutovala ve filmu VELIKONOČNÍ DOVOLENÁ (1971).

Po absolutoriu na DAMU našla své první angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde setrvala bezmála deset let (1975-1984). Poprvé tu hrála menší roli ve Shakespearově Kupci benátském, během let začal význam jejích úloh vzrůstat a nakonec počátkem 80. let excelovala na budějovickém jevišti titulními rolemi v klasických dramatech Maryša nebo Romeo a Julie. Příležitostné návraty před kameru lze doložit jejím účinkováním v komedii TCHÁN (1979). Působení v Českých Budějovicích zasáhlo Sylvě Vozkové i do soukromého života – seznámila se tu se svým manželem Václavem Legnerem (*1955), který sem přišel v roce 1978.

Manželé Legnerovi spolu odešli v roce 1984 do Liberce, kde několik let hráli v Divadle F. X. Šaldy. Také tady hrála Sylva Legnerová řadu velkých rolí, osobně nejraději vzpomíná na Allenův Sex noci svatojánské. Opět v nevelké roli se znovu objevila i před kamerou, a sice ve filmu o Karlu Čapkovi ČLOVĚK PROTI ZKÁZE (1989). V devadesátých letech odešli Václav i Sylva Legnerovi do Prahy, jejich cesty se však pracovně i soukromě rozdělily. Rozvedli se, a zatímco Václav Legner nadále hraje v divadle a v televizi, Sylva Legnerová našla nové zalíbení v televizní publicistice. V tomto oboru začínala v České televizi, v roce 1998 nastoupila do televize Nova a již řadu let je redaktorkou magazínu Občanské judo. Návraty k herectví jsou pro ni jen výjimečnou záležitostí, s Michalem Dočolomanským vytvořila rodičovský pár hlavního hrdiny ve filmu PERNÍKOVÁ VĚŽ (2002).

Z manželství s Václavem Legnerem má dvě dcery, mladší Sabina se též věnuje herectví a dabingu.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky