Reklama

Reklama

Jan Jílek

nar. 15.12.1950

zem. 29.06.2019 (68 let)

Biografie

MUDr. Jaroslav Skála nazval svého žáka Jílka terapeutem – solitérem. Pravda, Jan Jílek ve své psychoterapeutické praxi terapie závislostí není zastáncem „příliš laskavého zacházení“, když vede klienty k abstinenci, jež podle něj není cílem, ale cestou. Zdůrazňuje nutnost terapie rodinných příslušníků závislých a ve své soukromé praxi se intenzívně věnuje lidem chyceným do vztahů spoluzávislosti. Témata bolesti a trápení rodinných příslušníků závislých Jan otevírá s přímostí sobě vlastní, ale také s hlubokým pochopením.

Neříká správné ani jednoduché návody, ani univerzální pravdy, ale vede klienty k vlastnímu názoru, efektivnímu způsobu komunikace, učí je ovládat své emoce a reagovat přiměřeně situacím, orientovat se v konfliktech a zvládat je. Jílkovy praktické nácviky jsou nejvýše hodnoceným faktorem jeho kurzů a terapie.

Jan Jílek do dnešního dne vydal tři knihy. Svoji druhou knihu „Ze závislosti do nezávislosti“ postavil nejen na vlastním životním příběhu, ale hlavně popisuje skutečné osudy lidí závislých na drogách i alkoholu, trápení jejich nejbližších i společné hledání cesty ke svobodě.

Právě kniha „Ze závislosti do nezávislosti“ byla inspirací pro stejnojmenný televizní cyklus. Díky dvouleté osvědčené spolupráci autora s Českou televizí na cyklu „Rodina a já“ vznikl cyklus reálných příběhů, který na základě rekonstrukce a terapeutových glos otevírá svět závislosti a spoluzávislosti, příběhů, jež se mohou odehrávat ve kterémkoli obývacím pokoji. Nikdo nemůže říct, že jemu se nic takového jako závislost na čemkoliv přihodit nemůže, že jeho samého ani jeho rodiny se drogy či alkohol a nebezpečí s jejich konzumací, workoholismus nebo hráčství nemůže týkat.

Česká televize

Scenárista

Filmy
2019

Abstinent

Pořady
2010

Ze závislosti do nezávislosti

Ovládací panel

Reklama

Reklama