foto

Donal MacIntyre

  • nar. 25.1.1966 (55 let)
    Dublin, Irsko

Biografie

Narodil se 25. ledna 1966 v irském Dublinu jako jedno z dvojčat a má další čtyři sourozence. Stejně jako jeden z jeho starších sourozenců Darragh se pustil na dráhu investigativního novináře. Po studiích pracoval jako reportér nejprve pro Sunday Tribune, později pro The Irish Press. První investigativní reportáže pak vytvořil pro Law Society a následně investigativní články psal i pro další noviny jako The Guardian nebo The Daily Mail. Svou televizní kariéru pak započal investigativní reportáží pro BBC, ve které se po kanoistickém neštěstí v Lyme Regisu, při kterém se utopili čtyři školáci, pod identitou sportovního instruktora do prostředí toho sportovním odvětví a odhaloval nedostatky v normách vedoucí k tragickým událostem. Již při této činnosti rozvíjel svůj typický investigativní styl, který vysvětluje jako snahu být přímo součástí celé kauzy spíše než o ní pouze psát.

V dalších letech pak vytvořil nebo spolupracoval na řadě dokumentárních pořadů a sérií, ve kterých infiltroval různá prostředí a odhaloval zde korupci a zločinné jednání. Jeho snad nejznámějším počinem se stala dokumentární série MACINTYRE: REPORTÁŽ TOČENÁ INKOGNITO (2000). V této pětidílné sérii odhaloval zkorumpované zákulisí soutěží krásy, děsivé praktiky zaměstnanců sanatoria pro duševně choré nebo pronikl do organizace fotbalových rowdies londýnské Chelsea. Pomohl tak odhalit mnohá zločinná jednání, organizovanou kriminalitu či usvědčit pachatele vraždy. Podobně později pracoval se zločineckým podsvětím také v dokumentárních cyklech MACINTYROVY MILIONY (2003), při vytváření dokumentu GANGSTER Z MANCHESTERU (2007) o jednom z nejznámějších manchesterských gangsterů Dominicu Noonanovi, dokumentoval kriminalitu světových metropolí v sérii MACINTYRE: NEJDRSNĚJŠÍ MĚSTA SVĚTA (2008). V jeho zatím posledním dokumentu HOOLIGAN (2012) se vrátil k tématu fotbalových výtržníků.

Krom zkoumání odvrácené stránky lidské společnosti se věnuje i dalším extrémní m jevům a místům pro život. V dokumentárním cyklu NA HRANICI ŽIVOTA (2007) se vydal zkoumat komunity a kmeny, které dodnes žijí tradičním způsobem života v drsných končinách světa a na vlastní kůži se pokusil přežít v guayanské džungli v dokumentu ALONE IN THE WILD: DONAL MACINTYRE A CHRIS RYAN (2011).

Pavel "Ombak▼Penari" Jelínek

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Dokumentární

2012 Hooligan
2011 Very British Gangster: Part 2, A
2007 Gangster z Manchesteru
2005 MacIntyre's Underworld (TV seriál)
2004 Macintyre's Underworld: Gangster (TV film)

TV pořady

2012 At Home with the Noonans (TV pořad)

Kameramanská filmografie

Dokumentární

2007 Gangster z Manchesteru

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2012 Hooligan

TV pořady

2012 At Home with the Noonans (TV pořad)

Host

TV pořady

2011 Sami v divočině (TV pořad)
2010 Bill Bailey's Birdwatching Bonanza (TV pořad)
2008 All Star Mr & Mrs (TV pořad)
Come Dine with Me (TV pořad)
2004 Hell's Kitchen (TV pořad)
The Paul O'Grady Show (TV pořad)
2002 RI:SE (TV pořad)
2000 The Wright Stuff (TV pořad)
1999 Loose Women (TV pořad)
1996 Never Mind the Buzzcocks (TV pořad)
1982 Countdown (TV pořad)