foto

Gianfranco Rosi

  • nar. 1964
    Asmara, Eritrea

Biografie

Gianfranco Rosi (1964, Asmara, Eritrea) opustil rodnou zem ve svých 13 letech kvůli dlouholeté válce mezi Eritreou a Etiopií. Několik let žil a studoval v Itálii, než se v roce 1985 přestěhoval do USA, kde studoval dokumentaristiku na New York University Film School.

První jím režírovaný a produkovaný film Převozník (1993) byl promítán mj. na Sundance, v Locarnu, Torontu a Karlových Varech. Snímek Pod úrovní moře (Below Sea Level, 2008) zvítězil v Benátkách (v soutěži Orizzonti) či na pražském Jednom světě a byl nominován na Evropskou filmovou cenu. Dokument o členovi mexické narkomafie Nájemný vrah – Pokoj 164 (2010) získal v Benátkách Cenu FIPRESCI a několik dalších ocenění po celém světě. Mozaika portrétů z římského předměstí Sacro GRA (2013) obdržela jako vůbec první dokument benátského Zlatého lva za nejlepší snímek hlavní soutěže.

MFF Karlovy Vary

Režijní filmografie

Kameramanská filmografie

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2016 Fuocoammare (Požár na moři)
2013 Sacro GRA

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace