Reklama

Reklama

Billy Cox

Billy Cox

Biografie

Americký hudebník, producent a baskytarista Billy Cox je nejlépe znám pro svou spolupráci s kytaristou Jimi Hendrixem, kterého poznal během služby v armádě počátkem 60. let. Po ukončení služby vlasti se oba nadále stýkali a založili kapelu King Kasuals, se kterou hráli po místních klubech v Tennessee a v Nashvillu.

Když byl v polovině 60. let Hendrix objeven v New Yorku prozíravým manažerem Chasem Chandlerem, který ho odvedl do Anglie, zavolal ještě před odletem kamarádovi Coxovi, který tehdy hrál na třístrunnou basu, aby se také připojil. Cox však s díky odmítnul, jelikož byl v té době ve finanční tísni. Posléze však Cox hrál v mnoha průkopnických bluesových televizních pořadech.

V roce 1969 baskytarista Noel Redding odešel z kapely Jimi Hendrix Experience. Hendrix okamžitě zavolal svému starému příteli Coxovi, aby se k nim přidal. Cox se tak stal členem Hendrixovi kapely neoficiálně nazývané Gypsy Sun and Rainbows. S touto kapelou si zahrál mimojiné i na festivalu Woodstock a poté se kapela zformovala do oficiální Hendrixovy sestavy, která nesla název Band of Gypsys. S kapelou museli vydat živé album, které dlužili bývalému manažerovi Edovi Chalpinovi jako součást právního urovnání.

Po rozpadu Band of Gypsys hrál Cox nadále s Hendrixem a Mitchem Mitchellem na turné The Cry of Love Tour. Po smrti Hendrixe začly vycházet posmrtné Hendrixovy alba z živých vystoupení, na kterých se hojně vyskytoval právě Cox a jeho neomylná baskytara. V průběhu 70. let a 80. let hostoval jako baskytarista na mnoha albech různých známých interpretů a vydal i 4 sólová alba.

Od 90. let hraje s nejlepšími kytaristy světa většinou skladby od kapely Band of Gypsys. V roce 2009 byl uveden do Hudební síně slávy v muzeu v Nashvillu, kde kdysi začínal svou dlouhou hudební kariéru.

Epistemolog

Ovládací panel

Reklama

Reklama