foto

Barbara Laage

  • nar. 30.7.1920
    Menthon-Saint-Bernard, Francie
  • zem. 21.5.1988 (67 let)
    Deauville, Francie

Biografie

Francouzská herečka Barbara Laage zvláště v padesátých letech patřila k populárním tvářím evropské kinematografie, prosadila se ovšem až po třicítce a její kariéra pak trvala dvě desetiletí. Narodila se jako Claire Colombat v malém městečku Menthon-Saint-Bernard na francouzsko-švýcarské hranici. Herectví začala studovat koncem třicátých let pod vedením významného režiséra a herce Raymonda Rouleau, následně začala působit v divadle, ale i v kabaretech a nočních klubech. Před kamerou stála poprvé v bezejmenné roli ve filmu NEČITELNÝ PODPIS (Signé illisible, 1942).

Po druhé světové válce odešla do Spojených států, kde se zpočátku musela spokojit s účinkováním v nočních klubech. Slávu jí mohl přinést film DÁMA ZE ŠANGHAJE (The Lady From Shanghai, 1947), v němž přímo pro ni byla napsána hlavní ženská role, režisér Orson Welles ale nakonec obsadil svou manželku Ritu Hayworth. Po návratu do Francie dosáhla Barbara Laage úspěchu a popularity díky hlavní roli ve filmu POČESTNÁ DĚVKA (La putain respectueuse, 1952). Další vavříny sklízela s účastí v dramatickém a dobrodružném žánru (NARKOMAN - L′esclave, 1953; JSEM NEVINNÁ – Je plaide non coupable, 1956; ZAJATEC – Le captif, 1957), objevila se i v mezinárodních koprodukcích, po boku Kirka Douglase to byl například americko-francouzský válečný film Anatola Litvaka ČIN LÁSKY (Un acte d′amour, 1953), partnerkou Gene Kellyho byla v komedii THE HAPPY ROAD (1957).

V padesátých letech znovu hrála i divadlo, vidět ji bylo možno v Théâtre du Quartier Latin, kromě Francie točila také v Itálii, Španělsku nebo Německu, v následující dekádě však začal klesat počet nabídek i význam rolí. Z jejích dalších vstupů před filmovou kameru stojí za zmínku Truffautův RODINNÝ KRB (Domicile conjugal, 1970), mezitím se objevila i v televizních filmech a seriálech, svou hereckou dráhu zakončila Leterrierovým filmem SOUKROMÉ PROMÍTÁNÍ (Projection privée, 1973).

Posledních patnáct let života strávila Barbara Laage zcela v soukromí v Normandii. Nebyla nikdy provdaná, blízké vztahy prozradila její později zveřejněná korespondence se slavným francouzským lyžařem Guy Huertasem (*1926) nebo s režisérem Noëlem Howardem (1920-1987). Barbara Laage zemřela v Deauville po dlouhé nemoci 19. května 1988 ve věku 67 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky