foto

Billie Dove

  • nar. 14.5.1903
    New York City, New York, USA
  • zem. 31.12.1997 (94 let)
    Woodland Hills, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodila se v New Yorku jako Bertha Bohny. Její rodiče Charles a Bertha byli švýcarští imigranti. V období dospívání si přivydělávala jako modelka, aby finančně podpořila svou rodinu a již v 15 letech ji Florenz Ziegfeld obsadil do své show s názvem Ziegfeld Follies Revue. Na počátku 20. let si změnila jméno na Lilian Bohny a přesídlila do Hollywoodu, kde se začala objevovat v němých filmech.

Brzy se stala jednou z nejpopulárnějších hereček 20. let, a to zejména poté, co se v roce 1926 objevila jako mladá šlechtična Isobel ve velmi úspěšném dobrodružném akčním filmu Douglase Fairbankse s názvem THE BLACK PIRATE. Úspěch jí přinesly ale i její další filmy, například romantické drama AMERICAN BEAUTY (1927) nebo muzikál THE PAINTED ANGEL (1929). V roce 1923 se provdala za režiséra Irvina Willata, ale pár se po šesti letech manželství rozvedl. Billie měla dlouhý zástup mužských fanoušků, jedním z nejvytrvalejších byl Howard Hughes, se kterým měla Billie tříletý vztah. Byli spolu už dokonce i zasnoubení, ale Billie poté vztah bez udání příčiny ukončila. Hughes Billie obsadil do svého dramatu THE AGE FOR LOVE (1931) a do komedie COCK OF THE AIR (1932). Po účonkování ve svém posledním filmu, komedii BLONDIE OF THE FOLLIES, odešla Billie do hereckého důchodu, aby mohla trávit více času s rodinou, ačkoliv byla v té době stále dost populární.

Jejím druhým manželem se stal v roce 1933 Robert Kenaston a toto šťastné manželství trvalo 37 let až do Kenastonovy smrti v roce 1973. Měli spolu dvě děti – vlastního syna a adoptovanou dceru. Poté následovalo ještě krátké třetí manželství s architektem Johnem Millerem, které skončilo rozvodem. Zemřela v roce 1997 v kalifornském Woodland Hills na zápal plic ve věku 94 let. Kromě toho, že byla herečkou, byla také pilotkou, básnířkou a malířkou.

ČSFD.cz

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace