foto

Stewart Lee

  • nar. 5.4.1968 (52 let)
    Solihull, West Midlands, Anglie, Velká Británie

Biografie

Stewart Lee se narodil ve Wellingtonu, který náleží do hrabství Shropshire (region West Midlands, UK). Jako dítě byl adoptován a vyrostl ve městě Sollihul. Studoval Angličtinu na Oxfordské univerzitě. Stewart Lee nepracuje v oleji. Ani ho z okna neuvidíte ve své zahrádce. Je to totiž profesionální komik, který byl letos jmenován 9. nejvlivnějším člověkem v odvětví britské komedie. A pokud si náhodou sestavujete žebříček svých oblíbených komiků, tak nezapomeňte, že Stewart Lee má číslo 41. Momentálně žije v Londýně a spolu se svou ženou Bridget Christie má jednu dceru a jednoho syna.

Na profesionální dráhu komika se Lee vydal už ve svých 20ti letech. Vystupoval jako stand-up a spolu se svým spolužákem Herringem začal psát materiál i pro rozhlasové pořady e.g. Fist of Fun, On the Hour (Coogan, Morris, Iannucci) a Lee and Herring. Často vystupoval i na Fringe v Edinburghu, zde také režíroval představení Arctic Boosh dua Mighty Boosh.

Na televizních obrazovkách se Stewart Lee představil například v THIS MORNING WITH RICHARD NOT JUDY (1998), STAND UP COMEDIAN (2005), TIME TRUMPHET (2006), 90s COMEDIAN (2006), 41st BEST STAND UP EVER (2008), STEWART LEE'S COMEDY VEHICLE (2009), IF YOU PREFER A MILDER COMEDIAN, PLEASE ASK FOR ONE (2009) a v Listopadu 2012 vyjde DVD se záznamem představení CARPET REMNANT WORLD.

Stewart Lee je autorem několika knih, napsal libreto a režíroval kontroverzní představení Jerry Springer - The Opera. Přispíval svými sloupky do několika novin a magazínů. Je patronem rádiové stanice Resonance. Stew je držitelem řady ocenění a kritik typu: "Stewart Lee's Comedy Vehicle? Co to je za odpad?! Nejsou tam ani vtipy, ani auta." "Stewart Lee? Proč bych měl chtít poslouchat nějaký bláboly od zbloudilýho pytle na odpadky ve tvaru muže?" (Mark Thompson, ředitel BBC) "Můj táta je lepší komik než Stewart Lee" "Stewart Lee? To je ten samozvaný komik, co se nám vysmívá do obličeje a kasíruje z našich poplatků? Absolutně bez špetky talentu."

Steve "Splasher" Splasher

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2006 Stewart Lee: 90s Comedian

Dokumentární

2020 King Rocker
2018 Stewart Lee: Content Provider (Live Show) (TV film)
2008 Stewart Lee: 41st Best Stand-Up Ever! (divadelní záznam)
2005 Stewart Lee: Stand-Up Comedian (divadelní záznam)

Host

TV pořady

2013 Alternative Comedy Experience, The (TV pořad)
2012 Richard Herring's Leicester Square Theatre Podcast (TV pořad)
2009 Genius (TV pořad)
Stewart Lee's Comedy Vehicle (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky