foto

Mark Herman

  • nar. 1954
    Bridlington, East Yorkshire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Do filmového průmyslu vstoupil ve svých takřka třiceti letech poté, co vystudoval britskou National Film School v oboru animátor a Leeds Polytechnic, kde studoval filmovou teorii. Jeho prvním celovečerním projektem byl snímek Svěďte to na poslíčka, komedie o záměně dvou osob v hlavních rolích s Dudleym Moorem a Brianem Brownem.

Herman poté napsal a režíroval kritikou velice ceněný film Odpískáno, který vyprávěl příběh hornické kapely, potýkající se s problémy poté, co byl místní důl uzavřen. Následně adaptoval a režíroval film Tichý hlas podle divadelní hry Jima Cartwrighta The Rise and Fall of Little Voice. Jane Horrocks si v něm zahrála mladou ženu, jejímž jediným útěkem před krutým světem je imitování zpěvaček, které obdivoval její zesnulý otec.

Herman byl za Tichý hlas i za Odpískáno nominován na ceny BAFTA v kategorii nejlepší scénář. Za snímek Fanoušci byl v téže kategorii nominován na British Independent Film Award a za Odpískáno získal cenu Writers Guild of Great Britain za nejlepší scénář a francouzského Cesara za nejlepší zahraniční snímek.

Zdroj: Falcon

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce