Reklama

Reklama

Gina Manès

Gina Manès

nar. 07.04.1893
Paříž, Île de France, Francie

zem. 06.09.1989 (96 let)
Toulouse, Francie

Biografie

Francouzská herečka Gina Manès se již ve dvacátých letech prosadila jako filmová hvězda v rámci celé Evropy, a i když později její význam poklesl, s delšími přestávkami točila několika filmů ročně až do počátku šedesátých let. Narodila se v Paříži do rodiny obchodníka s nábytkem, její vlastní jméno bylo Blanche Moulin. V šestnácti letech se provdala za designéra, který pracoval pro jejího otce, brzy se ale rozvedla. Od mládí ji fascinovalo divadlo a ještě před první světovou válkou začala vystupovat na jevišti, menší role hrála v Théâtre du Palais Royal nebo Théâtre des Capucines.

Režisér René Navarre ji přesvědčil o jejích fyzických přednostech a doporučil mladou herečku jednomu z nejvýznamnějších filmařů francouzské němé éry, Louisi Feuilladovi. Ten také Ginu Manès obsadil do její první role ve filmu MUŽ BEZ TVÁŘE (L′homme sans visage, 1919), v následujících letech točila několik filmů ročně (vesměs krátkých), před kameru ji zvali například Jean Epstein nebo již zmíněný René Navarre. Velkou roli císařovny Josefíny dostala v dodnes vysoce ceněném velkofilmu NAPOLEON (Napoléon, 1927) režiséra Abela Gance. Další významný režisér Jacques Feyder jí pak obsadil do titulní role své adaptace Zolova románu TEREZA RAQUINOVÁ (Thérese Raquin, 1928; tento snímek se nedochoval). Mezitím Gina Manès začala filmovat i v Německu nebo ve Švédsku, její mezinárodní význam stoupal a provázela ji pověst osudové krásky se smaragdovýma očima.

Příchod zvuku zpočátku její kariéru neovlivnil, ještě počátkem třicátých let hrála velké role ve filmech různých žánrů. Mezitím se Gina Manès provdala a jejím manželem se stal další významný herec němé éry Georges Charlia (1894-1984). Spolu odcestovali do Maroka, kde žili dva roky a provozovali restauraci. Když se po delší době Gina Manès vrátila do Francie, bylo jí již přes čtyřicet a biografy mezitím atakovaly herečky o generaci mladší. Přesto se ještě naskytly velké herecké příležitosti. Abel Gance jí nabídl zopakovat si roli císařovny Josefíny ve zvukové verzi svého staršího filmu NAPOLEON BONAPARTE (1935), v témže roce po nečekaně zemřelé herečce Edith Méra narychlo převzala hlavní roli v Ophülsově filmu BOŽSKÁ (Divine, 1935). Další titulní roli hrála v melodramatu MARIA DE LA NUIT (1936), jinak na ni ale čekaly již jen menší role, navíc ve spíše průměrných filmech.

Koncem třicátých let si Gina Manès našla nový zájem, začala provozovat cirkus a věnovala se drezúře tygrů. To také vysvětluje její absenci před filmovou kamerou prakticky po celou dobu druhé světové války, s tygry ale mezitím skončila již v roce 1942, když byla vážně zraněna. Poté natočila ještě několik filmů, při práci na TANEČNICI Z MARRAKÉCHE (La danseuse de Marrakech, 1949) se vrátila do Maroka a znovu se zde na pár let usadila. V marockém hlavním městě Rabatu založila divadelní školu, ale s výsledky svých aktivit nebyla příliš spokojena a v roce 1954 odcestovala zpět do Francie.

Po třetí delší přestávce se opět vrátila do záře reflektorů a ve druhé polovině padesátých let natočila bezmála dvacet filmů, výhradně ale hrála již jen malé role, kromě Francie nicméně znovu pracovala i v zahraničí. Úplně naposledy se objevila ve francouzsko-španělském dobrodružném snímku NEPROPADEJTE PANICE (Pas de panique, 1966). Jen výjimečně se objevovala i na divadelním jevišti a v padesátých letech hrála například v Théâtre Michel, později působila v Toulouse, kde se nakonec trvale usadila.

Od roku 1972 žila Gina Manès v penziónu pro důchodce v Toulouse a zemřela 6. září 1989 ve věku 96 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herečka

Filmy
1966

Pas de panique

1960

Le Bonheur est pour demain

1959

Les Amants de demain

1958

Hráč

 

Mimi Pinson

 

Rafles sur la ville

 

Un certain monsieur Jo

 

V jediném dnu

1956

Le Couturier de ces dames

Reklama

Reklama

 

Le Secret de Soeur Angèle

 

Les Lumières du soir

 

Paříž, hotel Palace

 

Pitié pour les vamps

 

Zákon ulic

1955

Milord l'Arsouille

 

Zápisník majora Thompsona

1954

Crime au concert Mayol

 

La Belle Otéro

 

Le Vicomte de Bragelonne

 

Marchandes d'illusions

1949

La Danseuse de Marrakech

1948

Les Noces de sable

1946

Le Bateau à soupe

1945

Les Caves du 'Majestic'

1940

Retour au bonheur

1939

Fort Dolores

 

S.O.S. Sahara

1938

Gosse de riche

 

La Maison du Maltais

 

Le Mariage de Verena

 

Le Récif de corail

 

Mollenard

1937

Les Réprouvés

 

Nostalgie

1936

La Brigade en jupons

 

La Mystérieuse Lady

 

La Tentation

 

Le Diable en bouteille

 

Le Mort

 

Les Loups entre eux

 

Maria de la nuit

 

Mayerling

1935

Barcarolle

 

Divine

 

La Famille Pont-Biquet

 

Napoléon Bonaparte

1933

Dravec

 

L'Amour qu'il faut aux femmes

1932

Sous le casque de cuir

1931

Grock

 

L'ensorcellement de Séville

1930

Knížata ve vyhnanství

 

Une belle garce

1929

Le Requin

 

Le Train sans yeux

 

Quartier Latin

 

S.O.S. Schiff in Not

 

Un soir au cocktail's bar

1928

Die Heilige und ihr Narr

 

Die Todesschleife

 

Die kleine Sklavin

 

Synd

 

Thérèse Raquin

1927

Napoleon

 

Sables

1925

La Dame de Monsoreau

 

Milenka básníkova

 

Naples au baiser de feu

1924

La Main qui a tué

 

Le Secret d'Alta Rocca

1923

L'Auberge rouge

 

Věrné srdce

1921

L'Homme aux trois masques

 

Le Sept de trèfle

1919

L'homme sans visage

Reklama

Reklama