Reklama

Reklama

Ferdinando Baldi

Ferdinando Baldi

nar. 19.05.1927
Cava dei Tirreni, Salerno, Itálie

zem. 12.11.2007 (80 let)
Řím, Itálie

Biografie

Ferdinado Baldi byl italský režisér, producent a scénárista. Narodil se 19. Května 1927 v Cava de' Tirreni v Itálii. Do filmové branže vstoupil v padesátých letech 20.století řadou dnes již zapomenutých filmů, např. hudební komedie ASSI ALLA RIBALTA (1954) s Ugo Tognazzim.

Velký zlom v jeho kariéře nastal v roce 1960, kdy se stal spolurežisérem historického velkofilmu DAVID E GOLIA na kterém se režisérsky i herecky podílel Orson Welles a o rok později při další režisérské spolupráci na dobrodružném historickém příběhu I TARTARI, kde se v hlavní roli opět objevil Orson Welles. V roce 1963 se jako asistent producenta podílel také na hororu LA FRUSTA E IL CORPO Maria Bavy. Baldi poté natočil sérii dobrodružných filmů, např. SFIDA AL RE DI CASTIGLIA (1963) inspirovaný španělským národním hrdinou Cidem a několik filmů z kategorie "Swords and sandals" (žánr italských historických a biblických eposů, který se pokoušel konkurovat velkorozpočtovým hollywoodským velkofilmům té doby) , např. IL FIGLIO DI CLEOPATRA (1964). V roce 1966 ještě natočil historický epos z dob Starého Říma ve stylu "Swords and Sandals", rozdělený na dva díly ALL´OMBRA DELLE AQUILLE (1966) a MASSACRE IN THE BLACK FOREST (1967), ovšem tento italský žánr byl již v této době, přesycený hloupými a komickými tituly, na ústupu.

V druhé polovině šedesátých let se Baldi přeorientoval na další filmové žánry své doby – tzv. "Eurospy" film a hlavně "spaghetti western". Zatímco "Eurospy", evropský filmový žánr inspirovaný příběhy Jamese Bonda, měl jepičí život, Baldi v něm natočil vlastně jediný film GOLDSNAKE 'ANONIMA KILLERS'(1966), tak spaghetti western se udržel na výsluní více než 10 let a Baldi se stal velmi známou tváří tohoto typicky italského filmového žánru. V roce 1966 tak na svět přišel jeho první western TEXAS, ADDIO v hlavní roli s mladým Francem Nerem, u nás známý také jako Adios Django, s Corbucciho Djangem má však společného jen toho Franca Nera. Jeho další projektem na tomto poli byl pak unikátní westernový muzikál RITA NEL WEST (1967), kde si zahrála italská diva Rita Pavone a poprvé se ve spaghetti westernu objevil Terence Hill. V roce 1968 spatřil světlo světa asi nejtradičnější zástupce tohoto žánru v Baldiho filmografii, bylo jím kvazipokračování slavného Corbucciho Djanga PREPARATI LA BARA! ( Ať žije Django !) a opět s Terencem Hillem v jedné ze svých mála zcela hlavních rolí. Baldi točil další westerny, např. ODIA IL PROSUMO TUO (1968) či IL PISTOLERO DELL´AVE MARIA (1969) s neobvyklými podtóny gladiátorských soubojů a řeckých tragédií.

Po roce 1970, kdy kvantita začala přesahovat kvalitu, spaghetti western postupně upadal, ovšem Baldimu se v roce 1971 podařilo natočit opět něco zcela jiného, western BLINDMAN, který vypráví příběh o nevidomém pistolníkovi a je inspirován slavnými japonskými příběhy o slepém samurajovi Zatoichim, jedná se také o jeho první spolupráci s hercem Tonym Anthonym. Po neuspěšné kriminálce AFYON OPPIO (1972) se Baldi vrací opět na pole westernu duem komedií CARAMBOLA a CARAMBOLA, FILOTTO... TUTTI IN BUCA ( oba 1974) s Michaelem Cobym a Paulem L. Smithem , dvojicí herců napodobujících Buda Spencera a Terence Hilla. V roce 1976 pak natočil bizarní snímek GET MEAN s Tonym Anthonym v hlavní roli o cizinci bojujícím na Divokém Západě s Vikingy a nadpřirozenými bytostmi.

V sedmdesátých letech se Baldi také dostal do obecného povědomí diváků italského gialla a to tituly NOVE OSPITI PER UN DELITTO (1977) a LA RAGAZZA DEL VAGONE LETTO (1979). V osmdesátých letech se opět sešel s Tonym Anthonym na westernu COMIN´AT YA (1981) a dobrodružstvím ve stylu Indiana Jonese EL TESORO DE LAS CUATRO CORONAS (1983). Jeho posledními filmy bylo trio válečných filmů, z nichž za zmínku stojí např. MISSION FINALE (1988), který byl financován a natáčen v Severní Koreji.

Po odchodu z filmového průmyslu se do značné míry dokázal vyhnout popularitě, která obklopovala celou řadu evropských kultovních režisérů, jejichž filmy pravidelně vycházely na videu a DVD. Poskytl pouze několik rozhovorů a až do své smrti v listopadu 2007 zůstal v ústraní.

Hulk "PetrPan" Neuvěřitelný

Režisér

Scenárista

Herec

Dokumentární
2006

Denn sie kennen kein Erbarmen - Der Italowestern (TV film)

Ovládací panel

Reklama

Reklama