foto

Mara Berni

  • nar. 12.6.1932 (87 let)
    Brunate, Itálie

Biografie

Před více než půlstoletím měla přezdívku italská Marilyn Monroe, dnes je však Mara Berni již málo známou herečkou a řadu let žije v soukromí. Narodila se jako Mara Rita Bernasconi v malém městečku Brunate v severní Itálii a na rozdíl od většiny jiných dívek své generace měla plnou podporu rodičů v uměleckých ambicích, v tomto případě se dá dokonce říci, že rodiče byli podstatně iniciativnější než sama jejich dcera. Mara se věnovala tanci a hře na klavír, účinkovala v dětských pěveckých souborech, pod vedením významné divadelní herečky Teresy Franchini získala hereckou průpravu.

Před kamerou stála poprvé v malé roli v Comenciniho filmu OBCHOD S DĚVČATY (La tratta delle bianche, 1952), první větší herecké příležitosti jí poskytl slavný režisér Alberto Lattuada (PLÁŽ – La spiaggia, 1954) nebo Luigi Zampa (SNADNÉ ROKY – Anni facili, 1953). Větší popularitu jí pak přinesly komedie, hrála například s Albertem Sordim (DOBROU NOC, ADVOKÁTE – Buona notte, avvocato!, 1955; MRAVOKÁRCE – Il moralista, 1959; NESNÁZE S KARIÉROU – Il vigile, 1960). Díky svému okouzlujícímu zjevu se Mara Berni téměř povinně musela objevit i ve filmech tzv. sandálu a meče, které se na přelomu 50. a 60. let těšily v Itálii značné popularitě (HERKULŮV HNĚV – La furia di Ercole, 1962; SAMSON - Sansone, 1962).

Od počátku šedesátých let se ale Mara Berni před filmovou kamerou vyskytovala již jen výjimečně, nové tvůrčí zázemí ale našla v televizních studiích a účinkovala v několika seriálech, často s historickou tématikou. Jejím posledním filmem bylo drama DNY KRVE (Giorni di sangue, 1968), kde však hrála již jen menší roli. Poté odešla do soukromí, znovu se v médiích objevila až díky druhému sňatku, když se v roce 1989 jejím manželem stal pakistánský podnikatel Tarik Rana. S ním dnes Mara Berni žije střídavě v Itálii a v Los Angeles, na veřejnosti vystupuje jen výjimečně a občas poskytuje rozhovory pro tisk.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky