foto

Dominique Paturel

  • nar. 3.4.1931 (86 let)
    Le Havre, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Francouzského herce Dominique Paturela proslavil hlavně dabing a televize, má za sebou ale i bohatou divadelní kariéru, zatímco ve filmu se objevoval jen výjimečně. Pochází z Le Havre a s divadlem začínal na scéně Centre dramatique de l´Ouest v Rennes, kde se od roku 1955 uplatňoval především v dílech francouzských i světových klasiků. Koncem padesátých let se dostal do Paříže a začal hrát na menších scénách (Théâtre Poche de Montparnasse), začal ale spolupracovat i se slavným režisérem Jeanem Vilarem (Lakomec, Mír) a díky němu se také objevil na legendárním divadelním festivalu v Avignonu, souběžně s tím přišly i první nabídky od filmařů.

Na stříbrném plátně debutoval nevelkou rolí venkovského šlechtice ve slavném dobrodružném filmu KAPITÁN (Le capitain, 1960). Postavy v historických kostýmech tvoří pak stěžejní část jeho další práce před kamerou, přes větší úlohy v seriálech RYTÍŘ DE MAISON ROUGE (Le chevalier de Maison Rouge, 1963) a LAGARDERE (Lagardère, 1967) se propracoval k titulní roli slavného mušketýra v seriálu D´ARTAGNAN (1969). Vedle podružných rolí v několika filmech se i tady dostal k titulní roli agenta Coplana v poměrně úspěšném špionážním snímku COPLAN RISKUJE (Coplan prend des risques, 1964).

V šedesátých letech hrál Dominique Paturel v divadle Théâtre Odéon, kde exceloval především hlavní rolí v Beaumarchaisově hře Figarova svatba, na tomto jevišti pod režijním vedením J. L. Barraulta odehrál řadu dalších velkých úloh z domácí i světové tvorby. Mezitím začal pracovat i v dabingu, který nakonec zastínil všechny jeho ostatní aktivity. Od počátku šedesátých let namluvil řadu amerických a italských herců, jeho hlasem promlouval k francouzským divákům především Terence Hill, daboval ale i zahraniční herce hrající ve francouzských filmech.

S filmem spolupracoval Paturel jen výjimečně, připomeňme alespoň vedlejší role v justičním dramatu LÁSKA S OTAZNÍKEM (L´amour en question, 1978) nebo ve filmu DÍVKA Z LOTRINSKA (La provinciale, 1981). Častěji pracoval pro televizi, kde účinkoval v inscenacích a seriálech. Znovu jej proslavil dabing především díky americkému seriálu DALLAS, v němž namluvil jednu z hlavních postav J. R. Ewinga. Na jevišti přestal vystupovat koncem devadesátých let, v roce 2010 se ale k divadlu vrátil s hrou Huguette Hugo na scéně Théâtre Les Déchargeurs. Ve filmu se objevil zatím naposledy v malé roli v životopisném velkofilmu EDITH PIAF (La vie en rose, 2007).

Manželkou Dominique Paturela je herečka Nelly Benedetti.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace