foto

Laura Gore

  • nar. 30.9.1918
    Bussolano, Itálie
  • zem. 27.3.1957 (38 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Italská herečka Laura Gore měla široké spektrum aktivit zasahující do divadla, filmu, rozhlasu, před kamerou ztvárnila čtyřicet převážně vedlejších rolí a její dodnes přetrvávající popularitu udržuje hlavně předčasné úmrtí. Narodila se jako Laura Emilia Regli v malém městečku Bussoleno v severní Itálii nedaleko Turína. Jako studentka obchodní školy se náhodou zúčastnila pěvecké soutěže pořádané rozhlasovou stanicí EIAR, zvítězila a v roce 1940 dostala nabídku hrát na prestižní divadelní scéně v Turíně.

V době druhé světové války se Laura Gore prosadila jako úspěšná divadelní herečka – především díky svému verbálnímu projevu, první nabídku k filmování dostala ale až v roce 1945, kdy hrála služku hlavní hrdinky v nenáročné komedii založené na omylu s telefonem DOBRÝ DEN, KDO TAM? (Pronto, chi parla?, 1945). Vzápětí dostala větší příležitosti od dalších renomovaných režisérů jako byli Mario Bonnard (ÚNOS SABINEK – Il ratto delle sabine, 1945) nebo Mario Soldati (NESNÁZE PANA TRAVETA - Le miserie del signore Travet, 1945). V poválečné italské kinematografii obdržela další nabídky ke spolupráci se slavným komikem Totò, s nímž například vytvořila manželský pár v komedii CÍSAŘ Z CAPRI (L´imperatore di Capri, 1949), další velké role odehrála v jeho komediích TOTO ŠEJKEM (Totò sceicco, 1950) nebo JEDNA Z NICH (Una di quelle, 1953).

I když se koncem čtyřicátých let Laura Gore stala vytíženou filmovou herečkou, nevzdávala se ani divadla a například v letech 1949-1951 hrála v prestižním souboru renomovaného Eduarda de Filippo. Na angažmá v jeho divadelní společnosti logicky navazovala i účast na de Filippových autorských a komerčně úspěšných filmech jako NEAPOL, MĚSTO MILIÓNŮ (Napoli milionaria, 1950). V polovině padesátých let byla Laura Gore kvůli postupující chorobě nucena omezit svá vystoupení na veřejnosti; poslední větší roli dostala opět po boku populárního komika Totò ve filmu TŘI ZLODĚJI (I tre ladri, 1955), naposledy ji diváci mohli zahlédnout v komedii PAPOUŠCI (I pappagalli, 1955) s Albertem Sordim v hlavní roli.

Laura Gore zemřela v Římě 27. března 1957 ve věku 38 let. Jejím manželem byl od roku 1940 herec Agostino Golzi, oba spolu často působili v dabingu.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky