Reklama

Reklama

Laura Gore

Laura Gore

nar. 30.09.1918
Bussolano, Itálie

zem. 27.03.1957 (38 let)
Řím, Itálie

Biografie

Italská herečka Laura Gore měla široké spektrum aktivit zasahující do divadla, filmu, rozhlasu, před kamerou ztvárnila čtyřicet převážně vedlejších rolí a její dodnes přetrvávající popularitu udržuje hlavně předčasné úmrtí. Narodila se jako Laura Emilia Regli v malém městečku Bussoleno v severní Itálii nedaleko Turína. Jako studentka obchodní školy se náhodou zúčastnila pěvecké soutěže pořádané rozhlasovou stanicí EIAR, zvítězila a v roce 1940 dostala nabídku hrát na prestižní divadelní scéně v Turíně.

V době druhé světové války se Laura Gore prosadila jako úspěšná divadelní herečka – především díky svému verbálnímu projevu, první nabídku k filmování dostala ale až v roce 1945, kdy hrála služku hlavní hrdinky v nenáročné komedii založené na omylu s telefonem DOBRÝ DEN, KDO TAM? (Pronto, chi parla?, 1945). Vzápětí dostala větší příležitosti od dalších renomovaných režisérů jako byli Mario Bonnard (ÚNOS SABINEK – Il ratto delle sabine, 1945) nebo Mario Soldati (NESNÁZE PANA TRAVETA - Le miserie del signore Travet, 1945). V poválečné italské kinematografii obdržela další nabídky ke spolupráci se slavným komikem Totò, s nímž například vytvořila manželský pár v komedii CÍSAŘ Z CAPRI (L´imperatore di Capri, 1949), další velké role odehrála v jeho komediích TOTO ŠEJKEM (Totò sceicco, 1950) nebo JEDNA Z NICH (Una di quelle, 1953).

I když se koncem čtyřicátých let Laura Gore stala vytíženou filmovou herečkou, nevzdávala se ani divadla a například v letech 1949-1951 hrála v prestižním souboru renomovaného Eduarda de Filippo. Na angažmá v jeho divadelní společnosti logicky navazovala i účast na de Filippových autorských a komerčně úspěšných filmech jako NEAPOL, MĚSTO MILIÓNŮ (Napoli milionaria, 1950). V polovině padesátých let byla Laura Gore kvůli postupující chorobě nucena omezit svá vystoupení na veřejnosti; poslední větší roli dostala opět po boku populárního komika Totò ve filmu TŘI ZLODĚJI (I tre ladri, 1955), naposledy ji diváci mohli zahlédnout v komedii PAPOUŠCI (I pappagalli, 1955) s Albertem Sordim v hlavní roli.

Laura Gore zemřela v Římě 27. března 1957 ve věku 38 let. Jejím manželem byl od roku 1940 herec Agostino Golzi, oba spolu často působili v dabingu.

Pavel "argenson" Vlach

Ovládací panel

Reklama

Reklama