foto

René Le Hénaff

  • nar. 26.4.1902
    Saigon, Francouzská Indočína (dnes Vietnam)
  • zem. 5.1.2005 (102 let)
    Belley, Francie

Biografie

Francouzský režisér René Le Hénaff se narodil ve Vietnamu, který tehdy patřil do francouzské koloniální říše, od mládí ale žil ve Francii a ve dvacátých letech začal pracovat u filmu jako střihač. Díky spolupráci se slavnými režiséry jako byli René Clair nebo Marcel Carné, získal bohaté zkušenosti s filmy, které dnes patří do zlatého fondu světové kinematografie.

K samostatné režii se René Le Hénaff odhodlal v polovině třicátých let a podle vlastního scénáře natočil melodramatický příběh KRÁSNÝ SVĚT (Joli monde, 1935), který však nevynikal nad dobový průměr, nedisponoval ani příliš zajímavým hereckým obsazením. Vymanit se z pozice průměrného filmaře se mu nepodařilo ani dalšími tituly, i když v době okupace byla snaha omluvit nízké umělecké kvality jeho práce ztíženými podmínkami. Slavné herce se mu podařilo angažovat například do filmu MILENEC Z BORNEA (L´amant de Bornéo, 1941), v němž hrála dobová hvězda Arletty. V kriminálce HLAVIČKA (Coup de tete, 1944) se naposledy ve své kariéře objevila tehdy hvězdná Josseline Gaël, která byla krátce nato uvězněna pro kolaboraci s Němci.

Francouzskou kinematografii se Le Hénaffovi podařilo obohatit v době války historickým příběhem PLUKOVNÍK CHABERT (Le colonel Chabert, 1943) natočeném podle literární předlohy H. de Balzaca. K historické tématice se pak Le Hénaff vrátil s filmem PAN DE FALINDOR (Monsieur de Falindor, 1946), několikerou spolupráci s populárním komikem Fernandelem uzavřel režisér komedií UNIFORMY A MANÉVRY (Uniformes et grandes manoeuvres, 1950). Tento film díky účasti slavného herce dosáhl mimořádné návštěvnosti v kinech přesahující čtyři a půl miliónu diváků, Le Hénaff však režii opustil a nadále se znovu věnoval výhradně střihu.

Jako střihač se Le Hénaff v padesátých letech podílel na dalších mimořádných filmech té doby, sestříhal například italský film ŽENY BEZE JMÉNA (Donne senza nome, 1950) nebo francouzský životopisný snímek LAFAYETTE (1961), jeho poslední prací byl střih koprodukčního dobrodružného filmu KOMISAŘ X – TŘI ŽLUTÉ KOČKY (Kommissar X – Drei gelbe Katzen, 1966), poté odešel do soukromí.

René Le Hénaff zemřel ve městě Belley blízko švýcarských hranic 5. ledna 2005 ve věku 103 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky