foto

Nadine Basile

  • nar. 1.4.1931
    Paříž, Francie
  • zem. 29.6.2017 (86 let)
    Lyon, Francie

Biografie

Jako výrazný dívčí typ se francouzská herečka Nadine Basile prosadila ve filmu počátkem padesátých let 20. století, později hrála i v divadle a televizi, dnes je ale její herecká kariéra dávno uzavřenou minulostí. Pochází z Paříže, ale její vlastní jméno Naděžda Bessaraboff prozrazuje příslušnost k ruské exilové komunitě, která měla tehdy ve Francii početné zastoupení. K filmu se poprvé dostala jako sedmnáctiletá, kdy dostala menší roli jedné z chovanek dívčí polepšovny v Duvivierově dramatu V KRÁLOVSTVÍ NEBESKÉM (Au royaume des cieux, 1949).

Julien Duvivier ji znovu přizval k natáčení filmu POD PAŘÍŽSKÝM NEBEM (Sous le ciel de Paris, 1951), hrála také v několika krátkých filmech. Ke zviditelnění jí pomohla i spolupráce s komerčně úspěšnými režiséry jako byli Gilles Grangier, Jean Boyer nebo Hervé Bromberger, po boku populárního Bourvila a debutující Brigitte Bardot se objevila například v komedii NORMANDSKÁ DÍRA (Le trou normand, 1952). V roce 1952 získala prestižní cenu Prix Suzanne Bianchetti udělovanou začínajícím herečkám, což jí později přineslo i příležitosti v hodnotnějších filmech Luise Saslavského (SNÍH BYL ŠPINAVÝ - Le neige était sale, 1954) nebo André Cayatta (ČERNÝ SPIS - Le dossier noir, 1955), znovu točila i s Duvivierem (ČAS VRAHŮ - Voici le temps des assassins, 1955). U nás jsme ji mohli vidět jako policejní asistentku v kriminálce KOMISAŘ MAIGRET KLADE PAST (Maigret tend un piège, 1958).

I když nikdy nestudovala herectví, zkušenosti z filmu ji nakonec přivedly i do divadla, poprvé stála na jevišti v roce 1956, častěji se divadelnímu herectví začala věnovat počátkem 60. let, kdy vystupovala v Théâtre Sarah Bernhardt nebo Théâtre de Vieux Colombier, často hrála v díle Paula Claudela. V této době také prakticky zmizela z filmu, naopak začala spolupracovat s televizí a v 70. letech se objevila v několika seriálech. Před filmovou kameru se postavila po delší přestávce v režii Jeanne Moreau (DOSPÍVAJÍCÍ DÍVKA - L'adolescente, 1979). Poté znovu hrála v televizních seriálech, z její práce na jevišti připomeňme Dostojevského Idiota, v němž v letech 1986-1987 hrála ve dvou pařížských divadlech.

Od počátku 90. let žije Nadine Basile v soukromí. Jejím manželem byl významný divadelní a filmový herec Jean Martinelli (1910-1983).

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace