foto

Jacques Mesrine

  • nar. 28.12.1936
    Clichy, Francie
  • zem. 2.11.1979 (42 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Jacques Mesrine nebyl sice žádný filmový tvůrce nebo slavný herec. Byl to slavný a státem Francie nenáviděný zločinec, který však u veřejnosti vzbuzoval mnoho sympatií. Napsal však knihu o svém životě, která se stala předlohou pro dva francouzské filmy.

Jacques se narodil roku 1936 v Clichy. Byl z průměrné rodiny. Studoval katolickou školu, ze které však byl pro nevhodné chování vyhozen. Poté sloužil v Alžírsku v armádě, kde se začaly utvářet jeho ideály.

Po návratu domů začal pracovat v továrně a se svým přítelem žil dobrodružný noční život. Začal vykrádat byty. V roce 1962 vyloupil banku s několika pomocníky, a byl zatčen. V roce 1963 byl propuštěn z vězení a mimo krátké období v jedné firmě začal znovu se zločineckou činností.

Následovalo jeho nejbujnější období. Utekl do Kanady, kde jej zatkli a zavřeli. Utekl z věznice s jedním komplicem, načež se tam znovu vrátili osvobodit další vězně. Byl však zraněn a osvobození se nepodařilo. Vrátil se do Francie a znovu loupil. Byl opět zatčen, ale podařilo se mu utéci rovnou ze soudní síně, jelikož mu jeho komplic na toaletě schoval pistoli, se kterou vyhrožoval, že zastřelí soudce a vzal jej jako rukojmí. Znovu páchal loupeže a znovu byl dopaden, tentokrát odsouzen na 20. Odseděl si pouhých pět, než znovu utekl pomocí pašovaných zbraní.

Byl známý pro svou drzost a inteligenci. Také jako muž tisíce tváří. Společností vnímán jako hrdina, bojující proti systému, státem nenáviděn jako obyčejný surovec a zloděj. Např. zmrzačil a málem zabil novináře, který o něm napsal nepříliš pozitivní článek.

Mesrine zemřel v roce 1979, kdy byl přímo v koloně aut zastřelen policejní skupinou skrytou pod plachtou nákladního auta.

O Mesrinovi byl v roce 2008 podle jeho vlastní knihy natočen film VEŘEJNÝ NEPŘÍTEL Č. 1 a VEŘEJNÝ NEPŘÍTEL Č. 1 - EPILOG, v hlavní roli s Vincentem Casselem. Jednalo se o nejdražší francouzskou produkci.

ondradvori

Spisovatelská filmografie

Filmy

2008 Veřejný nepřítel č. 1 - kniha

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace