foto

Sirpa Lane

  • nar. 1952
    Turku, Finsko
  • zem. 1999
    Formentera, Baleáry, Španělsko

Biografie

Sirpa Lane je umělecké jméno Sirpy Salo. Tato finská kráska se narodila v Helsinkách (některé zdroje uvádějí Turku) roku 1955, přesný datum její narození, není z dostupných zdrojů známý. Stejně jako další finka Anna Falchi, či švédka Anita Strindberg se stala jednou ze severských krásek, které získaly svůj věhlas v italském filmu.

Kromě italské kinematografie, natáčela také ve Francii a jednalo se vždy o filmy s erotickou tématikou. Sirpa měřila 173cm a celkem se objevila pouze asi v deseti filmech v období let 1974 – 1983. Pro film byla objevena Davidem Hamiltonem. Roger Vadim byl režisér, který nazýval Sirpu Lane novou Bardot a právě pod ním Sirpa zažila svůj debut. Debutem, byl pro Sirpu roku 1974 snímek UNA VITA BRUCIATA a role Charlotte. Film i herecký výkon Sirpy měly úspěch a tak si Walerian Borowczyk vybral Sirpu v roce 1975 do snímku ZVÍŘE (LA BESTIA), který byl volnou, eroticky laděnou adaptací klasického příběhu Kráska a zvíře. Ztvárnila zde hlavní roli Romildy de l´Esperance. Tuto postavu vznešené ženy zahrála opět velmi dobře a film lze nazývat hlavním průlomem v její kariéře.

Po dvouleté odmlce pak přichází snímek LA SVASTICA NEL VENTRE (1977), kde Sirpa hrála roli Hannah, mladé židovské ženy, která byla nucena zachránit si svůj život tím, že se stala milenkou důstojníka SS. Od této chvíle natáčela Sirpa již jen ve filmech béčkové kategorie. Roku 1978 natáčela snímek MALABESTIA, kde hrála roli Ursuly, bohaté a amorální ženy, která hledá sexuální dobrodružství a podrobí se každému druhu perverze. Ve stejném roce, se objevila jako novinářka Sára, která bojuje proti projektu na výstavbu jaderné elektrárny, v erotickém filmu PAPAYA DEI CARAIBI, režie Joe D´Amato. V roce 1980 pak hrála v „syrovém“ erotickém sci-fi z budoucnosti LA BESTIA NELLO SPAZIO. LE NOTTI SEGRETE DI LUCREZIA BORGIA z roku 1982 je nepříliš povedeným snímkem, kde snad je účast Sirpy je výraznějším plusem. Svou filmovou kariéru zakončila roku 1983 účastí v erotickém thrilleru GIOCHI CARNALLI, jako Daniara.

Od této chvíle zmizela tato finská kráska ze světa filmu i z povědomí veřejnosti s tím, aby se vrátila roku 1999 jen v podobě strohé tiskové zprávy o její smrti. Sirpa zemřela na Baleárech na ostrově Formentera roku 1999, ve věku 44 let, na následky zákeřné nemoci AIDS. Filmy Sirpy Lane byly viděny ve Finsku poprvé až na podzim roku 2006.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky