foto

Patsy Kelly

  • nar. 12.1.1910
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 24.9.1981 (71 let)
    Woodland Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

Patsy Kelly byla americká divadelní, filmová, televizní herečka, účinkovala též v rádiu. Nejvíce se proslavila svou úlohou drzé „hláškařky“ v duu s Thelmou Toddovou v rámci série krátkých komediálních počinů, které ve třicátých letech produkoval Hal Roach. Pod přezdívkou „královna hlášek“ Patsy pokračovala ve své kariéře obdobných rolí i po náhlé smrti Toddové v roce 1935.
Patsy se narodila v Brooklynu jako Sarah Veronica Rose Kelly irským imigrantům, Johnovi a Delii Kellyovým. Kariéru začala ve dvanácti letech ve Vaudeville (předchůdce varietního představení) coby tanečnice. Zde působila po několik sezón, vystupovala s komikem Frankem Fayem do doby, než ji nakonec vyhodil. V roce 1928 debutovala na Broadwayi, kde v letech 1930 a 1931 účinkovala v populárních muzikálech SKETCHES a VANITIES  producenta, režiséra a skladatele Earla Carrolla. Patsy, stejně jako ostatní herci z New Yorku, začala filmovat u studia Vitaphone krátké filmy. Roku 1933 si ji najal Hal Roach, aby sekundovala Thelmě Toddové v sérii krátkometrážních komedií (Patsy nahradila ZaSu Pittsovou, která Roache opustila kvůli sporu okolo platu) a toto duo „Toddová-Kellyová“ jen upevnilo Patsyinu image ženy sršící vtipem, která v jednom kuse dokázala prorazit nabubřelost jiných lidí. Její pozdější vstupy ukázaly i Patsyiny taneční vlohy. Patsy spolu s Thelmou vytvořily na pětatřicet krátkých filmů do doby, než v roce 1935 Thelma zemřela; nahradila ji Lyda Robertiová, avšak v roce 1938 zemřela na selhání srdce.
Poté, co začala obliba krátkometrážních filmů uvadat, přešla Patsy k filmům celovečerním, často dostávala role postav z dělnické třídy v komediích a muzikálech. Jedna z jejích nezapomenutelných rolí byla kuchařka Etta v komedii MERRILY WE LIVE, pětkrát nominované na Oscara. Kolem roku 1943 začala její filmová kariéra upadat. Točila také filmy pro Producers Releasing Corporation, nejmenší a nejlevnější filmové studio, pro které natočila své dvě poslední komedie MY SON, THE HERO a DANGER! WOMEN AT WORK, obě vyšly v roce 1943. Patsy nato opustila Hollywood a po dobu sedmnácti let filmy netočila.
Vrátila se do New Yorku, kde pracovala v rádiu a podílela se na letních divadelních slavnostech. Taktéž pracovala pro Tallulah Bankheadovou (s níž měla, jak později prohlásila, milostný poměr) jako osobní asistentka. K herectví se vrátila v 50. letech v rámci televizních a sporadicky filmových rolí. V televizi se objevovala jako host, například v 26 MEN, KRAFT TELEVISION THEATRE, THE MAN FROM U.N.C.L.E, THE DICK VAN DYKE SHOW, THE WILD WILD WEST, ALFRED HITCHCOCK PRESENTS, stejně tak se objevila v mnoha neprodaných pilotech. Také vytvořila nezapomenutelnou roli Laury-Louise v thrilleru ROSEMARY’S BABY (1968) režiséra Romana Polanského, kde hráli mimo jiné herečtí veteráni Sidney Blackmer, Ruth Gordonová a Maurice Evans. Roku 1971 se vrátila zpátky na Broadway s obnoveným muzikálem NO, NO NANETTE se spolutanečnicemi Ruby Keelerovou a Helen Gallagherovou. Patsy sklidila obrovský úspěch jakožto vtipkující stepařka a v roce 1971 získala za svůj výkon v tomto muzikálu broadwayskou cenu Tony v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli v muzikálu. Tento úspěch ještě vytáhla, když byla v dalším roce opětovně nominována (spolu s Debbie Roynoldsovou) na cenu Tony za svůj výkon v muzikálu IRENE. V roce 1976 si zahrála s Jodie Fosterovou a Barbarou Harrisovou ve filmu FREAKY FRIDAY. Jejím posledním filmem byla komedie z dílny studia Disney THE NORTH AVENUE IRREGULARS (1979), znovu s B. Harrisovou a Cloris Leachmanovou, Edwardem Herrmannem a Karen Valentinovou a poslední televizní rolí bylo hostování ve dvoudílné epizodě seriálu THE LOVE BOAT (1979).
V době, kdy otevřeně mluvila o své homosexualitě, neměla zastání ve společnosti, která toto neakceptovala. Během 30. let časopisu Motion Picture prozradila, že několik let žila s herečkou Wilmou Coxovou bez jakéhokoli záměru se vdávat. Později tvrdila, že prožila aférku s Tallulah Bankheadovou, pro niž pracovala. V lednu roku 1980 Patsy utrpěla mozkovou mrtvici, což způsobilo, že přestala mluvit. Na doporučení její dávné přítelkyně Ruby Keelerové ji hospitalizovali do pečovatelského domova v Englemore, v New Jersey, kde se podrobila terapii. Patsy zemřela 24. září 1981 na rakovinu v Kalifornii. Je pohřbena se svými rodiči (Johnem a Delií) na queenském hřbitově. Za svůj přínos filmovému průmyslu jí byla udělena hvězda na hollywoodském chodníku slávy.

Irena "AIMÉE" Krejčová

Herecká filmografie

Filmy

1979 Poprask v Severní ulici
1976 Podivný pátek
1970 The Phynx
1969 Pigeon, The (TV film)
1968 Rosemary má děťátko
1967 Bosé nohy v parku
C'mon, Let's Live a Little
1966 The Ghost in the Invisible Bikini
1964 Nahý polibek
1960 Prosím, nejezte sedmikrásky
The Crowded Sky
1953 Kelly Finds a Fighter - a.z.
1943 Danger! Women at Work
Ladies' Day
My Son, the Hero
1942 In Old California
Sing Your Worries Away
1941 Broadway Limited
Playmates
Road Show
Topper se vrací
1940 Hit Parade of 1941
1939 The Gorilla
1938 Merrily We Live
The Cowboy and the Lady
There Goes My Heart
1937 Ever Since Eve
Nobody's Baby
Pick a Star
Wake Up and Live
1936 An All American Toothache
At Sea Ashore
Kelly the Second
Pan Handlers
Pigskin Parade
Private Number
Sing, Baby, Sing
1935 Every Night at Eight
Go Into Your Dance
Hot Money
Page Miss Glory
Sing, Sister, Sing
Slightly Static
Thanks a Million
The Misses Stooge
The Tin Man
Top Flat
Treasure Blues
Twin Triplets
1934 Babes in the Goods
Bum Voyage
Countess of Monte Cristo
Done in Oil
I'll Be Suing You
Maid in Hollywood
One-Horse Farmers
Opened by Mistake
Roamin' Vandals
Soup and Fish
The Girl from Missouri
The Party's Over
Three Chumps Ahead
Transatlantic Merry-Go-Round
1933 Air Fright
Backs to Nature
Beauty and the Bus
Going Hollywood
1929 Single Man, A

TV seriály

1977 The Love Boat (TV seriál)
1975 Cop and the Kid, The (TV seriál)
1969 Love, American Style (TV seriál)
1965 Laredo (TV seriál)
1964 The Man from U.N.C.L.E. (TV seriál)
1963 Arrest and Trial (TV seriál)
Burke's Law (TV seriál)
Vacation Playhouse (TV seriál)
1962 The Dick Van Dyke Show (TV seriál)
One Angry Man (S01E24)
1960 Pete and Gladys (TV seriál)
1959 Bonanza (TV seriál)
Laramie (TV seriál)
The Untouchables (TV seriál)
1957 26 Men (TV seriál)
1955 Alfred Hitchcock uvádí (TV seriál)
1950 Lux Video Theatre (TV seriál)
1947 Kraft Television Theatre (TV seriál)

Dokumentární

1994 Hal Roach: King of Laughter (TV film)
1983 Hollywood Out-takes and Rare Footage - a.z.
1974 Busby Berkeley
1936 20th Century Fox Promotional Film
1935 Screen Snapshots Series 15, No. 3

Host

TV pořady

1962 The Tonight Show Starring Johnny Carson (TV pořad)
1950 Four Star Revue (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky