Reklama

Reklama

Klaus Barbie

Klaus Barbie

nar. 25.10.1913
Bad Godesberg, Německá říše

zem. 25.09.1991 (77 let)
Lyon, Francie

Biografie

Klaus Barbie se narodil v Bad Godesbergu, který je poblíž Bonnu. Narodil se do přísně katolické rodiny a oba jeho rodiče byli učitelé. Do roku 1923 navštěvoval školu na které učil jeho otec, ale v roce 1925 se celá rodina odstěhovala do Trevíru. Otec po něm chtěl aby začal studovat teologickou školu ale místo toho byl jako nezaměstnaný neverbován do Reichsarbeitsdienst, což byla Říšská pracovní služba. V roce 1933 zemřel jeho bratr a také otec, který byl silný alkoholik.

V září roku 1935 se připojil k SD, což byla německá nacistická tajná služba. Později se stal také členem SS. Po začátku války byl poslán do okupovaného Nizozemí a v roce 1942 byl nejprve poslán do Dijonu a pak do Lyonu, kde se stal velitelem místního gestapa. Centrála gestapa se nacházela v hotelu Hôtel Terminus. Tam si svým krutým mučením zajatců vysloužil přezdívku Lyonský řezník. Jsou dochovány záznamy, že osobně a s velkým potěším mučil vězně a osobně je zodpovědný za smrt víc jak 4000 lidí.

Po druhé světové válce spolupracoval se západními spojenci a ti mu umožnili se vyhnout soudnímu řízení. V roce 1971 byl však dopaden v Bolívii slavnými lovci nacistů (Sergem a Beate Klarsfeldovými). 19. ledna 1983 jej nově zvolená vláda vydala do Francie, kde byl předán soudu a 11.května 1987 s ním začal soudní proces. Barbie v tomhle procesu odhalil, že s ním za druhé světové války kolaborovalo mnoho vážených a známých osobností. Proto byl proces označen za skandální. 4. července 1987 byl odsouzen za válečné zločiny k doživotnímu vězení a zemřel ve vězení na leukémii v roce 1991 ve věku 77 let.

Ondřej "topr harley" Marek

Herec

Ovládací panel

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama