Reklama

Reklama

Yves Ciampi

Yves Ciampi

nar. 09.02.1921
Paříž, Île de France, Francie

zem. 05.11.1982 (61 let)
Paříž, Île de France, Francie

Biografie

Režisér Yves Ciampi zanechal významnou stopu ve francouzské kinematografii, jedním koprodukčním filmem se zapsal i do historie československého filmu. Byl rodákem z Paříže a pocházel z umělecké rodiny, jeho otcem byl slavný pianista Marcel Ciampi (1891-1980), matka Yvonne Astruc se v mládí prosadila jako nadaná houslistka. Yves Ciampi od dětství jevil zájem o film, k 15. narozeninám dostal od rodičů šestnáctimilimetrovou kameru a stal se z něj nadšený amatérský filmař. Díky všestrannému nadání se po střední škole dostal na medicínu, za druhé světové války se ale připojil k zahraničnímu odboji a sloužil v de Gaullově armádě.

V rámci osvobozovacích bojů obdržel Yves Ciampi několik válečných vyznamenání, mimo jiné řád Čestné legie, až po válce dokončil studium a získal titul doktora medicíny. Krátce váhal mezi profesí lékaře a filmařinou, jako poradce v oboru medicíny pak pomáhal svým přátelům z oblasti filmu, coby asistent režie pracoval s Jeanem Grémillonem nebo André Hunebellem. Jeho režijním debutem byla komedie SUZANNE A JEJÍ LUPIČI (Suzanne et ses brigands, 1949), která však zaznamenala jen malý úspěch. Své znalosti z nemocničního prostředí pak zúročil filmem ŠÉF (Un grand patron, 1951), který s třemi a půl miliónem diváků v kinech znamenal jeho mimořádný triumf, byl také nominován na Zlatého medvěda na festivalu v Berlíně. Podobně zabodoval s filmem MASTIČKÁŘ (Le guérisseur, 1955), opět s medicínskou tématikou a Jeanem Maraisem v hlavní roli.

Dobrodružný žánr spojený s tématikou druhé světové války si Ciampi vyzkoušel u filmu HRDINOVÉ JSOU UNAVENI (Les héros sont fatigués, 1955) s Yvesem Montandem a německým hercem Gertem Fröbem v hlavních rolích (pro Ciampiho tento film znamenal nominaci na Zlatého lva na festivalu v Benátkách). Opět s Jeanem Maraisem pak v koprodukci s Japonskem realizoval katastrofickou vizi SMRŠŤ (Typhon sur Nagasaki, 1957), znovu s vazbami na Japonsko natočil špionážní příběh KDO JSTE, DOKTORE SORGE? (Qui etes-vous, Monsieur Sorge?, 1961). Od filmů zasazených do doby války se posunul k žánru sci-fi titulem NEBE NAD HLAVOU (Le ciel sur la tete, 1965), tentokrát s nominací na Velkou cenu festivalu v Moskvě.

Vztah českého profesora a francouzské studentky byl stěžejním tématem filmu TĚCH NĚKOLIK DNŮ (A quelques jours près, 1968) zasazeného do doby Pražského jara 1968 s Vítem Olmerem v hlavní mužské roli. Později Yves Ciampi pracoval jako režisér již jen pro televizi, v níž vytvořil dva zásadní snímky o osobnosti sovětského diktárora J. V. Stalina (STALIN A TROCKIJ - Staline-Trotsky: Le pouvoir et la révolution, 1979; ZEMŘEL STALIN - Staline est mort, 1981).

Yves Ciampi zemřel v Paříži 5. listopadu 1982 ve věku 61 let.

Pavel "argenson" Vlach

Režisér

Scenárista

Spisovatel

Filmy
1968

Těch několik dnů... - povídka

1955

Hrdinové jsou unavení - povídka

Host

Pořady
1956

En direct de...

Reklama

Reklama