foto

Corinne Marchand

  • nar. 4.12.1937 (82 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Herečka Corinne Marchand, vlastním jménem Denise Marie Renée Marchand, se před filmovou a televizní kamerou již neobjevuje, své místo ve francouzské kinematografii má ale zajištěné již bezmála padesát let jako jedna z tváří francouzské nové vlny. Pochází z Paříže a jejím původním záměrem bylo věnovat se tanci, který také studovala. Později získala i jistou hereckou průpravu a v padesátých letech se začala objevovat v divadle i ve filmu. Před kamerou stála poprvé v rámci historické komedie KADET ROUSSELLE (Cadet Rousselle, 1954), následovalo několik dalších bezejmenných epizod, od konce padesátých let účinkovala také v několika pařížských divadlech (Théâtre de la Porte Saint-Martin, Théâtre des Mathurins).

Slávu a uznání odborníků jí přinesla titulní role pařížské umělkyně Cléo ohrožené rakovinou v jednom ze zásadních počinů francouzské nové vlny CLÉO OD PĚTI DO SEDMI (Cléo de 5 à 7, 1962), který natočila režisérka Agnes Varda. Vzápětí dostala další hlavní roli v nevšedním milostném příběhu mezi pacientkou a lékařem TUDY PROŠLA ŽENA (Nunca pasa nada, 1963) natočeném ve španělsko-francouzské koprodukci. Další zajímavé příležitosti poskytli Corinne Marchand režiséři Jean Delannoy nebo Henri Calef, točila také v Itálii, navázala i spolupráci s televizí.

V následujících letech již nebyla filmografie Corinne Marchand početně nijak významná, poklesl i význam rolí, naši diváci ji mohli vidět například v thrilleru CESTUJÍCÍ V DEŠTI (Le passager de la pluie, 1970) nebo v gangsterce BORSALINO (1970), s dalšími francouzskými herci hrála v italském filmu Marca Ferreriho LIZA (1972). Nadále pracovala i v divadle a hlavně v díle francouzských klasiků se v 70. letech objevovala na scéně Théâtre des Célestins. Když se přehrála do postav žen středního věku, v televizi několikrát ztvárnila skutečné osobnosti francouzských dějin, například královnu Annu Rakouskou (LES ÉVASIONS CÉLEBRES, 1972) nebo slavnou královskou metresu markýzu de Pompadour (C´EST ARRIVE A PARIS, 1977).

Práce pro televizi začala v tvorbě Corinne Marchand postupně převažovat a zhruba od poloviny 70. let se ve filmu objevovala již jen zřídka. Slavný režisér Claude Lelouch ji obsadil do svého filmu POZOR, BANDITÉ (Attention bandits!, 1986), zatím naposledy stála před filmovou kamerou jako ředitelka školy v dramatu NEVINNOST (Innocence, 2004). Mezitím se ale objevila také v několika televizních kriminálních seriálech známých i u nás. Svůj poslední výstup v divadle odehrála Corinne Marchand již koncem osmdesátých let (Harold a Maude v Théâtre Antoine) a v současnosti žije v soukromí.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1971 Cadet Rousselle (TV pořad)
Les étoiles de la chanson (TV pořad)
1961 La grande farandole (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky