foto

Annick Tanguy

  • nar. 6.10.1930
    Aubervilliers, Francie
  • zem. 24.7.1999 (68 let)
    Ermenonville, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Francouzská herečka Annick Tanguy proslula jako dlouholetá představitelka paní Maigretové v televizním seriálu VYŠETŘOVÁNÍ KOMISAŘE MAIGRETA (Les enquêtes du commissaire Maigret), ve filmu nebo v divadle se ale objevovala jen výjimečně. Pocházela z pařížského předměstí Aubervilliers a s herectvím začínala počátkem padesátých let 20. století. Hrála v malém soukromém divadle L'Amiral v Paříži, před kamerou se poprvé mihla v Boyerově komedii PAŘÍŽSKÉ ŽENY (Femmes de Paris, 1952), objevila se také v malé roli květinářky v komedii PORTRÉT JEHO OTCE (Le portrait de son père, 1953).

Větší příležitost dostala v úloze jedné z dcer slavného Maurice Chevaliera ve filmu MÝCH SEDM HŘÍCHŮ (J'avais sept filles, 1954). Z její další filmografie připomeňme divácky úspěšnou komedii MY OSTATNÍ ZE CHAMPIGNOLU (Nous autres à Champignol, 1957). Toto natáčení pro ni znamenalo již třetí setkání s významným hercem, režisérem a také cirkusovým manažerem Jeanem Richardem (1921-2001). V prosinci 1957 se Annick Tanguy stala jeho druhou manželkou, v následujícím roce se jim narodil syn Jean-Pierre Richard, který posléze kráčel v otcových stopách a působil u cirkusu.

Po svatbě a narození syna se Annick Tanguy věnovala rodině a své umělecké aktivity omezila na minimum. Se svým mužem Jeanem Richardem vytvořila manželskou dvojici v další úspěšné komedii MRZÁCI (Les tortillards, 1960) v hlavní roli s tehdy ještě málo známým Louisem de Funèsem. Před filmovou kamerou stála naposledy jako Baja v komedii TARTARIN Z TARASCONU (Tartarin de Tarascon, 1962). I v divadle se objevovala zřídka, naposledy stála na jevišti v roce 1972 v Molièrově hře Lékařem proti své vůli.

V roce 1973 utrpěl Jean Richard vážnou autonehodu, s jejímiž následky se potýkal po zbytek života. To také zasáhlo do jeho angažmá v titulní roli televizního seriálu VYŠETŘOVÁNÍ KOMISAŘE MAIGRETA (Les enquêtes du commissaire Maigret), kterou hrál od roku 1967. Když se po rekonvalescenci k natáčení seriálu vrátil, jeho manželka Annick Tanguy mu při práci chtěla být nablízku. To nakonec vyústilo v její roli paní Maigretové, kterou hrála celkem ve 41 epizodách (1977-1990). Své angažmá před televizní kamerou završila dílem MAIGRET V NEW YORKU (Maigret à New York, 1990), tehdy také seriál skončil.

Annick Tanguy zemřela ve vesnici Ermenonville nedaleko od Paříže 24. července 1999 ve věku 68 let. Manžel Jean Richard ji přežil o dva roky.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace